نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت باورهای غلط و رایج در فرایند اهدای اعضا
اهدای اعضا ، اهدای اعضای بدن
عمده ترین علت تمایل کم به اهدای اعضا، باورهای غلط و نگرش های نادرستی است که در ارتباط با اهدای عضو در میان مردم رایج است.

باورهای اشتباه درباره اهدای اعضای بدن

روز 31 اردیبهشت ماه مصادف است با فتوای امام خمینی (ره) مبنی بر جایز بودن اهدا عضو و به همین سبب به روز ملی اهدا اعضا نامگذاری شد. در ایران بیش از دو دهه است که فعالیت های مختلفی برای آگاه سازی مردم انجام می شود ولی هنوز فرهنگ سازی درستی در این مقوله صورت نگرفته است.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در این باره گفت:در حال حاضر بیش از 27هزار نفر در لیست برای دریافت عضو هستند که هر 20 دقیقه یک نفر به علت عدم دریافت عضو، جان خود را ازدست می دهد.

بشیر خالقی تصریح کرد:سالانه حدود 8 هزار نفر به علل مختلف مانند صانحه تصادف؛ سکته مغزی و .. دچار مرگ مغزی می شوند که فقط حدود 4هزار نفر از آنها حاضر به اهدا اعضای خود می شوند ولی متاسفانه بسیاری از خانواده ها تمایلی به اهدا کردن اعضای بیمار خود ندارد.

وی افزود:باید از تمام ظرفیت رسانه ای خود برای فرهنگ سازی این امر مهم استفاده کرد. در این زمینه صدا و سیما اقداماتی داشته ولی کافی نیست و در این خصوص اقدامات جدی تری را باید انجام داد.

 

اهدای اعضا

باورهای رایج درباره اهدای عضو

 

عجیب ترین باورهای غلط در اهدا عضو

عمده ترین علت تمایل کم به اهدای عضو پیوندی، باورهای غلط و نگرش های نادرستی است که در ارتباط با اهدای عضو در میان مردم رایج است. فرایند اهدا عضو در همه ادیان از جمله دین مبین اسلام مورد تأیید است، چنانچه در آیه 23 سوره مائده اشاره شده است که هرگاه کسی نفسی را نجات دهد مانند آن است که باعث نجات جان تمام انسان ها شده است.

عدم آگاهی و اطلاعات نادرست سبب گاردگیری هایی از سوی افراد در مورد این موضوع می شود. برخی بر این باورند که با داشتن بیماری زمینه ای امکان اهدا عضو برای آنها مقدور نیست؛ ولی این درحالی ست که صلاحیت فرد برای اهدا عضو توسط تیم متخصص پیوند تنها در زمان فوت وی انجام می شود و بجز چند بیماری عفونی، ابتلا به سایر بیماری ها منعی برای اهدا ندارد.

تغییر شکل دادن جسد، نیز از عواملی است که باعث می شود خانوادهٔ فرد از اهدای عضو بیمارشان امتناع ورزند. اما فرایند برداشت عضو هیچ تغییری در ظاهر فرد ایجاد نخواهد کرد. ضمن اینکه این فرایند در اتاق عمل توسط تیم جراحی و در نهایت احترام به فرد اهدا کننده انجام می شود و پس از برداشت عضو محل جراحی بخیه زده شده و از بیرون فقط به صورت یک خط تمیز دیده می شود.

اهدای عضو هیچ محدودیت سنی ندارد و افرادی با سن بالا نیز محدودیتی برای اهدا ندارند. تمامی هزینه های مربوط به این فرایند توسط وزارت بهداشت پرداخته شده و هیچ هزینه ای بر فرد و خانوادهٔ فرد اهدا کننده تحمیل نمی شود.

باورهای غلط و رایج در فرایند اهدای اعضا

باورهای غلط و رایج در فرایند اهدای اعضا
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از سلامت نیوز/ی
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف