نمناک اخبارحوادث انفجار بمب در دستان ترقه ساز حرفه ای در سمنان
ترقه ، مواد منفجره
جوان 20 ساله ای که پنج سال بود برای چهارشنبه آخر سال ترقه درست می کرد اینبار آخرین دفعه ای بود که این کار را میکرد و زمانی که لنت را دور پارچه ای می پیچید بمب روی زمین افتاد و ....
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1393

5 سال بود که برای چهارشنبه آخر سال ترقه درست می کرد. امیر 20 سال دارد. اهل یکی از شهرک های شهر سمنان است.دوستانش از او به عنوان متخصص درست کردن ترقه های بزرگ  با صدای انفجاری بالا نام می برند. او آنقدر در این کار مهارت داشت که در ایام چهارشنبه آخر سال کسی توان رقابت با او را در مسابقه تهیه ترقه نداشت.

وقتی در چهارشنبه آخر سال انفجار بمب دست سازش شهرک را در وحشت فرو می برد، همه دوستانش می دانستند که باز هم  او دست به کاری ابتکاری زده است. خودش می گوید مواد لازم برای تهیه ترقه را از تهران خریداری می کرد. او ترکیب مورد نیاز برای ساخت چنین مواد انفجاری را به مرور زمان یاد گرفته است. امسال قول داده بود که یکی از بی نظیر ترین انفجارها را طراحی کند. دوستانش خیلی کنجکاو بودند تا بدانند شاهکار امسال او چه چیزی خواهد بود.
امیر ترقه می خواست با کار جدیدی که قرار بود انجام دهد همه دوستانش را شگفت زده کند. او امسال به تازگی در یک نانوایی مشغول به کار شده است. پدرش کارگر است  و با درآمد ناشی از کاری پرزحمت تنها پسرش را بزرگ کرده است.
مادرش می گوید همواره سعی کرده تا فرزندش را از این کارها منع کند اما تاکنون موفق به این مهم نشده است. امیر 20 بهار است لحظه نو شدن سال، روئیدن شکوفه ها و تحویل سال نو را در کنار خانواده اش بوده است. او عاشق این لحظه است. لحظه ای که آدم ها با کنار گذاشتن تمام پلیدی ها و زشتی ها  تلاش نویی را برای تازه شدن آغاز می کنند.
نقطه ضـعف بزرگ امیر ناتوانی اش برای مقابله با هیجان کاذب و لحظه  ایجاد انفجار و ترقه بازی در ایام پایانی سال است. بارها به خودش قول داده تا دور و بر این کار را خط  قرمز بکشد اما هر بار با رسیدن این ایام پا روی قولش گذاشته و باز هم ترقه درست کرده است.بازهم انفجار ایجاد کرده و هیجانی که به قول خودش تنها چند ثانیه طول کشیده و بعد از آن پشیمانی از اینکه چرا به قول خودش پشت پا زده است.
امیر باز هم زیر زمین مخروبه نزدیک خانه شان را برای تهیه مقدمات کارش انتخاب کرده بود. او مدتی قبل با سفر به تهران همه مواد لازم را خریده و در حال تهیه بزرگترین بمب دست سازی بود که تاکنون ترکانده است.دوستانش لحظه شماری می کردند که امیر ترقه این بار چه هیجانی را در شهرک ایجاد خواهد کرد. همه جا تاریک بود.او  زیر نور کم سوی چراغ دستی با ظرافت تمام سرگرم ترکیب کردن مواد انفجاری و سنگ بود. در شهرک این شایعه در میان دوستانش دهان به دهان می چرخید که امیر امسال کولاک خواهد کرد!
او با فکر کردن به حرف هایی که درباره اش می زدند ناخود آگاه لبخندی گوشه لبانش می نشست. برای لحظه ای در فکر روز چهارشنبه آخر سال فرو رفت. دوستانش را می دید  که همه  کناری ایستاده و انگشت به دهان بمــــب ساخته شده او را نگاه می کردند و دقایقی بعد با پرتاب این ترقه بزرگ دست ساز صدای انفجار مهیبی ساختمان های اطراف را به لرزه در می آورد. دوستانش  برای او دست می زدند و هورا می کشیدند و امیر، سلطان ترقه منطقه می شد.
هوا تاریک است. عقربه  ساعت شمار نیم ساعتی است که از 9 گذشته  است. همه جا ساکت است. امیر در زیر زمین مخروبه  با دقت کارش را انجام می دهد.لنت سیاه رنگ چسب را از جیب کاپشن اش بیرون می آورد. تقریباً بمب آماده شده است. مراحل پایانی کار  است. او به مادرش قول داده این بار آخرین سال تهیه بمب و ترکاندن آن در ایام چهارشنبه آخر سال از طرف او باشد. مادرش از او ناراحت بود ولی می دانست که بعد از اتمام کار باز هم با قربان صدقه رفتن هایش می تواند دل نازک او را به دست آورد. او طاقت ناراحتی مادر را نداشت. مادری که در این دنیا فقط همین یک پسر را داشت.
 
انفجار غیر منتظره
همه چیز در چشم بر هم زدنی اتفاق افتاد.امیر داشت لنت را دور پارچه می پیچید که بمب از دستش سر خورد. او که اصلاً انتظار این رخداد را نداشت نتوانست عکس العمل مناسبی  نشان دهد.بمب روی زمین افتاد و در چشم بر هم زدنی انفجار مهیبی در محله رخ داد.
ترکش های بمب دست ساز تن و بدن امیر ترقه را سوزاند. انفجار چنان شدید بود که جوان ترقه ساز را از جایش بلند کرده و چند متر آن طرفتر به دیوار کوبید. ساکنان منطقه وحشت زده از صدای انفجار خود را به کوچه رسانده و از هم درباره محل انفجار می پرسیدند.در تاریکی شب همسایه ها با شنیدن فریاد های سوختم سوختم پسر جوانی توجهشان به آن طرف جلب شد. پسر جوان در حالی که تلو تلو می خورد چند قدم به جلو برداشت و بعد روی زمین افتاد و از هوش رفت.
با توجه به وضعیت به وجود آمده پیکر بی هوش امیر برای مداوا به بیمارستان سوانح و سوختگی زارع ساری منتقل شد.حالا او وضعیت متفاوتی را تجربه می کند. ممکن است چهارشنبه آخر سال و لحظه تحویل عید و نوروز را روی تخت بیمارستان بماند.
مادرش خانه تکانی را رها کرده و بر بالین پسر مانده و پدر نیز کارهایش را به فرد دیگری سپرده تا از تنها پسرش مراقبت کند.  
امیر که روی تخت بیماران بستری است، می گوید:خیلی پشیمانم. همه این اتفاق تنها برای یک لحظه هیجان سرم آمد.فکر می کردم اگر به این کار نه بگویم جلوی دوستانم کم آورده ام اما حالا آنها در کنار خانواده شان هستند و از روزهای عید لذت می برند و من باید نگاهم به سقف باشد.حالا پشیمانم اما فکر می کنم دیر متوجه کار خطایم شدم. وقتی بمب ترکید در چند لحظه اول تصور می کردم دستم قطع و چشمانم کور شده است.
در همان لحظات که  درد زیادی را تحمل می کردم برای یک لحظه فیلم هایی که از حوادث ترقه بازی ها در تلویزیون دیده بودم در مقابل چشمانم رژه رفتند. تصور اینکه دیگر نخواهم دید یا دستم را قطع شده ببینم شوک زیادی به من وارد شد.
وقتی از زیر زمین بیرون آمده و خود را به کوچه رساندم چشمانم را باز کرده و مردم را دیدم، از خوشحالی از هوش رفتم. فکر می کنم خدا زندگی دوباره به من داده است. این زندگی را مدیون دعاهای مادرم هستم.

انفجار بمب در دستان ترقه ساز حرفه ای در سمنان

انفجار بمب در دستان ترقه ساز حرفه ای در سمنان
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 49
برگرفته از روزنامه ایران - /م
این مطلب مفید بود ؟ 41 8
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف