امیر آقایی
“امیر آقایی” بازیگر توانمند کشورمان با حضور در برنامه هفت درباره حضورش در سریال ترکیه ای و ممانعت از ادامه همکاری اش با این سریال سخن گفت.

گلایه امیر آقایی از منع حضورش در سریال ترکیه ای

امیر آقایی که برای بازی در یک سریال ترکی قرارداد بسته بود از ادامه حضورش در این سریال منع شد.

امیر آقایی جمعه شب در برنامه هفت حضور یافت و در خلال گفته هایش از حضورش در یک سریال ترکیه ای و ممانعت از ادامه حضورش در این سریال سخن به میان آورد و نسبت به این منع گلایه جدی کرد.

او در این ارتباط گفت:من قرارداد بازی در یک فیلم ترکیه ای را بسته بودم اما ایوبی و ایل بیگی (مسئولان سینمایی) گفتند که باید بازگردی. من به آقای ایل بیگی گفتم شما مدیرید و کار شما پشت میز نشینی است اما من بازیگرم و در میان مردم جامعه ام زندگی می کنم. من از شما بهتر به خطوط قرمز نظام آشنا هستم.

امیر آقایی

امیر آقایی در سریال ترکیه ای

آقایی افزود:ما چرا نباید حق داشته باشیم تا مثل بازیکنان فوتبال لژیونر داشته باشیم و با فیلمسازهای خارجی کار کنیم؟ این اتفاق ها، اتفاق های خوبی است و پرچم کشور ما را بالا می برد. من برای بازی در یک سریال ترکیه ای به آنجا رفتم. حتی به آنها قید کردم در لوکیشنی که روی میزش مشروبات الکی باشد بازی نخواهم کرد، اما سر صحنه بودم که آقایان ایوبی، ایل بیگی و مدیران بالا با من تماس گرفتند که این کار شما هزینه دارد، برگردید تا ما در خدمت شما باشیم.

این بازیگر ادامه داد:دلیل شان این بود که ترکیه و سریال های ترکیه ای دشمن ما هستند. در صورتی که من معتقدم این تلقی از کار من اشتباه است. حضور در عرصه بین الملل یک تجربه بزرگ است. اتفاق ناگوار اینجا بود که هیچ دلیل موجهی نداشتند. نهایتا به من گفتند چون احتمال دارد این سریال را یک شبکه ترکیه ای معلوم الحال بخرد و پخش کند، نباید بازی کنی.

آقایی تاکید کرد:من معتقدم ما می توانیم با تعیین موارد مکتوبی بگوئیم برای بازی در فضای بین الملل این موارد را باید رعایت کنید. نه این که به این شیوه با سرنوشت کسی بازی شود. من نباید به خاطر بازی در یک سریال وطنم را از دست بدهم و حتی نتوانم خانواده ام را ببینم. به هر حال قرارداد ما فسق شد و وکیلم گفت خیلی شانس آوردی که از تو شکایت نکردند.

عکس امیر آقایی

امیر آقایی

جزئیات قرارداد آقایی:جزئیاتی که باعث شد وقتی امیر آقایی برای مشورت - و نه تعیین تکلیف - با مسئولان داخلی گفت وگو کند، مسئولان داخلی به او توصیه کنند از بازی در این سریال ترکیه ای صرف نظر کند.

سازنده سریال مورد اشاره و طرف قرارداد با امیر آقایی، شبکه ترکیه ای خصوصی "شو تی وی / Show TV" بود؛ شبکه ای که از سال 2013 به کمپانی جینر واگذار شده است. این شبکه سریال های پرطرفدار و جنجالی را ساخته که در ایران نیز محل مناقشه بوده و "حریم سلطان" یکی از این سریال ها است که زندگی یکی از سلاطین عثمانی را به شکلی غیرواقعی به تصویر می کشد و تولیدش در راستای تلاش برای گسترش نگاه نوعثمانی گری تحلیل شده بود.

اگرچه امیر آقایی برخی ملاحظات را در قراردادهایش در نظر گرفته بود تا آینده کاری اش به خطر نیافتد اما به زعم برخی مسئولان داخلی و با توجه به وقایعی که برای برخی بازیگران دیگر در زمان حضورشان در سریال های با محوریت ترکیه پیش آمده، قرارداد 400 میلیون تومانی که با امیر آقایی برای بازی در سریالی با محوریت چنین شبکه ای بسته شده بود، می توانست یک دام برای خروج آقایی از گردونه بازیگری در ایران باشد و رقم قابل توجه این قرارداد نیز به همین دلیل شائبه برانگیز بود.

دغدغه دیگر به روابط نزدیک دو شبکه "شو تی وی" و "جم تی وی" و احتمال فروش این سریال به شبکه "جم تی وی" و پخش از این شبکه بود که موقعیت آقایی را در سینمای ایران شکننده می کرد و ممکن بود برای او از سوی برخی جریان ها مشکلات جدی پیش آید و همین مسئله نگرانی مسئولان داخلی را در پی داشت و زمانی که آقایی با مسئولان سازمان سینمایی مشورت کرد، به عدم بازی در این سریال توصیه شد.

ماجرای قرارداد بازی امیر آقایی در سریال ترکیه ای حریم سلطان

424
این مطلب مفید بود ؟195
برگرفته از تابناك - / ک
نظرات
وبگردی