نمناک دنیای مدگوناگون الگو برداری طراحان خارجی از شلوار کردی !
شلوار کردی ، الگوهای لباس
شلوار کردی و بلوچی سال هاست که تغییری نکرده , طراحان لباس در کشورهای دیگر با مدرنیزه کردن از آن الگو برداری میکنند.

شلوار کردی مورد توجه خارجی ها

یکی از نشانه های هر ملتی که نماد ملی و فرهنگی آن ملت و میراث گذشتگان محسوب می شود، لباس است.

 لباس از بارزترین نمادهای فرهنگی، مهم ترین و مشخص ترین مظاهر قومی و همچنین از سریع الانتقال ترین نشانه های فرهنگی است که به سرعت تحت تاثیر پدیده های فرهنگ پذیری در بین جوامع گوناگون انسانی قرار می گیرد.

 ایرانی ها یکی از کامل ترین الگوهای لباس را داشته اند، مثلا شلوار کردی و بلوچی یکی از زیباترین الگوهایی هستند که طراحان لباس در خارج از کشور از آن ها الگوبرداری می کنند. طراحان خارجی بارها با مدرنیزه کردن این شلوارها، در شوهای لباس از آن ها استفاده می کنند.

شلوار کردی در 300 سال اخیر، هیچ تغییری نکرده است، بویژه پارچه های آن. ما حتی در شال های ترکمنی هم هیچ تغییری در طرح و پارچه نمی بینیم. اقوام ترکمن، نقشه های مدرن و جدید را نمی پذیرند.
 
او درباره این که این لباس ها تا چه اندازه دستخوش تغییر شده اند؟ گفت:مدل ها تغییر نکرده و هر سرزمین و هر قوم خاصی با توجه به نیازهایی که داشته و منطقه جغرافیایی که در آن زندگی می کرده است، لباس مخصوص به خود را دارد.
 
شلوار کردی

شلوار کردی چشم طراحان خارجی را گرفت

 این مدرس دانشگاه ادامه داد:نمی توانیم بگوییم افرادی که لباس اقوام را در نمایشگاه ها می دوزند و عرضه می کنند، بدون تغییر در لباس این کار را انجام می دهند، این تغییرات عمدتا به دلیل استفاده از پارچه های نامناسب است. امروزه حتی ترمه با این که طرح و رنگ گذشته را دارد، اما مانند گذشته نیست و بافت و نخ مواردی هستند که دچار تغییر شده اند. 
بهرامی بیان کرد:لباس قشقایی را با پارچه هایی برگرفته از کشورهای دیگر تهیه می کنند و دیگر اصالت گذشته را ندارد. شاید الگو و طرح از قدیم مانده باشد، اما پارچه ها تغییر کرده، در حالی که تا 100 سال پیش هم از همان پارچه های قدیمی استفاده می شد. سوزن دوزی های بلوچ هم تغییری نکرده، اما متاسفانه پارچه هایی که روی آن ها سوزن دوزی انجام می شود، تغییر کرده است. 
او درباره این که آیا بهتر نیست کمی لباس اقوام را مدرن کنیم تا نسل جدید هم به آن گرایش پیدا کند؟ تاکید کرد:اصلا، وقتی لباس اقوام مدرن شود، اصالت خود را از دست می دهد. کوچک ترین حرکتی در راستای مدرن کردن، لباس را خراب می کند. اگر حق مطلب درباره شال های ترکمنی به خوبی ادا شود، اصالت آن نیز ماندگار می شود، زیرا این لباس ها یکی از زیباترین گزینه های بصری پوشاک اقوام ما هستند که عمری طولانی خواهند داشت، البته اگر به درستی معرفی شوند. 
این کارشناس حوزه پوشاک اقوام گفت:به دلیل مقرون به صرفه بودن، معمولا از پارچه های پلاستیکی در دوخت لباس اقوام قشقایی استفاده می کنند. حتی از پارچه هایی به رنگ سیاه برای این کار استفاده می کنند، در حالی که اقوام قشقایی در لباس های شان اصلا رنگ سیاه نداشته اند.

الگو برداری طراحان خارجی از شلوار کردی !

الگو برداری طراحان خارجی از شلوار کردی !
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 9
برگرفته از روز پلاس -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 9 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف