نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت اگر مار نیشمان زد چه کنیم؟ + علائم سمی بودن گزیدگی
اقدامات بعد از مار گزیدگی ، درمان نیش زدگی مار
در صورت مارگزیدگی خونسردی خود را حفظ کنید و قسمت آسیب دیده را زیر سطح قلب خود قرار دهید تا سرعت پخش شدن زهر کاهش پیدا کند.

اقدامات بعد از مار گزیدگی ، اگر مار نیش مان زد چه کنیم؟

مار گزیدگی ، کابوس وحشتناکی که شاید هر کدام از ما داشته باشیم و احتمال دارد برای هرکسی اتفاق افتد ، عاقلانه ترین کار این است که وحشت را کنار بگذاریم و قبل از قرار گرفتن در چنین شرایطی چه برای خود و چه برای دیگران راه حل مناسبی به عنوان اقدامات بعد از مار گزیدگی بدانیم ، آنچه که در ادامه این بخش از نمناک به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.پیش از بیان روش ها ابتدا به علائم خطرناک بودن گزش و اینکه آیا توسط مار سمی گزیده شده ایم بپردازیم.

نشانه مارگزیدگی

چگونه به فرد مارگزیده کمک کنیم؟

علائم گزش توسط مارهای سمی

بعضی از علائم احتمالی نیش زدگی توسط مار ممکن است شامل هر کدام از موارد زیر باشد:
 1. تورم
 2. تغییر رنگ پوست
 3. افزایش سریع ضربان قلب
 4. مشکل در تنفس
 5. تهوع
 6. استفراغ
 7. عرق کردن
 8. لرزش درد شدید
مهم است که منتظر نمانید که این نشانه ها ظاهر شوند و بعد درمان را شروع کنید.
 
مارگزیدگی
اقدامات فوری در مواجهه با مارگزیدگی
 

اقدامات بعد از مار گزیدگی

با امداد تماس بگیرید:
برای کمک سریع تماس بگیرید، حتی اگر کسی شما را به بیمارستان میرساند. در صورت امکان، سعی کنید مار را به خوبی توصیف کنید به کارکنان پزشکی به منظور مدیریت مناسب راحت تر آنها و همچنین داروی ضد سم مناسب شما در صورت لزوم.
 
حرکت نکنید و بلند نشوید:
تا زمانی که هنوز در نزدیکی مار هستید، سعی نکنید حرکت کنید یا بخزید، زیرا هر حرکتی می تواند زهر را از طریق سیستم بدن شما حرکت دهد. همچنین، قسمت بدن آسیب دیده زیر سطح قلب را نگه دارید تا سرعت پخش زهر کاهش یابد.
 
جواهراتتان را دربیاورید:
و همینطور لباس هایتان را دربیاورید و کم کنید ، طلا و جواهر و لباس می تواند باهم به تورم کمک کنند که باعث قطع گردش خون میشود، که بدترین اتفاق است پس بلافاصله هر چیزی را که باعث تنگ شدن و گرفتگی است را دربیاورید.
 
از مکش استفاده نکنید
سعی نکنید سم را با یک دستگاه یا دهان بمکید به سمت بیرون. این باعث می شود که میکروب ها به داخل دهان نفوذ کنند، به بافت آسیب برساند و زخم ایجاد می شود، و به طور کلی، این حرکت کار نمی کند.
 
گیاه درمان نیش زدگی مار
مارگزیدگی و درمان آن
 
از شریان بند استفاده نکنید
از شریان بند استفاده نکنید زیرا خطر قطع شدن را افزایش می دهد زیرا گردش خون مسدود می شود. اگر جریان خون در حال بسته شدن باشد، زهر کمتر احتمال دارد رقیق شود.
 
از یخ گذاشتن اجتناب کنید
یخ را روی نیش مار نگذارید، زیرا یخ ممکن است گردش خون را متوقف کند. خوردن خون را با دهان خود (میکروب های دهان ممکن است باعث ایجاد عفونت در زخم نیش شوند)متوقف کنید، زیرا شما نیز ممکن است خود را به زهر مبتلا کنید.
در این مورد، سردی می تواند جریان خون را به بافت ها مهار کند یا باعث یخ زدگی آن شود. هر دو فاجعه ای برای بافت ها ایجاد می کنند و می توانند منجر به قطع عضو شوند. اگر میتوانید زخم را با آب تمیز بشورید، و فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 
تلاش نکنید زخم را ببرید
هرگز این ایده که برای خارج کردن سم مار باید زخم را ببرید عملی نکنید چرا که بسیار خطرناک است.
 

درمان نیش زدگی مار توسط پزشک 

درمان نیش مار با تزریق قابل توجهی (تزریق زهر)صورت می گیرد که برای تولید ضد-سم استفاده میشود و معمولا از آنتی بادی های اسب ها ساخته می شوند. پزشک قبل از اعمال ضد سم ابتدا یک آزمایش پوستی انجام می دهد تا اطمینان حاصل شود که بیمار حساسیتی به آن ندارد ، حتی اگر ضدسم مشخص نشود، پزشک باید بیمار را برای عوارض جانبی مانند قطعات دندان مار در زخم بیمار ارزیابی کند . همچنین دکتر باید به مقدار مورد نیاز به نسبت جراحت بخیه بزند و اطمینان حاصل کند که بیمار مقدار مناسبی از آمپول کزاز را دریافت کرده است.
 
درمان نیش زدگی مار
اولین اقدام در مارگزیدگی چیست؟
 

جلوگیری و بهترین راه های پیشگیری از گزیدگی و نیش زدگی مارها

 1. مطمئن شوید که کفش های کاملا پوشیده را در خارج از منزل میپوشید.
 2. هنگام راه رفتن و قدم زدن در مناطق جنگلی، از رفتن به مسیرهای محتمل و مناطقی که دارای راه های زیرزمینی متراکم هستند ،اجتناب کنید.
 3. مارها دوست دارند در مکان های تاریک و مرطوب پنهان شوند، بنابراین توده های زباله اطراف خانه تان را به جایی دیگر انتقال دهید.
 1. مارها می توانند تا 24 ساعت بعد از اینکه میمیرند، نیش بزنند، پس لطفا آنها را نکشید تا سعی کنید با او یک عکس سلفی بگیرید و یک نسخه جاده ای بسازید.
 2. کفش های کاملا پوشیده و بسته در مناطق سنگی یا علفی بپوشید و سپس به تماشای جایی که می خواهید بروید.
 3. مارها عصبی میشوند، اگر احساس تهدید کنند نسبت پس هرگز به آنها جسور و نترس نشوید.

اقدامات مهم و کاربردی پس از مار گزیدگی و علائم نیش زدگی

اگر مار نیشمان زد چه کنیم؟ + علائم سمی بودن گزیدگی
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
منبع : بهداشت و سلامت نمناک / ن /ک
این مطلب مفید بود ؟ 4 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف