نمناک تکنولوژیگوناگون اقدام جنجالی مارک زاکربرگ به مناسبت تولد فرزندش
مارک زاکربرگ ، مدیر فیسبوک
مارک زاکربرگ مدیر و موسس فیسبوک به همراه همسرش در یک اقدام جنجالی 99 درصد از ثروت خود معادل با 45 میلیارد دلار را همزمان با تولد دخترشان صرف امور خیریه کردند.
تاریخ انتشار : 12 آذر 1394

بخشش 45 میلیارد دلاری مارک زاکربرگ مدیر فیسبوک و همسرش

در یک اقدام عجیب، مارک زاکربرگ و همسرش پاریسیلا چن اعلام کردند که 99 درصد از فیسبوک را برای پیشرفت انسان ها و اعمال خیریه اهدا خواهند کرد. این مقدار از سهام فیسبوک ارزشی در حدود 45 میلیارد دلار دارد.

همسر مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ و همسر و دخترش

مارک زاکربرگ موسس و مدیر عامل شرکت فیسبوک در نامه ای به دختر تازه متولد شده اش اعلام کرد او و همسرش پریسیلا چان 99 درصد از سهام خود در فیسبوک را خرج امور خیریه می کنند. زاکربرگ در این نامه ارزش سهام خود در فیسبوک را 45 میلیارد دلار اعلام کرده است. او افزوده است همچنان در طی سال های آتی مدیرعامل و رئیس فیس بوک باقی خواهد ماند. او در این نامه تاکید کرده است هدف ابتکار عمل چان زاکربرگ ترویج یادگیری شخصی، درمان بیماری ها، اتصال بیشتر مردم جهان به یکدیگر و ایجاد جوامعی قوی خواهد بود.

پرسیلا چان و زاکربرگ هفته پیش صاحب دختر شدند و نام دخترشان و تاریخ دقیق تولد او به طور رسمی با انتشار این نامه اعلام عمومی شده است. به نوشته نیویورک تایمز اقدام زاکربرگ 31 ساله و همسر 30 ساله او دکتر پریسیلا چان ، در ادامه سنت جدید در میان میلیاردرهای جوان منطقه سیلیکون ولی سانفرانسیسکو است که دوست دارند زمانی که جوان هستند اموال و دارایی های خود را صرف امور خیریه کنند.

این تصمیم در قالب یک نامه که مخاطب آن کودک تازه متولد شده ی زاکربرگ و چن است، منتشر شده و دو هدف را دنبال می کند:پیشرفت بشریت و ایجاد عدالت در جامعه. هدف اول اینگونه تشریح شده است:«بهبود وضعیت زندگی جوامع بشری» که شامل سرمایه گذاری ها در زمینه های پزشکی، ایجاد فرصت های اقتصادی و قراردادن اطلاعات در دسترس همگان، می شود. هدف دوم نیز در نظر دارد تا فقر را کمتر کرده و گروه های ضعیف و فقیر را قدرتمندتر کند. در ادامه ی این نامه می خوانیم:«جامعه ی ما باید این کار را انجام دهد اما نه تنها به دلیل عدالت یا بخشش بلکه برای پیشرفت جوامع انسانی»

این اهداف در راستای پروژه های خیرخواهانه ای است که زاکربرگ و همسرش در آن ها در سال های گذشته نیز مشارکت داشته اند. این دو در گذشته 25 میلیون دلار برای مهار ابولا در آفریقا هزینه کرده اند. به علاوه زاکربرگ به تنهایی 100 میلیون دلار را در اختیار سیستم مدارس دولتی قرار داده بود که البته بیش از نیمی از آن در پیج و خم های اداری هدر رفت.

بخشی از اهداف این بنیان در راستای پروژه ی Internet.org فیسبوک است که هدف آن تامین اینترنت برای بخش هایی از دنیا است که به طور مطلق دسترسی به اینترنت ندارند. در ادامه ی نامه زاکربرگ و همسرش می نویسند:

بسیاری از فرصت ها زمانی خودنمایی خواهند کرد که تمامی افراد دنیا دسترسی به اینترنت داشته باشند. اهمیت اینترنت زمانی مشخص می شود که بدانید در ازای هر 10 نفر که دسترسی به اینترنت پیدا می کنند، یک نفر از فقر بیرون آمده و یک فرصت جدید شغلی ایجاد می شود.

این پروژه شباهت زیادی به بنیاد خیریه ی بیل و ملیندا گیتس دارد که بر مبنای ثروت بیل گیتس بنا شده است. این بنیاد خیریه که در سال 2000 میلادی افتتاح شده تا به امروز بیش از 44 میلیارد دلارسهم در اعمال خیریه داشته است. زاکربرگ و گیتس در گذشته نیز با یکدیگر همکاری هایی در زمینه های خیریه از جمله زمینه های زیست محیطی و آموزشی داشته اند. ملیندا گیتس نیز به این تصمیم زاکربرک و چن، این گونه پاسخ داده است:

این تصمیم شما اسوه ای برای ما و تمام جهانیان است.

در این زمینه “وارن بافت” میلیاردر آمریکایی با تحسین این اقدام زاکربرگ گفته است میلیاردرها دیگر نباید برای تسلیم دارایی هایشان به نسل آینده منتظر مرگ باشند. قرار است 45 میلیارد دلار سهام زاکربرگ در طول دوران حیات او صرف امور خیریه شود. برای سه سال آتی قرار است سالانه 1 میلیارد دلار از این مبلغ صرف بنیاد ابتکار چان زاکربرگ شود.

اقدام جنجالی مارک زاکربرگ به مناسبت تولد فرزندش

اقدام جنجالی مارک زاکربرگ به مناسبت تولد فرزندش
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 18
برگرفته از بهار و زومیت-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 17 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف