نمناک اخبارسیاست جزئیات زمان ثبت نام و انتخابات ریاست جمهوری 96
انتخابات ریاست جمهوری 96 ، انتخابات 96
زمان ثبت نام داوطلبان حضور در رقابت انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم تعیین شد. مرحله ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری 96 توسط معاون سیاسی وزیر کشور اعلام شد.
تاریخ انتشار : 23 مرداد 1395
بازدید : 9,626 نفر

جدول زمانی انتخابات ریاست جمهوری 96

زمان ثبت نام داوطلبان حضور در رقابت انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم اعلام شد. براساس اعلام وزارت کشور، داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از 22 تا 26 فروردین ماه 96 به مدت پنج روز فرصت دارند نام خود را در میان داوطلبان ریاست جمهوری دوازدهم ثبت کنند.

این خبری است که محمدحسین مقیمی، معاون سیاسی وزیر کشور در گفت و گو با خبرگزاری صدا و سیما اعلام کرده است.

براساس تایید پیشنهاد وزارت کشور درباره تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آتی از سوی شورای نگهبان، قرار است دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و همچنین انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی، 29 اردیبهشت 96 برگزار شود.

مقیمی همچنین زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را طبق قانون 20 روز اعلام کرد و گفت:8 تا 27 اردیبهشت ماه، به عنوان موعد تبلیغات انتخاباتی در نظر گرفته شده است. مقامات وزارت کشور و سخنگوی وزارت کشور پیش از این با اشاره به تحرکات انتخاباتی برخی چهره های سیاسی درباره فعالیت های زودهنگام تبلیغی برای انتخابات هشدار داده و این موضوع را غیر قانونی خوانده بودند.

الکترونیک شدن انتخابات ریاست جمهوری 96

پس از آنکه وزارت کشور توانست نظر شورای نگهبان را برای برگزاری انتخابات سال 96 در اردیبهشت ماه به دلیل همزمانی خردادماه با ماه مبارک رمضان و سختی کار برای عوامل اجرایی انتخابات، جلب کند، حالا موضوع مورد رایزنی این وزارتخانه با شورای نگهبان برگزاری انتخابات 96 به صورت الکترونیکی است؛ موضوعی که درباره آن برای انتخابات مجلس شورای اسلامی که هفتم اسفندماه سال 95 برگزار شد نیز رایزنی هایی صورت گرفت اما با مخالفت شورای نگهبان روبه رو شد. این بار اما به نظر می رسد احتمال موافقت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات 96 به صورت الکترونیکی در صورت امن بودن این نوع برگزاری بالا خواهد بود. این را می توان از یادداشت سخنگوی این شورا دریافت؛ عباسعلی کدخدایی، سخنگوی جدید شورای نگهبان در این باره یادداشتی در کانال تلگرامی خود منتشر کرد و الکترونیکی شدن انتخابات را باعث افزایش سرعت و امنیت انتخابات معرفی کرد.

کدخدایی در ادامه این یادداشت درباره الزامات انتخابات الکترونیک نوشت:«در این سلسله بحث ها از مسائلی چون مفاهیم، وجود قوانین مربوط، اقتضائات کشورها، مسائل فنی، نیروی انسانی، آموزش دست اندرکاران و آموزش مردم، بحث خواهد شد، سرعت، دقت، شمارش دقیق، بازیابی سریع شمارش آرا، شفافیت، ایجاد اعتماد بیشتر و مشارکت بیشتر، از جمله این محاسن است.»

سخنگوی شورای نگهبان افزود:«همانگونه که الکترونیکی شدن انتخابات سرعت را افزایش می دهد باید دقت کرد تا امنیت آن بالا رود چون این سرعت در صورت وجود نقص یا خلأ در سیستم می تواند منجر به سرعت در تخلف نیز بشود، بنابراین نیازمند اطمینان از ایجاد سیستم امنیتی خاص برای هر نظام انتخاباتی هستیم که لزوما از سیستم امنیتی دیگر کشورها باید متفاوت بوده و اختصاص به سیستم مخابراتی همان کشور داشته باشد.» با این همه با توجه به آنکه تنها 9 ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم باقی مانده باید دید شورای نگهبان به اجماع نظر درباره برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک می رسد یا خیر.

جزئیات زمان ثبت نام و انتخابات ریاست جمهوری 96

جزئیات زمان ثبت نام و انتخابات ریاست جمهوری 96
:
امتیاز : 2.7 تعداد رای : 13
برگرفته از دنیای اقتصاد /ن
این مطلب مفید بود ؟ 7 6
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف