نمناک ورزشوالیبال افشاگری شهرام محمودی درباره کواچ
شهرام محمودی ، تیم ملی والیبال
شهرام محمودی ستاره معروف تیم ملی والیبال ایران در گفت و گویی جالب با مجله دنیای والیبال از اتفاقات اخیر والیبال ملی سخن گفته است.
بازدید : 8,938 نفر

افشاگری شهرام محمودی

در پی جدایی کواچ از تیم ملی والیبال ایران که بخاطر ناکامی های اخیر تیم ملی والیبال از سوی فدراسیون والیبال این تصمیم گرفته شده بود،اولین افشاگری ستاره های والیبال درباره کواچ در رسانه ها منتشر شد که در ادامه مصاحبه خواندنی شهرام محمودی ستاره والیبال ایران را ملاحظه می کنید.

شهرام محمودی ستاره تیم ملی والیبال ایران می گوید وقت آن رسیده بود تا مسیر ملی پوشان والیبال ایران و اسلوبودان کواچ از هم جدا شود و تصمیم فدراسیون برای انتخاب مربی جدید ،تصمیمی درست و منطقی بود. او در گفت و گو با مجله دنیای والیبال از اتفاقات اخیر والیبال ملی سخن گفته است.

__متولد چه سالی هستید؟ و چطور شد که به والیبال روی آوردید؟

نهم خرداد 1367 ؛ من از والیبال را از دوران پایه شروع کردم برادر بزرگترم والی بود من هم از نونهالی علاقه داشتم اولین دوره مسابقاتی که شرکت کردم چهارم ابتدایی بودم درکشوری دانش آموزان در رامسر بود با نام تیم توابع تهران. آرام آرام به تمریناتم ادامه دادم و به تیم نوجوانان پیکان رسیدم حتی در نونهالان پیکان هم سابقه دارم. با نوجوانان قهرمان ایران شدیم. فرهاد اعرابی آیدانه چالدران ببرد در سال 1384 برای اولین بار در لیگ برتر حاضر شدم. در سال 85 به عنوان بازیکن نوجوانان در تیم بزرگسالان چالدران بازی کردم.

__ از ابتدا فکر می کردید در والیبال به اینجا برسید؟

گفتن این حرف سخته ولی من از اول تصویر بازی در تیم ملی را داشتم. این کمک بزرگی به من کرد.تیم ملی برای من یک رویا بود.من این رویا را داشتم و پروراندم.

__ آیا خانواده پیگیر بازیهای شما هستند؟

الان آره. ولی در زمان گذشته زیاد نه. آن موقع پولی در ورزش نبود. درست است برادرم بزرگم در تیم ملی بود، اما چون خانواده من از سطح پائین جامعه بودن و پدرم کشاورز بود و می گفت از ورزش نان و آب در نمی آید. وقتی می گفتم بهنام هم رفت ،می گفتند تو به درس و مشقت بچسب و کار کن تا برای خودت درآمد داشته باشی. ولی من خیلی علاقه داشتم که ورزشم را ادامه بدهم اوایل یک مقدار سخت بود اما وقتی دیدند که به تیم ملی جوانان رسیدم دیدگاه خانواده عوض شد و حمایتم کردند.

__ آیا تا به حال به خاطر این مشکلات آستانه تحملتان تمام شده طوری که بخواهید والیبال ملی را کنار بگذارید؟

آره خیلی وقت ها این اتفاق می افتد. این موضوع فقط برای من نیست برای اکثر ملی پوشان است بعضی وقت ها آنقدر فشار به ما وارد می شود که فکر می کنی نمی شود دیگر کار را ادامه داد. در زندگی آنقدر فشار وارد می شود که یک دفع به این نتیجه می رسی که نباید ورزش را دنبال کنی ولی آن عشقی که به والیبال داری همه را پوشش می دهد، فشار روانی اش واقعا آدم را آزار می دهد.

-- برادرتان چقدر در علاقمند شدنتان به والیبال نقش داشت؟

برادرم هیچ وقت به من زور نمی کرد که باید والیبالیست بشوی اما من یک برادر بزرگتر به نام بهزاد دارم که از فیزیک خوبی برای والیبال برخوردار است. بهنام خیلی به او فشار وارد کرد تا بهزاد والیبال را حرفه ای دنبال کند اما چون برای پرداختن به این رشته در سطح بالا باید قید خیلی علایق و خواسته هایت بزنی برادرم این موضوع را نپذیرفت . من چون خودم علاقه زیادی داشتم وتصویرسازی می کردم که به تیم ملی برسم تمرین کردم تا به هدفم برسم.

__ الگوی شما در والیبال کیست؟

نه الگوی خاصی ندارم. دوران نوجوانی ام فیلم های بازی بهنام را زیاد می دیدم شاید آنقدر که من فیلم بازی بهنام را دیدم خودش ندیده باشد. هنوز هم بازی ها ی لیگ های اروپا را دنبال می کنم تا یکسری مسائل را برای استفاده یاد بگیرم.

__ نظر شما در مورد رقبایتان چیست؟

در این 4-5 ساله گذشته من و امیر غفور در تیم ملی بودیم و به نسبت هم بازی کردیم،رقابت همیشه هست این نیست که نباشد بستگی به نگاه افراد دارد. من هیچ وقت این موضوع را نادیده نگرفتم. این سال ها با غفور فقط برای تیم ملی و رسیدن به اهداف به مانند 2 رفیق باهم رقابت کردیم. تا زمانی که بتوانیم به تیم ملی کمک کنیم هستیم.

__ تاثیر کدام مربی روی عملکرد تیم ملی ایران زیاد بوده است؟

تاثیر ولاسکو خیلی زیاد بود. او سیستمی را پیاده کرد که دیدگاه مان به والیبال حرفه ای عضو شد.

__ می گویند کواچ دیسیپلینی که ولاسکو داشت را نداشت و همین عامل ناکامی تیم ایران در رقابت های زمان حضورش شد. شما هم با این مقوله موافقید؟

نه مخالفم. واقعا کواچ دیسیپلین ولاسکو را نداشت، چیزی که همه به واقع آن را درک کرده بودند، اما در دوران ولاسکو ما تنها به لیگ جهانی راه پیدا کردیم ولی در دوران کواچ ما توانستیم جایگاه چهارم لیگ جهانی، ششم جهان و قهرمان المپیک آسیایی را به دست آوردیم. در زمان حضور خولیو طرز تفکر بازیکنان ایران حرفه ای تر شد.

__ پس علت اصلی رفتن کواچ چی بود؟

ماندنش جایز نبود چون شیرازه کار از دستش در رفته بود و همه چیز به هم ریخته بود و رفتنش به صلاح بهتر از ماندنش بود.

__ نظرتان در مورد لوزانو چیست؟

حقیقتاً من با وی کار نکردم و اطلاعات زیادی ندارم اما برخی بازیکنان خارجی در لیگ زیر نظر این مربی بازی کرده اند و به روحیات آشنا هستند آن ها می گویند که خیلی مدیریت خاصی دارد و خیلی جدی است.

__ آرژانتینی ها مربیان قانونمندی هستند خیلی این موضوع را عامل پیشرفت آن ها می دانند. شما چطور؟

این موضوع می تواندجواب عکس دهد. در زمان ولاسکو ما این مشکل را داشتیم چون خیلی با بچه ها بد صحبت می کرد و اتفاقات بدی در تیم می افتاد. باید این 2 مقوله با هم بالانس شوند نه خیلی خشک نه خیلی نرم.

__ نقد و نظرها در مورد تیم ملی زیاد است این مسائل چقدر برای شما مهم است و به آن اهمیت می دهید؟

نه زیاد. کارشناسان کارشان این است که نقد کنند، اگر انتقادات سازنده باشد خوب است اما متاسفانه برخی کارشناسان ما جهت دار نقد می کنند و این به ضرر والیبال است.

__ برای دوران حرفه ای خود سن و سال خاصی در نظر گرفته اید؟

نه حقیقتاً. تا جایی که بتوانم بازی کنم هستم. ولی ورزش قهرمانی برای خودش سن خاصی دارد.

__ بعد از لیگ بدون هیچ استراحتیباید در ارودهای تیم ملی حار شوید و فرصت ریکاروی زیاد نیست، این به ضرر تیم ملی و اهدافش نیست؟

کم است ولی باید ساخت. لیگ پرفشاری داریم و این یکسری مشکلات را ایجاد کرده است ولی شرایط برای همه یکسان است و باید خود را با آن وقف داد.

__ وضعیت تیم ایران را در مسابقات ژاپن چطور ارزیابی می کنید ما می توانیم سهمیه بگیریم؟

صددرصد می گیریم. اگر واقعاً تیم خودمون باشیم و اتفاق خاصی نیافتد می گیریم.

__ کدام بازی ها سخت تر خواهد بود؟

بازی با لهستان، ژاپن، کانادا، استرالیا همه بازی ها خیلی سخت است اما سخت ترین آن ها فرانسه و لهستان است.

__ در مسابقات جام جهانی ژاپن کدام بازی خاطره انگیزتر بود؟

بازی با ژاپن که 2 هیچ عقب بودیم و توانستیم در ست پنجم برنده از زمین بیرون بیاییم خاطر انگیزترین بازی برایم بود. کلاً بازی های خوبی نبود و دوست ندارم در موردش حرف بزنم.

__ برای اولین بار می خواهیم با مربیگری لوزانو در مسابقاتی شرکت کنیم که نتیجه سال ها تلاش والیبالی ها را نشان می دهد، فکر نمی کنی چون با رائول این اولین بار بودن سخت باشد؟

مشکل هست. اما حضور سی چلو کمک بزرگی برای ماست. خداروشکر قبل از ژاپن چند بازی تدارکاتی داریم و این آشنایی لوزانو و ما را بیشتر می کند.

__ قطر پاسور خوب کم داریم چه باید کرد که ما فقط یک امیر غفور یا شهرام محمودی نداشته باشیم؟

امیر غفور که فقط 22 سال سن دارد و می تواند حالا حالاها به والیبال کمک کند ولی مسئولان باید به دنبال پشتوانه سازی باشند و مستعدین را حمایت کنند. مدارس و آموزش و پرورش باید استعدادها را کشف کنند و آن ها را آموزش دهند تا این خلاء برطرف شود.

__ امسال در تیم بانک سرمایه بازی می کنید حضور در مسابقات لیگ جهانی و تیم ملی چقدر در افزایش مبلغ قرارداد شما نقش داشت؟

مقوله لیگ برتر با تیم ملی خیلی فرق دارد. حضور در تیم ملی برای برخی ها خوب است چون مبلغ قراردادشان بالاتر می رود، خیلی از بازیکن ها هم هستند که در لیگ رزومه قابل قبولی دارند و معمولاً مربیان باشگاه ها دنبال بازیکن هایی می روند که کارنامه خوبی دارند.

__ تا به حال پیشنهاد خارجی داشتید؟

آره ولی چون از نظر مالی خوب نبود قبول نکردم.

__ می گویند پول عاملی است که بازیکنان ما لیگ ایران را به بازی در خارج ترجیح می دهند شما هم موافقید؟

بله. چون دوران قهرمانی ما طولانی نیست و چند سال بیشتر نمی توانیم برای خودمان و آینده مان پول جمع کنیم و چون شغل دیگری هم نداریم ترجیحاً باید الآن تا می توانیم برای زندگی بعد از ورزش حرفه ای پول پس انداز کنیم.

__ برخی می گویند مبلغ قراداد والیبالیست ها زیاد است نظرتون در این خصوص چیست؟

نه زیاد نیست. باید این مساله را با بازیکن های فعال در لیگ های مطرح دنیا مقایسه کرد. بازیکنان ما در تمام تورنمنت ها در رده بندی انفرادی جزو سه، چهار نفر برتر هستند ولی دستمزد این تاپ استارها با بازیکنان مطرح جهان فاصله زیادی دارد چون آنها حداقل یک میلیون یورو پول می گیرند.

اگر بخواهیم دستمزد والیبالیست ها را با فوتبالیست ها مقایسه کیم ما یک سوم آن ها هم پول نمی گیریم البته نوش جانشان! ولی باید دید والیبال در ایران، آسیا و جهان چه جایگاهی دارد و فوتبال در کجاست.

__ به نظر شما می توان گفت:والیبالیست ها به لحاظ آشنایی با والیبال روز دنیا از داوران جلوتر هستند؟

بله. به جز یکی دوتا داور تمامی آن ها با دنیای مدرن فاصله دارند و نسبت به رشد والیبال در جهان پیشرفت نمی کنند. بعضی اوقات در طوللیگ اشتباهات بچه گانه ای را مرتکب می شوند که واقعاً خنده دار است اما برخی اوقت اندک داوران حرفه ای هم سوت هایی می زنند که اگر ویدیوچک هم بود دیده نمی شد.

افشاگری شهرام محمودی درباره کواچ

افشاگری شهرام محمودی درباره کواچ
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 7
برگرفته از خبر آنلاین - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 6 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف