نمناک اخبارعلمی امشب جهان یک ساعت خاموش میشود
شب جهانی زمین ، طبیعت
از ساعت 20:30 امشب 8 فروردین 1394 به مدت یک ساعت قرار است تا ایرانیان با خاموش کردن چراغ ها و وسایل الکتریکی در یک رویداد جهانی شرکت کنند.
تاریخ انتشار : 8 فروردین 1394

ساعت زمین یک رویداد جهانی است در این رویداد خانواده ها با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیر ضروری به مدت یک ساعت، مصرف محتاطانه انرژی را یادآوری می کنند. این رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت  (World Wide Fund for Nature)‏ است که بر اساس آن در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می شود.

ساعت زمین

از ساعت 20:30 امشب 8 فروردین 1394  به مدت یک ساعت قرار است تا ایرانیان به یک پویش گسترده ی جهانی پیوسته و با خاموش کردن چراغ ها و دیگر وسایل الکتریکی غیرضروری خویش، نشان دهند که برای مقابله با خطر تغییرات آب و هوایی باید در مدیریت مصرف انرژی تجدید نظر کرد؛ حرکتی که ممکن است با یک رکوردشکنی هم همراه باشد.
این رویداد برای اولین بار در سیدنی استرالیا توسط Leo Burnett و صندوق جهانی طبیعت (wwf) در حالی برگزار شد که نزدیک به 2.2 میلیون نفر در آن شرکت کردند و چراغ های غیر ضروری خود را خاموش کردند.
در سال 2013 برای اولین بار در جهان ساعت زمین در جنگل های اوگاندا آغاز شد که با اجرای آن در اولین گام برای مبارزه با 6 هزار هکتار تخریب جنگل ماهیانه در این کشور برداشته شد به گونه ای که گروهی اقدام به شناسایی حدود 2700 هکتار از زمین های تخریب شده جنگلی در اوگاندا کردند ضمن آنکه مقامات دولتی تصمیم به احیا آن با کاشت 50 هزار درخت در سال گرفتند.
 

خاموشی برج میلاد در شب ساعت زمین


 نخستین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال 1391 و با خاموشی چراغ های برج میلاد در تهران انجام شد.
در سال های بعد تعداد بیشتری از شهرها سازه های معروف ایران به این حرکت پیوستند و افزون بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی وسه پل اصفهان، و پل سفید اهواز نیز چراغ های خود را خاموش کردند.
سومین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال 1393 و با مشارکت تعدادی از شهرهای ایران از جمله تهران، تبریز، اصفهان، رشت و قم صورت گرفت. در تبریز، سیستم روشنایی کاخ شهرداری تبریز، به مدت 1 ساعت خاموش شد. امسال هم برج میلاد ساعت 8 و نیم شب به عنوان یکی از نورانی ترین سازه ها و نمادهای تهران برای یک ساعت خاموش می شود.
طبق برآوردها، اگر 31 میلیون مشترک برق در ایران، هرکدام، تنها معادل یک لامپ یکصد واتی از مصارف روشنایی خود را بین ساعت 21:31 تا 21:31 در روز هشتم فروردین ماه خاموش کنند، موجب صرفه جویی سه هزار مگاواتی مصرف انرژی می شوند.

شب جهانی زمین ، امشب شب جهانی زمین است

امشب جهان یک ساعت خاموش میشود
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 19
برگرفته از مهر ، خبرآنلاین - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 16 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف