نمناک ورزشفوتبال الکساندر نوری سرمربی وردربرمن کیست؟
الکساندر نوری ، الکساندر نوری سرمربی وردربرمن
الکساندر نوری سرمربی وردبرمن از پدر ایرانی و مادر آلمانی است که مصاحبه ای با او انجام داده ایم که می توانید در اینجا بخوانید.

الکساندر نوری مربی دو رگه ایرانی آلمانی

همین نتایج مسئولان باشگاه را مجاب کرد که برای فصل بعد نیز با این مربی قرارداد امضا کنند. نوری که از پدری ایرانی و مادری آلمانی به دنیا آمده است، چهارشنبه گذشته به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد که متن این مصاحبه را می خوانید:

 

آقای نوری! شما مسابقه ایران و ازبکستان را در ورزشگاه آزادی دیدید. این ورزشگاه یکی از هیجان انگیزترین ورزشگاه های آسیا است. می خواهیم احساس شما را درباره این ورزشگاه بدانیم؟
طبیعتاً احساسی که داشتم، غیرقابل توصیف است. زمانی که تماشاگران من را در استادیوم دیدند و عشق و محبت خودشان را به من نشان دادند، لحظه خاطره انگیز و فوق العاده ای برای من بود و پیروزی ایران و رسیدنش به جام جهانی نیز گل سرسبد آن شب بود.

فکر می کنید کیفیت بازیکنان ایران چقدر نزدیک به بوندس لیگای آلمان است و فکر می کنید می توانند در بوندس لیگا بازی کنند و موفق باشند؟
من چند بازیکن خوب در تیم ملی ایران دیدم که در حد بوندس لیگا هستند اما اینکه چقدر امکانپذیر است که در بوندس لیگا بازی کنند و موفق باشند این مسأله را باید از زوایای مختلف نگاه کرد. اما اینکه بگویم بخواهیم بازیکنی را جذب کنیم، هنوز برنامه ای برای این کار نداریم. حتی اشکان دژاگه که باشگاه وولفسبورگ با او قطع همکاری کرده در برنامه های ما نیست.

اکثر کارشناسان معتقدند که کارلوس کی روش تیم مقتدری ساخته است. می خواهیم نظر شما را به عنوان یک مربی حرفه ای درباره تیم ملی ایران بدانیم؟
چیزی که من تاکنون از تیم ملی ایران دیده ام، کار بسیار عالی کی روش بوده است. ما شاهد یک انسجام تیمی هستیم. البته خود کی روش هم به این نکته تأکید کرده که در برخی حیطه ها باید بهتر شویم. اما چیزی که مشاهده می کنیم، این است که یک ایده مشخص وجود دارد و نحوه بازی تیم ملی به صورتی است که می توان خیلی مثبت به جام جهانی نگاه کرد.

 

الکساندر نوری

گفت و گویی با الکساندر نوری

 

فکر می کنید تیم ملی ایران این توانایی را دارد در جام جهانی روسیه از گروه خود صعود کند؟
در برزیل انتظارات خیلی بزرگی وجود داشت که برآورده نشد اما ما باید به آینده نگاه کنیم. این تیم خوب خودش را آماده و انسجام خوبی پیدا کرده و می تواند نقش مهمی در جام جهانی روسیه ایفا کند. می بینیم که این تیم یک سیستم دارد و قطعاً این شانس را دارد که به دور دوم جام جهانی روسیه راه پیدا کند.

شما زمانی که کارتان را در برمن شروع کردید، تیم در انتهای جدول قرار داشت و شما تجربه سرمربیگری در بوندس لیگا را نداشتید و این انتخاب یک ریسک بود، آیا فکر می کردید بتوانید موفق شوید؟
این موفقیت نه تنها برای من بلکه برای باشگاه هم مهم بود. ما در کادر فنی به تیم و ایده های خودمان اعتقاد داشتیم. طبیعتاً برای موفقیت فاکتورهای مختلفی وجود داشت اما چیزی که تعیین کننده بود، صبر و حوصله بود. به طوری که حتی زمانی که با تیم نتایج خوبی حاصل نمی کردیم، به نحوه کارمان اعتقاد داشتیم و می دانستیم با ایده هایمان می توانیم اهداف مان را تحقق ببخشیم.

مهم ترین اقدام شما که باعث تحول تیم برمن شد، چه چیزی بود؟ آیا فنی بود یا بیشتر روحی- روانی بود؟
طبعاً یک فاکتور دلیل موفقیت تیم نبود. ما با یک ساختار تیمی مواجه شدیم که بسیار پیچیده بود. بازیکنانی داشتیم که از وضعیت خودشان رضایت نداشتند و در زمینه بدنسازی نیز متوجه شدیم که باید بیشتر کار کنیم. ایده بازی ما نیز بر مبنای یک سری اصولی بود که سعی کردیم آنها را به اجرا درآوریم.طبیعتاً مسائل روحی و روانی نیز تأثیرگذار است و اینکه اعتماد به نفس به وجود بیاورید، خیلی مهم است. به عنوان یک تیم جایگاه خودمان را پیدا کردیم و توانستیم ارزش های باشگاه را به بازیکنان تزریق کنیم. همه این فاکتورها باعث موفقیت تیم شد.

نسل جدید مربیان موفق آلمان که خود شما نیز یکی از آنها هستید چه تفاوتی با نسل مربیان قدیم دارد؟
هر مربی برای خودش فلسفه ای دارد و نمی شود کلی گویی کرد. چیزی که ما امروز می بینیم، این است که یک سری فاکتورها وجود دارد که از بیرون روی بازیکنان تأثیر می گذارد و باعث بالا رفتن درک و فهم آنها می شود. امروزه باید بازیکن را با استدلال قانع کنیم که چرا می خواهیم این راه را پیش برویم تا مسئولیت پذیر باشد. هم اکنون مربیان جوانی را می بینیم که واقعاً خوب هستند مانند یولین، مربی هافنهایم یا دومنیکو تدسکو، مربی شالکه که دارای سطح کیفی بالایی هستند. در همین حال باید عنوان کرد که یوپ هاینکس با 70 سال سن 3 جام (جام حذفی و لیگ آلمان و جام قهرمانان اروپا) را در یک فصل برد. پس کیفیت یک مربی به سن و سال ارتباطی ندارد.

شما در برمن از سیستم های مختلفی استفاده کردید آیا جزو مربیانی هستید که از یک سیستم واحد استفاده نمی کنید یا اینکه به دلیل کمبود بازیکن مجبور به این کار شدید؟
ما باید به کیفیت بازیکنان مان و چگونگی استفاده بهینه از آنها نگاه می کردیم تا بتوانیم موفق شویم و از همان ابتدا به دنبال این بودیم که تیمی انعطاف پذیر داشته باشیم که به سیستم های مختلف واکنش مثبت نشان بدهد. ما ترکیب های متفاوتی داشتیم و به طور کلی من از سیستم زنجیره ای یا 3 دفاع مرکزی خوشم می آید و از آن استفاده می کنم.

اهداف باشگاه برای فصل آینده چیست و آیا حضور در لیگ اروپا جزو اهداف شان است؟
هم اکنون به دنبال برنامه ریزی برای کادر فصل جدید و بازیکنان هستیم و پس از آن می توانیم بگوییم که اهداف ما چیست. چیزی که در فصل گذشته مشاهده کردیم، این بود که تیم هایی مانند لورکوزن، شالکه، وولفسبورگ و گلادباخ که بودجه شان به مراتب بالاتر از ما بود عملکرد دور از انتظاری داشتند و این فصل نیز هزینه زیادی خواهند کرد. در عین حال دو تیم اشتوتگارت و هانوفر را که از لیگ 2 به لیگ یک صعود کردند نمی توان به چشم تیم دسته دومی نگاه کرد. بنابراین رقابت بسیار بزرگی در پیش داریم. بالطبع برنامه های بلندپروازانه ای داریم.

برخورد هواداران برمن و رسانه های آلمان پس از انتخاب شما به عنوان سرمربی این تیم چگونه بود؟
مهم ترین مسأله برای من موفقیت تیم بود و سعی کردم با جان و دل برای باشگاه کار کنم. باید بدانیم در دنیای فوتبال همه چیز به موفقیت برمی گردد و ممکن است امروز موفق باشید و فردا موفق نباشید. طبیعتاً موفقیت نسبت به محبوبیت فاکتور تعیین کننده تری است. هم اکنون دیدگاه ها نسبت به من مثبت است اما من فریب نمی خورم و می دانم که ممکن است در وضعیت بدی قرار بگیرم که همه چیز تغییر کند. دنیای فوتبال حرفه ای همین است.

آیا زمانی که به عنوان سرمربی برمن انتخاب شدید، آن اعتماد به نفس لازم را داشتید؟ سقف بعدی آرزوی شما کجاست؟
بدون شک می دانستم این قابلیت را دارم که رهبری یک تیم را در دست داشته باشم. در سطح بوندس لیگا باید اعتماد به نفس و خودباوری داشته باشید. ما به دنبال این بودیم که انسجام تیمی را تقویت کنیم و چیزی که از خودم توقع دارم، این است که باید هر روز بهتر از روز گذشته باشم. در باشگاه های دیگر به عنوان کارآموز حضور پیدا کردم و با مدیران باشگاه و پیشکسوتان و باتجربه های تیم تعامل دارم. به درازمدت نگاه نمی کنم و برنامه ای هم برای آن ندارم.

 

الکساندر نوری

گفت و گویی با الکساندر نوری

 
شما در بوندس لیگا رکورد فوق العاده 11بازی بدون شکست که 9 تای آن با پیروزی همراه بود را به ثبت رساندید، چطور به این رکورد رسیدید؟
ما زمانی به این رکورد دست پیدا کردیم که بسیاری از بازیکنان مهم مان مصدوم بودند و مجبور بودیم از بازیکنان جایگزین استفاده کنیم. نکته مهمی که در این بین وجود داشت، این بود که ما پی بردیم چه انسجام تیمی پیدا کرده ایم و روحیه جنگندگی تیم را شاهد بودیم. هر بازیکنی برای دیگری می جنگید و این مسأله بسیار ارزشمند بود و بدون آن این پیروزی ها امکانپذیر نبود.

شما بارها از عشق و علاقه خود به ایران صحبت کرده ایدآیا برنامه ای هم برای یادگیری زبان فارسی دارید؟
بله من بارها از عشق و علاقه ام به ایران گفته ام و اینکه به دنبال هویت خودم هستم. ایران به خاطر پدرم در قلب من جای دارد و من عاشق زبان فارسی هستم و می خواهم این زبان را بهتر یاد بگیرم. به همین دلیل یک معلم زبان فارسی استخدام خواهم کرد تا در این زمینه به من کمک کند.

فکر می کنید بتوانید جا پای توماس شاف (مربی اسطوره ای برمن) بگذارید؟
اصلاً فکر آن را هم نکنید. جای پای توماس شاف آنقدر بزرگ است که کسی نمی تواند آن را پر کند و من حتی این اجازه را به خودم نمی دهم که به آن فکر کنم.

الکساندر نوری سرمربی وردربرمن کیست؟

الکساندر نوری سرمربی وردربرمن کیست؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از ایران آنلاین/ی
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف