نمناک اخبارسیاست القاعده تعطیل می شود
القاعده ، گروه تروریستی القاعده
سرکرده گروه تروریستی القاعده از انحلال این گروه تا پایان سال 2015 خبر داد و اعلام کرد: اعضای این گروه می توانند به دیگر گروه های بنیادگرا نظیر القاعده بپیوندند.
تاریخ انتشار : 16 فروردین 1394

روزنامه الحیات به نقل از یک عضو سابق گروه القاعده نوشته است، ایمن الظواهری رئیس القاعده به اعضای این گروه اجازه داده تا به دیگر گروه های تروریستی از جمله داعش بپیوندند. این گزارش حاکیست القاعده تا پایان 2115 میلادی منحل خواهد شد.

 
ایمن دین همچنین تصریح کرده جبهه النصره - شاخه القاعده در سوریه – به جنبش احرار الشام یا النصره و دیگر گروه های وابسته ابلاغ کرده که درپی جداشدن از القاعده است.
 
این گروه همچنین پیام الظواهری مبنی بر کناره گیری از ریاست القاعده در آینده و همچنین اجازه دادن به زیرشاخه ها برای پیوستن به گروه های دیگر را، به اعضای خود ابلاغ کرده است.
 
علت اجازه دادن الظواهری به زیرشاخه های القاعده برای پیوستن به دیگر گروه های تروریستی، قدرت گرفتن داعش در عراق ، سوریه ، مصر ، لیبی، نیجریه و یمن عنوان شده است.
 
القاعده تشکیلات بین المللی نظامی و بنیادگرای اسلامی است که در دوران جنگ شوروی در افغانستان توسط اسامه بن لادن در شهر پیشاور تاسیس شد.
 
اسامه بن لادن رهبر القاعده در سال 2111 در عملیات نظامی ارتش آمریکا در پاکستان کشته شد و پس از آن ایمن الظواهری رهبری این شبکه را بر عهده گرفته است. شاخه های مختلف این شبکه در کشورها و مناطق متفاوتی فعال هستند. جبهه النصره در سوریه وانصارالشریعه در یمن از شاخه های القاعده هستند که کنترل بخش هایی از این دو کشور را در اختیار دارند.
 
جبهه النصره که به عنوان شاخه القاعده در سوریه به حساب می آید مهمترین رقیب داعش در این کشور است و سرنوشت این گروه پس از انحلال القاعده با وجود داعش در سوریه مشخص نیست. نیروهای جبهه نصرت بین 5 تا 21 هزار نفر تخمین زده می شوند. رهبر کنونی این گروه ابومحمد الجولانی نام دارد.
 
قدرت گیری داعش در منطقه به ویژه در مناطق تحت تصرف النصره در سوریه، باعث تضعیف این گروه در میان شبهه نظامیان مخالف بشار اسد شده است و این دو گروه در رویارویی های مختلفی علیه یکدیگر شرکت کرده اند.
 
داعش گروهی شورشی است که در عراق و سوریه حضور فعال دارد و بخش های بزرگی از شمال سوریه و عراق را در تصرف خود دارد. این گروه به رهبری ابوبکر البغدادی از جهادگرایان سلفی جداشده از شبکهٔ القاعده تأسیس شده و با دولت های عراق و سوریه و دیگر گروه های شورشی مخالف دولت سوریه وارد جنگ شده است.
 
داعش مهمترین جایگزین برای زیرشاخه های وابسته به القاعده است. اما علاوه بر داعش گروه طالبان به عنوان مهمترین همپیمان القاعده نیز، از جمله گروه هایی است که به طور ویژه در افغانستان پذیرای نیروهای جدا شده از القاعده خواهد بود.
 
پیش از این گفته می شد اختلافات عقیدتی میان رهبران القاعده و داعش وجود دارد تا جایی که حتی الظواهری در ابتدای جنگ داخلی در سوریه، خواستار محدود ماندن مناطق عملیاتی داعش در عراق و عدم حضور آنها در صحنه سیاسی سوریه شده بود. درخواستی که از سوی رهبران داعش رد شد.
یوسف سیفی

القاعده تعطیل می شود

القاعده تعطیل می شود
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از مهر - /م
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف