آخرین نسخه سیستم عامل اندروید به نام اندروید 5 آب نبات چوبی ، قابلیت های زیادی دارد که با تنظیماتی ساده می توان از آن استفاده کرد. در این بخش مهمترین کارآی های اندروید 5 را به شما معرفی خواهیم کرد.

اندروید 5 و ویژگی های جدید آن

 چند ماهی از معرفی نسخه ی پنجم اندروید به نام آبنبات چوبی می گذرد.رونمایی از این سیستم عامل سر و صدای زیادی را به همراه داشت. در این مطلب سعی داریم تا به کلیدی ترین قابلیت های این سیستم عامل جدید گوگل بر روی گوشی ها و تبلت های نکسوز و پس ازآن بر روی دیگر دستگاه ها اشاره داشته باشیم.

شاید بتوان مهم ترین ویژگی این نسخه را تحول ظاهری اندروید و استفاده از شیوهٔ طراحی Material Design دانست.
وقتی برای اولین بار یک گوشی اندروید را روشن می کنید با تنظیمات مختلفی مثل تنظیم حساب گوگل، فیس بوک، واردکردن مخاطبین و … مواجه هستید. در اندروید L قابلیت جدیدی به نام Tap & Go وجود دارد که تنها با نزدیک کردن دو دستگاه به هم، حساب گوگل، تنظیمات، برنامه ها، اطلاعات و حتی ویجت ها و تصویر پس زمینه را از تبلت یا گوشی قبلی به دستگاه جدید منتقل می کند.
 
Tap & Go
اندروید آب نبات چوبی
 
ویژگی های اندروید آب نبات چوبی
 
Tap & Go از NFC برای شناسایی و از بلوتوث برای انتقال اطلاعات استفاده می کند. لذا برای این کار می بایست هر دو گوشی دارای NFC باشند.
 
چراغ قوه
برنامه های چراغ قوه که تنها چراغ ال ای دی دوربین را روشن می کنند بسیار پرطرفدار هستند. به همین خاطر گوگل تصمیم گرفته آن را به صورت پیش فرض درون منوی تنظیمات سریع اندروید قرار دهد.برای استفاده از آن نوار تیره رنگ بالای صفحه را به پایین بکشید. سپس انگشتتان را روی قسمت بالای نوتیفیکیشن ها بزنید تا منوی تنظیمات سریع باز شود. گزینهٔ Flashlight به همراه گزینه هایی مثل روشن و خاموش کردن بلوتوث و تنظیم نور صفحه در این قسمت قرار دارند.
 
Notification هایی که نباید بر روی صفحهٔ قفل ظاهر شوند
 
اندروید آب نبات چوبی
 
کارآیی اندروید آب نبات چوبی
 
در اندروید L تمام نوتیفیکیشن ها بر روی صفحهٔ قفل نمایش داده می شوند و حتی می توانید با آن ها کار بکنید. مثلاً با یک بار زدن انگشت به پیام پاسخ بدهید یا نوتیفیکیشن را با کنار کشیدن حذف کنید. دو بار زدن انگشت نیز برنامهٔ مربوطه را باز می کند.
البته اگر نمی خواهید برخی از نوتیفیکیشن ها مثل پیام های خصوصی بر روی صفحهٔ قفل نمایش داده شوند، باید وارد تنظیمات گوشی شده و از بخش Sound & notification گزینه ی When device is locked را بزنید. سپس یکی از گزینه های Hide sensitive یا Don’t show notifications را انتخاب کنید که به ترتیب به معنای مخفی کردن نوتیفیکیشن های حساس و اصلاً نشان ندادن نوتیفیکیشن ها هستند.
 
محدود کردن کاربر درون یک برنامه 
 
اندروید آب نبات چوبی
 
 
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که می خواهید گوشی تان را دست یک بچه بدهید تا Angry Birds بازی کند ولی می ترسید که سراغ برنامه های دیگر برود و گوشی تان را به هم بریزد. در اندروید L می توانید او را به بازی یا برنامهٔ موردنظر محدود کنید. این کار در اندروید L اصطلاحاً «پین کردن» گفته می شود.
این گزینه در آدرس Settings -> Security -> Screen pinning فعال می شود. سپس با فشار دادن دکمهٔ مربع، گزینهٔ پین برای محدود کردن کاربر نمایش داده می شود. برای برداشتن پین یک برنامه کافی است دکمهٔ مثلث و مربع را باهم نگه دارید. اگر بر روی گوشی تان قفل گذاشته باشید در هنگام فعال کردن پین می توانید آن قفل را برای درآوردن گوشی از حالت پین نیز بکار ببرید.
 
نظارت بر میزان مصرف اینترنت
 
اندروید آب نبات چوبی
 
اینترنت موبایل بسیار گران است، لذا بهتر است بر مصرف خود نظارت داشته باشید تا مجبور نشوید به خاطر کارهای غیر ضروری مثل به روزرسانی نرم افزارها هزینه ی گزافی بپردازید. در تنظیمات اندروید می توانید میزان مصرف خود را در بازه های مختلف مشاهده کنید و حتی برای آن محدودیت بگذارید. در اندروید L لازم نیست وارد تنظیمات گوشی شوید. میزان مصرف اینترنت در صفحه ی نوتیفیکیشن ها که با پایین کشیدن نوار بالای صفحه باز می شود، نمایش داده می شود.
 
پیش بینی زمان تمام شدن باتری
 
اندروید آب نبات چوبی
 
در اندروید L وقتی به صفحهٔ بررسی شارژ باتری در تنظیمات می روید، زمان پیش بینی شده برای اتمام شارژ باتری نوشته شده است. اگر گوشی را به شارژر وصل کنید زمان پیش بینی شده برای کامل شدن شارژ نمایش داده می شود. در صفحهٔ قفل نیز چند دقیقه پس از اتصال گوشی به شارژر زمان پیش بینی شده برای کامل شدن شارژ نوشته خواهد شد.
برای باز کردن قسمت بررسی شارژ باتری در اندروید L کافی است نوار بالای صفحه را پایین بکشید و انگشتتان را روی علامت باتری بزنید.
 
جستجوی تنظیمات
اندروید آب نبات چوبی
 
در اندروید L می توانید درون تنظیمات به دنبال یک گزینهٔ خاص بگردید که نمی دانید در کدام بخش از تنظیمات قرار دارد. حتی شبکه های وای فای نیز درون نتایج جستجو نمایش داده می شوند. برای فعال کردن جستجو در تنظیمات از آیکون ذره بین استفاده کنید.
 
حالت میهمان
 اندروید آب نبات چوبی
 
یکی از مشکلاتی که با آن روبرو هستیم، این است که شخصی گوشی مان را می گیرد تا کمی با آن کار بکند ولی وارد اطلاعات و برنامه های شخصی ما می شود یا تنظیمات را به هم می ریزد. در اندروید L علاوه بر قابلیت محدود کردن کاربر درون یک برنامه، قابلیت ایجاد حساب کاربری میهمان وجود دارد. برای این کار نوار بالای صفحه را پایین بکشید و انگشتتان را روی تصویر حساب کاربری تان بزنید تا صفحهٔ User باز شود. سپس با زدن گزینهٔ Add guest یک کاربر میهمان ایجاد می شود.
کاربر میهمان دسترسی به اطلاعات و برنامه های کاربر اصلی ندارد، گویا با یک گوشی صفر کار می کند. او می تواند برنامه نصب کند، وارد حساب گوگل خود شود، عکس بگیرد و ... ولی این کارها درون حساب خودش خواهد بود و با حذف حساب میهمان تمام پیشینهٔ کار او از بین خواهد رفت. حتی می توان تماس گرفتن را برای کاربر میهمان غیرفعال کرد.
 
Chromecast درون اندروید
 
 اندروید آب نبات چوبی
 
کروم کست (Chromecast) دستگاهی است که به تلویزیون متصل می شود و می تواند فیلم، عکس و صفحهٔ گوشی یا تبلت اندروید را بر روی تلویزیون نمایش دهد. برای این کار نرم افزاری وجود دارد که دارندگان گوشی با اندروید 4.4.2 می توانند آن را نصب کنند ولی در اندروید L این نرم افزار جزو قابلیت های خود اندروید شده و دیگر نیازی به نصب نرم افزار نخواهد بود.
 
دستگاه های مورداطمینان
دستگاه مورداطمینان (Trusted Device) دستگاهی است که با بلوتوث یا NFC با گوشی ارتباط برقرار می کند و اطمینان می دهد که گوشی در دست شخص قابل اطمینانی است. با این کار قفل گوشی از کار می افتد و دیگر احتیاجی به واردکردن رمز یا کشیدن الگو نخواهد بود. برای تنظیم دستگاه های مورداطمینان به آدرس Settings -> Security -> Smart Lock بروید.
ادامهٔ کار قبلی بعد از خاموش و روشن کردن گوشی
لیست برنامه های اخیر یا با نگه داشتن دکمهٔ خانه یا در برخی دستگاه ها با دکمه ی مخصوص خود باز می شود. در نسخه های قبلی اندروید اگر گوشی را خاموش و روشن می کردید، این لیست خالی می شد. ولی در اندروید L بعد از خاموش و روشن کردن گوشی می توانید با زدن دکمهٔ مربع، لیست برنامه ها و صفحات اینترنتی اخیر که بازکرده بودید را ببینید و به کار قبلی تان ادامه دهید.
 
تخم مرغ شانسی اندروید L
 اندروید آب نبات چوبی
 
اندروید L همانند نسخه های پیشین اندروید دارای یک قابلیت تفریحی است که تخم مرغ شانسی یا Easter egg نامیده می شود. برای باز کردن این تخم مرغ، تنظیمات اندروید را بازکنید و وارد About phone بشوید. سپس چهار بار بر روی گزینه ای که نسخهٔ اندروید را نوشته بزنید تا صفحه ای شامل علامت آب نبات چوبی باز شود. در این صفحه چند بار انگشتتان را بزنید و سپس چند ثانیه انگشتتان را بر روی صفحه نگه دارید تا وارد بازی مخفی اندروید L بشوید. این بازی مشابه Flappy Bird است که به جای پرنده، لوگوی اندروید در صفحه حرکت می کند.
 
در مصرف باتری صرفه جویی کنید
در اندروید L قابلیتی به نام Battery Saver وجود دارد که با کاهش شارژ باتری به صورت خودکار فعال می شود. خودتان نیز می توانید آن را به صورت دستی در تنظیمات باتری فعال یا غیرفعال کنید. Battery Saver برخی قابلیت ها مثل ویبره، به روزرسانی خودکار فیس بوک، دریافت ایمیل های جدید و ... را غیرفعال می کند و عملکرد گوشی را نیز با کاهش فرکانس تصویر صفحه و … ضعیف می کند تا باتری کمتر مصرف شود. گفته شده این قابلیت می تواند وقتی باتری در حال تمام شدن است، بیشتر از یک ساعت به زمان کار گوشی بیفزاید.

مهم ترین کارآیی های اندروید 5

4.626
این مطلب مفید بود ؟242
برگرفته از باشگاه خبرنگاران-/ف
برچسب :
نظرات
وبگردی