نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها نکاتی درباره انسداد مجاری اشکی در کودکان
انسداد مجاری اشکی ، کودکان نارس
از علائم بیماری انسداد مجاری اشکی ،ترشح، التهاب مکرر ملتحمه و التهاب و عفونت کیسه اشکی است که در این صورت ناحیه زیر چشم، نزدیک بینی قرمز و ملتهب شده و نسبت به لمس حساس است.

بهترین راه درمان انسداد مجاری اشکی

به انسداد مجرای باریک نازولاکریمال که به طور طبیعی باعث درناژ (تخلیه) اشک از سطح چشم می شود انسداد مجرای اشکی گفته می شود که به دو صورت اکتسابی و مادرزادی است که در این مبحث نوع مادرزادی آن بررسی می شود.

تقریبا 5 درصد نوزادانی که به موقع متولد می شوند دچار انسداد در قسمت انتهایی سیستم مجاری اشکی هستند.

شدت این علائم روز به روز متفاوت است و اشک ریزش همراه با ترشحات مخاطی چسبنده شدید و گاهی خفیف و کم است که با سرما یا سرماخوردگی شدید می شود.

علائم کلینیکی این بیماری به طور معمول 80 تا 90 درصد در ماه اول تولد مشاهده می شود و آمار انسداد مجاری اشکی در کودکان نارس بیشتر از سایر کودکان است که علت آن به خاطر تاخیر در باز شدن دریچه انتهایی مجاری اشکی است.

شدیدترین نوع انسداد مجاری اشکی در نوزادان داکروسل مادرزادی است که کیسه اشکی در قسمت پایین مجرای اشکی برجسته می شود و در زیر پوست کاملا قابل لمس است.

در نوع خفیف انسداد مجرای اشکی، اشک ریزش همراه با ترشحات چسبنده در لبه های پلک و مژه ها دیده می شود. شدت این علائم روز به روز متفاوت است. اشک ریزش همراه با ترشحات مخاطی چسبنده شدید و گاهی خفیف و کم است که با سرما یا سرماخوردگی شدید می شود.

انسداد مجاری اشکی

انسداد یا تنگی مجرای اشک نوزاد

در نوع خفیف انسداد مجرای اشکی، اشک ریزش همراه با ترشحات چسبنده دیده می شود

علامت انسداد با ریختن یک قطره فلورسئین در چشم و مشاهده کردن تجمع آن در گوشه داخلی چشم پس از 5 تا 10 دقیقه و عدم مشاهده فلورسئین در بینی یا حلق بعد از 10 تا 15 دقیقه یکی از راه های تشخیص انسداد مجاری اشکی است.

انسداد مجاری اشکی باعث رشد میکروب در کیسه اشکی می شود و ایجاد عفونت شدید می کند که نوع دو طرفه انسداد، شایع تر است.

بیشتر انسداد مجاری اشکی مادرزادی طی شش ماه اول تا یک سالگی بهبود می یابند. بهترین راه درمان انسداد، ماساژ کیسه اشکی است. اگر انسداد همراه با عفونت باشد با استفاده از قطره های آنتی بیوتیک موضعی عفونت را کنترل می کنیم.

با انجام ماساژ ترشحات کیسه اشکی خارج و مانع رشد میکروب ها در کیسه اشکی می شود. همچنین فشار هیدروستانیک روی کیسه اشکی به طرف پایین باعث باز شدن دریچه اشکی می شود.

طریقه ماساژ به این صورت است که با قرار دادن انگشت در ناحیه بالای مجرای اشکی داخلی و بستن مجرا و سپس فشار دادن همراه با لغزاندن انگشت به طرف پایین است. روش دیگر قرار دادن انگشت روی کیسه اشکی به طریقی که مجرای اشکی بسته شود و فشار روی کیسه می تواند به باز شدن مجاری اشکی کمک کند.

چون بیشتر انسدادها در یک سالگی بهبود می یابند، درمان جراحی که شامل سونداژ است، توصیه نمی شود مگر در عفونت های شدید که باعث آزردگی نوزاد یا کودک می شود.

قبل از یک سالگی انجام سونداژ توصیه می شود. استفاده از سونداژ قبل از یک سالگی در کودکانی که نیاز به آن دارند، شانس بهبودی را به مراتب بالاتر می برد و تاخیر در سونداژ پس از یک سالگی شانس بهبودی را به مراتب کمتر می کند. در بیشتر موارد با یک بار سونداژ مجاری باز می شوند و در موارد نادر، نیاز به سونداژ مجدد و استفاده از روش های تکمیلی است.

نکاتی درباره انسداد مجاری اشکی در کودکان

نکاتی درباره انسداد مجاری اشکی در کودکان
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از ایسنا-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف