نمناک فرهنگ و هنرچهره ها تجربه های دو نفره امین حیایی و همسرش
امین حیایی و همسرش ، امین حیایی و همسرش نیلوفر خوش خلق
امین حیایی و همسرش نیلوفر خوش خلق یکی از زوج های هنرمند موفق هستند که زندگی عاشقانه ای را در کنار هم سپری میکنند، در ادامه گفتگوی پر از عشق این دو بازیگر توانمند کشورمان را میخوانید.

امین حیایی و همسرش نیلوفر خوش خلق از جمله زوج های هنرمند و مفقی هستند که تا به حال به دور از حاشیه و هر جنجالی در آرامش و موفقیت سر کرده اند. امین بعد از گذر از 40 سالگی پختگی خاصی در کارهایش به چشم می خورد و با اطمینان بیشتری صحبت می کند. 

این زوج اهل سانسور کردن خودشان نیستند و صادقانه و البته هوشمندانه جواب هر کنجکاوی شما را می دهند. هر بار صحبت با این زوج می تواند یک اتفاق تازه باشد چون آنها به زیبایی مسیر مصاحبه را به سمت و سویی می برند که شما دوست دارید. 
 
جنبه انتقاد و نقدشدن
امین:قطعا یک بازیگر همیشه دوست دارد در کارهایی بازی کند که نه تنها باعث شرمندگی خودش درنظر مخاطبان و هوادارانش نشود؛ بلکه این کار طوری نشود که او را مورد نقدهای تند قرار دهند. البته من اگر در کاری بازی کنم که فاقد ارزش های لازم هنری باشد نقدهایی که بشود را می پذیرم اما به شرطی که نقد از جانب آدمی باشد که سواد لازمش را داشته باشد. 
 
نیلوفر:من معتقدم شما در هر کاری که باشید قطعا مورد انتقاد عده ای قرار خواهید گرفت که کار شما را دوست ندارند. هر کسی باید جنبه نقد شدن را داشته باشد. قرار نیست همه از شما تعریف کنند و انتظار داشته باشیم مورد پذیرش همه سلیقه ها و افکار باشیم. 
 
شباهت یا تکرار...؟!
امین:گاهی می شنوم که امین در کارهایی نقش های مشابهی بازی کرده است. راستش یک بازیگر هر کاری کند به هر حال همیشه شباهت هایی را تکرار خواهد کرد که ذاتی است. مثلا من نمی توانم برای هر نقشی تمام جزییات از راه رفتن و نگاه کردن و لحن ام تا شکل خندیدنم و فیزیکم و... را تغییر بدهم. من امین حیایی هستم که یکسری مشخصات مخصوص به خودم را دارم. کاری که باید بکنم این است که هر نقش را به شبیه ترین حالت نزدیک به خودش بازی کنم. من همان امین هستم اما در قالبی جدید و در موقعیت های جدید که باید متفاوت از چگونگی حضورش در نقش قبلی باشد. 
نیلوفر:مهم این است که بازیگر از تکرار خودداری کند اما جلوگیری از تکرار نیازمند چیزهای مختلفی است از جمله متفاوت بودن درست نقش ها یا نگاهی که کارگردان به آن شخصیت دارد. گاهی کارگردان از شما اصلا تکرار یک قالب ثابت را دارد. نمی شود همه چیز را ناشی از ضعف بازیگر دانست. 
 
جاذبه های یک نقش
امین:در این سال ها به تجربه دریافته ام نقش باید بازیگر را جذب کند. اگر این اتفاق بیفتد بازیگر ارائه بهتری از نقش خواهد داشت و چون خودش آن را دوست دارد نتیجه کار هم دوست داشتنی می شود. نقشی که بازیگر ارتباط خوبی با آن پیدا نکند، درست شکل نمی گیرد و مخاطب به خوبی این فاصله را می فهمد و از کار شما زده می شود. 
نیلوفر:من از کاراکترهای پیچیده و سخت که قابل حدس زدن و پیش بینی نیستند، لذت می برم. نقش های خوبی را هم تجربه کرده ام اما به دنبال کاری هستم که واقعا مرا با تمام وجود درگیر کند و به خودم بگویم این همان نقشی است که خودش است و از من برای سال ها به یادگار می ماند. 
 
 
امین حیایی و همسرش
 
جاده دوطرفه سینما
امین:بخشی از زیبایی بازی بازیگر در یک فیلم به عوامل دور و برش در کار و به خصوص نقش مقابلش برمی گردد. اگر این رابطه مناسب نباشد و لنگ بزند، کار شما هم دیده نمی شود و مانند حرکت در یک جاده صاف یکطرفه است که شما بی هدف در آن می روید و چیزی نیست که بخواهد توانایی رانندگی شما را به چالش بکشد تا شاهد رفت و برگشت احساس در صحنه باشید. 
نیلوفر:امین از آن دست بازیگرانی است که بسیار به بازیگرهای نقش مقابلش کمک می کند و می گوید با این کار در واقع به بهتر دیده شدن نقش خودش کمک می کند. 
 
دیده شدن به چه قیمتی؟
امین:دیده شدن در هر فیلمی اتفاق می افتد؛ مهم این است که کجا و چگونه دیده شوید. من با دیده شدن به هرقیمتی مخالفم البته اگر غم نان نباشد و شما در جبر شرایط گیر نکرده باشید. شرایط ایده آل ذهنی با آنچه واقعا اتفاق می افتد گاهی فاصله بعیدی دارد. 
نیلوفر:بعضی بازیگرها تنها در کاری یا کارهایی هستند که دیده بشوند و من به این روش کار نمی کنم یعنی دوست ندارم کاری را انجام بدهم که قلبا دوستش ندارم و تنها می تواند موقعیت مرا مثلا در بیشتر توی چشم بودن، بهتر کند. بازیگر اگر نقشی را دوست نداشته باشد، آن را خراب می کند و با این کار در اصل هویت خودش و کارنامه اش را زیر سوال می برد. 
 
نگاه مثبت به زندگی
امین:درست است که هزینه های زندگی بالا رفته و آدم ها به شکلی از هم دور افتاده اند اما خوب است به هر نوعی که می توانند از هم خبر بگیرند و هوای هم را داشته باشند. باید از لحظه لحظه زندگی استفاده و در کنار هم تلاش کرد که به موفقیت رسید. 
نیلوفر:خوبی امین این است که نگاهش همیشه مثبت و دلش صاف است. وقتی با او صحبت می کنید احساس خوبی به شما دست می دهد و به نظرتان می آید که آدمی است که می توانید روی او حساب کنید چون اهل کمک کردن است. از موفقیت شما خوشحال می شود. 
 
فاصله گرفتن از حواشی
امین:من از اعتماد به آدم ها ضربه های زیادی خورده ام و سعی کرده ام که محتاط تر رفتار کنم البته سخت است آدم تغییر کلی کند. این روزها به راحتی می توانید سوژه ماجرایی بشوید که روح تان از آن خبر ندارد ولی به راحتی در مظان اتهام قرار بگیرید. کافی است به راحتی به آدمی که با گوشی موبایل از شما فیلم می گیرد، اعتماد کنید تا بعد به سرعت فیلم خودتان را در اینترنت ببینید. این باعث شده تا من نسبت به عکس حساس شوم و گاهی حس کنم بهتر است از گرفتن عکس یادگاری خودداری کنم یا در مهمانی های حتی خانوادگی هم که می روم مراقب باشم کسی چیزی از من ثبت نکند. 
نیلوفر:شاید این شکل زندگی برای بعضی ها عادت شده باشد اما ما ترجیح می دهیم زندگی آرام و دور از حاشیه خودمان را داشته باشیم. برای همین هم فاصله مان را از شلوغی و ازدحام شهر زیاد کردیم. برای هر کاری که می خواهیم بکنیم باید اولش فکر کنیم که اصلا کار درستی انجام می دهیم یا نه. 
 
تجربه های دونفره ما
امین:کارهایی که با هم داشتیم را بدون استثناء دوست داشتم و همیشه از این فرصت دونفره بازی کردن استقبال کرده ام و نتایج خوبی هم گرفته ایم. 
نیلوفر:دلم می خواهد نقشی قابل توجه را مقابل هم بازی کنیم و طوری نباشد که فقط چون زن و شوهر هستیم هر نقشی که پیشنهاد دادند را به صرف اینکه هر دو نفرمان در کار هستیم، قبول کنیم. هرچه کار استخوان دارتر باشد، دیدن ما در کنار هم یا مقابل هم دیدنی تر خواهد شد. 
 
نیلوفر خوش خلق
 
میل به یاد گرفتن
امین:همیشه تجربه هایی که نخستین بار کسب می کنید، حس و حال خاص خودش را دارد. من همیشه و هنوز این میل به یاد گرفتن را دارم اما قطعا نخستین تجربه ها به نوعی متفاوت هستند. یادم هست نخستین باری که مقابل دوربین قرار گرفته بودم همه چیز برایم عجیب بود تا بتوانم با شرایط کنار بیایم. بازیگرهایی که بودند به من کمک می کردند و تجریبات شان را در اختیار من قرار می دادند و کمک می کردند تا اعتماد به نفسم را از دست ندهم. 
نیلوفر:این همان حسی است که من هم آن را تجربه کردم و امین کمک زیادی به من کرد تا ترسم بریزد. اعتماد به نفس در چنین فضایی باعث می شود احاطه بیشتری نسبت به آنچه می خواهید انجام دهید، داشته باشید. 
 
یک غریبه در جایی ناشناخته!
امین:همه چیز به مرور رنگ عادی شدن به خود می گیرد. البته هر فیلم تجربه جدید و متفاوتی است اما برای من هنوز کار کردن با یکسری نام ها باعث می شود آن اعتماد به نفس لازم را نداشته باشم. 
نیلوفر:شاید جالب باشد اما واقعیت دارد که دیدن چهره های آشنا سر پروژه ها کمک می کند تا شما راحت تر باشید. وقتی مانند یک غریبه در جایی ناشناخته هستید که نخستین بار است همه چیزش را می بینید طول می کشد تا به خودتان بیایید. 
 
فاکتورهای موفقیت هنرمند
امین:برای موفقیت بازیگر فاکتورهای مختلفی کنار هم جمع می شوند اما همه آنها به کنار و اینکه بازیگر نقش را صادقانه باور کند و آن را به درستی به مخاطب منتقل کند یک طرف دیگر ماجراست. در کنار این حس صداقت، شما باید سعی کنید با تمام عوامل فیلم حرفه ای و در عین حال محترم و دوستانه برخورد کنید. پشت صحنه فیلم خانواده دوم شماست که باید به آن احترام بگذارید. 
نیلوفر:واقعا سخت است که شما به سطحی از شهرت برسید و بخواهید ویژگی های قبلی خود را حفظ کنید. مغرور نشدن باعث می شود تا در مسیری که حرکت می کنید بهتر موانع را ببینید اما غرور همه چیز را شکل دیگری نشان می دهد که حتی می تواند نوعی چشم انداز اشتباهی با آنچه واقعا پیش روی شماست، خلق کند. 
 
فرار از بیکاری و سکوت
امین:عجیب است. گاهی که کار زیاد می شود آنقدر خسته می شوم که می گویم فرصتی بشود استراحت کنم اما واقعیتش این است که خستگی واقعی من زمانی است که مدت زیادی کار نمی کنم و بیکاری هایم طولانی می شود. 
نیلوفر:این مسئله یکی از مرزهای مشترک من و امین است که دل مان می خواهد همیشه خودمان را مشغول به کاری نگه داریم و بیکار ماندن اذیت مان می کند. مثلا سکون و سکوت می تواند تمام انرژی ما را بگیرد. 
 
 نگاه مثبت به آینده
امین:من هرگز در این سال ها از آینده ناامید نشده ام. درست است که گاهی حس کردم چرا چیزی درست پیش نمی رود اما همیشه به لطف خدا ایمان داشتم و می دانستم هر چیزی در جای خودش و زمان خودش اتفاق می افتد. من و نیلوفر همیشه در حال زندگی می کنیم و سعی می کنیم امیدمان به آینده را حفظ کنیم. 
 
امین:زبان می خوانیم، ورزش می کنیم، موسیقی کار می کنیم. 
نیلوفر:به هر حال اغلب کارهای مان دو نفره است. 
 
امین حیایی
 
علم یا ثروت؟
امین:هر دو با هم خوبند. 
نیلوفر:اگر علم نداشته باشید نمی دانید ثروت را چه کار کنید. بالاخره باید علمش را داشته باشید تا بتوانید از ثروت تان استفاده کنید. 
 
رنگ محبوب؟
امین:من رنگین کمان را دوست دارم. 
نیلوفر:آبی را هم دوست داری. 
امین:رنگ های مورد علاقه ما آبی و سبز است. 
نیلوفر:آسمانی و زمینی
 
کتاب مورد علاقه؟
نیلوفر:من خیلی به حافظ علاقه دارم. 
امین:ما خیلی طبع شعرمان قوی نیست ولی با حافظ ارتباط خوبی داریم. کتاب های مختلفی هم خوانده ام اما رمان های ارنست همینگوی را بیشتر دوست دارم. 
 
آرزوها و خواسته ها؟
امین:از کودکی خیلی چیزها بوده که دوست داشتم اما با گذشت زمان و رشد کردن آنها هم تغییر کردند. وقتی بزرگ تر شدم دیدم خواسته هایم چیز دیگری بوده است. 
نیلوفر:تصور من این است که ممکن است آدم ابتدا به خواسته هایش نرسد ولی به مرور زمان و یاری خداوند به آنها می رسد. اگر هم نرسید نباید ناراحت باشد چرا که حتما حکمتی در آن است و شاید آن زمان وقتش نبوده است. 
 
نقش ویژه؟
امین:والا فکر نمی کنم دیگر نقشی مانده باشد که بازی نکرده باشم! 
نیلوفر:ترجیح می دهم کاراکترهایی را بازی کنم که از خودم خیلی دور هستند و به این وسیله با دنیای آنها آشنا شوم. 
 
بزرگ ترین دلخوشی؟
امین:آرامش در کنار خانواده. 
نیلوفر:آرامش و اینکه یک روز خدا ما را فراموش نکند. 

تجربه های دو نفره امین حیایی و همسرش

تجربه های دو نفره امین حیایی و همسرش
:
امتیاز : 3.7 تعداد رای : 85
برگرفته از برترینها - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 63 22
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف