نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان علت افسردگی تعطیلات نوروزی و راه مقابله با آن
افسردگی تعطیلات ، سندرم افسردگی تعطیلات
افراد بسیاری در تعطیلات احساس افسردگی می کنند و چندان شاد نیستند .آیا می دانید علت افسردگی تعطیلات چیست؟

افسردگی تعطیلات به چه دلایلی ایجاد می شود

سندرم افسردگی تعطیلات نوعی افسردگی است که به نظر می رسد بیشتر در تعطیلات اوج گرفته و با پایان تعطیلات به طور کلی از بین می رود. اگر چه این اختلال معمولا در پاییز و زمستان اتفاق می افتد، اما سندرم افسردگی تعطیلات در آغاز بهار و تعطیلات نوروزی هم بسیار رایج است .

علت افسردگی تعطیلات نوروزی چیست

علت افسردگی در ایام نوروز به خودمان برمی گردد و می توانیم این افسردگی را درمان کنیم یا از آن پیشگیری کنیم. برای شناخت بیشتر علت افسردگی این مطلب را بخوانید .تعطیلات نوروز را به عنوان زمان خوشحالی، استراحت و تفریح می شناسیم، اما یکی از تجاربی که برخی افراد در دوران تعطیلات سال نو دارند، مبحثی است که از آن به عنوان اندوه تعطیلات نام برده می شود؛ بنابراین باید بدانیم چطور می­ توان با این احساس غمگینی و افسردگی ناشی از تعطیلات روبرو شد .

در برخی افراد این حالت بخشی از تغییرات خلقی فصلی محسوب می شود. به این معنی که احساس افسردگی همراه با نشانه­ های دیگری مانند تغییر در خواب، اشتها، تمرکز و انرژی، پیش از آن و در فصل پاییز یا زمستان شروع شده است. این افراد لازم است حتما برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنند .

علت افسردگی تعطیلات

دلایل ایجاد افسردگی تعطیلات

البته برای اندوه تعطیلات دلایل متعددی ذکر شده است که از جمله آنها می توان به استرس ناشی از مراسم ها و میهمانی­ های نوروز، تغییر در وضعیت تغذیه و ساعات خواب و بیداری در ایام تعطیلات، شلوغی برنامه روزانه، نداشتن برنامه و موکول کردن کارها و خریدها به روزهای آخر، دیدار با افرادی که آنها را موفق­ تر و شادتر می­ بینیم، نداشتن زمان تنهایی و رسیدگی شخصی ونگرانی­ های مالی به دلیل افزایش مخارج در ایام نوروز اشاره کرد .
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقاء سلامت معاونت درمان وزارت بهداشت، برای اینکه بتوانیم بر اندوه ناشی از تعطیلات غلبه کنیم، یکسری راهکارها وجود دارد که با رعایت آنها می توان روزهای تعطیل را با خوشی گذراند. بر این اساس ابتدا باید احساس خودتان را بپذیرید. اگر احساس می کنید شاد نیستید، حس خودتان را بپذیرید و با خودتان برای شاد بودن نجنگید. تا حد امکان سعی کنید برنامه خواب منظم و تغذیه مناسب داشته باشیدو از پرخوری بپرهیزید. شرکت در فعالیت های خیریه و کمک کردن به اقوام و دوستان هم می­ تواند به شما احساس بهتری دهد. باید در تعطیلات برنامه خودتان را داشته باشید و برای انجام فعالیت های معمول نوروزی مانند سفر، برگزاری مهمانی و ... احساس اجبار نداشته باشید. در عین حال سعی کنید با فعالیت های سرگرم کننده و لذت­ بخش برنامه روزانه­ تان را پر کنید. باید بدانید که ساعت های طولانی تنهایی و بیکاری، اندوه شما را تشدید می­ کند .

علت افسردگی تعطیلات

راه های مقابله با افسردگی تعطیلات چیست

راه های مقابله با افسردگی تعطیلات درمهمانی های نوروزی

1 - سرتان را شلوغ نکنید

به هر مهمانی که دعوت می شوید، پاسخ مثبت ندهید. فقط آن مهمانی هایی را که واقعاً از بودن در آنجا لذت می برید، بپذیرید .

2 - بیشتر از خواستتان در مهمانی نمانید

رفتن به مهمانی شما را متعهد نمی کند که تا لحظه آخر در آنجا بمانید. هر لحظه که احساس کردید دیگر نمی توانید ادامه دهید، از میزبان تشکر کرده و خداحافظی کنید. نگران نباشید میزبان مسلماً متوجه خواهد شد که شما نگران کارهای دیگرتان نیز هستید .

3 - با خود همراه داشته باشید

اگر به یک مهمانی رسمی دعوت شده اید و تنها رفتن برایتان سخت است، از یکی از اعضاء خانواده و یا دوستتان بخواهید که شما را همراهی کند. در اینصورت حال بهتری خواهید داشت .

افسردگی بعد از تعطیلات عید نوروز چیست؟

علت افسردگی تعطیلات نوروزی و راه مقابله با آن
:
امتیاز : 1.7 تعداد رای : 3
برگرفته از ایسنا ، زندگی آنلاین / ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف