نمناک اخباراقتصاد اولین دستگاه خودپرداز طلا در جهان + عکس
خودپرداز ، اولین دستگاه خودپرداز
اولین دستگاه خودپرداز جهان که در 27 ژوئن 1967 از سوی یکی از شعبه های بانک بارکلیز انگلیس در شمال لندن راه اندازی شد در سالگرد تولد 50 سالگی اش طلاکاری شد.
تاریخ انتشار : 7 تیر 1396

اولین دستگاه خودپرداز دنیا در 50 سالگی طلایی شد

اولین دستگاه خودپرداز دنیا پس از پنج دهه ارائه پول نقد و خدمات مالی به مشتریان، در جشن تولد پنجاه سالگی اش به دستگاهی از جنس طلا تبدیل شد.دستگاه خودپرداز (A.T.M:دستگاه سخنگوی خودکار) که زاییده ذهن مخترع اسکاتلندی، شپرد بارون بود اولین بار در27 ماه جون 2017 برابر با ششم تیر ماه 1396، ساخته شد.

بر این اساس اولین عابربانک جهان در سالگرد تولد 50 سالگی اش طلاکاری و پلاکی برای یادبود روی آن نصب شد و بانک در جلوی آن برای استفاده مشتریان فرش قرمز پهن کرد.

56 سال پیش یک نمونه آزمایشی از بانکوگراف توسط سیتی بانک در نیویورک در 1961 راه اندازی شد ولی به دلیل عدم استقبال بعد از شش ماه جمع آوری شد. این دستگاه در واقع دستگاهی اتوماتیک برای دریافت پول داخل پاکت بود که اسکناس، مسکوکات و چک بانکی را پذیرش می کرد و فاقد امکان ارائه پول بود.

همزمان با این اختراع، در انگلستان جان شپردبارون دستگاه بیرون دهنده پول را اختراع کرد، اختراع وی برای اولین بار در شعبه ای در انفیلد تاون در شمال لندن توسط بانک بارکلی به کار گرفته شد، اولین تراکنش تاریخ خودپراز در 27 ژوئن 1967 توسط رگ وارنی کمدین انگلیسی معروف آن زمان صورت پذیرفت ولی باز هم این دستگاه اسکناس تحویل نمی داد، تحویلی این دستگاه یک چک کاغذی بود که قابلیت خوانده شدن توسط ماشین را داشت.

خودپرداز

اولین خودپرداز طلایی

برگه های مورد استفاده محصول کمپانی دلارو بود که متخصص تولید اوراق بهادار بانکی بود این دستگاه داکس نامیده می شد که همچنین با نام ماشین دلارو نیز نامیده می شد. تنها نه روز بعد در سوئد، کمپانی متیور ماشین به سفارش بانک سویدی سیوینگ دستگاهی با نام بانکومات را ارائه کردند.

این دستگاه به صورت آنلاین در روز 6 می 1968 مورد استفاده قرار گرفت. یک ماه پس از رخداد انفیلد تاون حاصل همکاری بانک وستمینستر انگلستان، کمپانی اسمیت (فعال در زمینه سنسورهای تشخیص) و کمپانی چاب (فعال در زمینه گاو صندوق) دستگاه دیگری با نام چاب ام دی تو را ارائه دادند که آن نیز به جای اسکناس برگه بهادار ارائه می داد.

امروزه خودپردازها چنانچه دارای امکانات کامل باشند On-Premise نام دارند و چنانچه دارای امکانات پایه و ارزان قیمت باشند Off-Premise نامیده می شوند. در کانادا، آمریکا و حوزه خلیج فارس نوعی از نصب خودپرداز با نام Drive-thru انجام می شود که از داخل ماشین قابل دسترسی است.

در هند امروزه برخی از خودپردازها در مناطق روستایی نصب شده اند که با نیروی خورشیدی کار می کنند. خودپردازها از استاندارد ISO 8583 جهت ارتباط با مرکز بهره می برند. برای اتصال خودپردازها به مرکز از خطوط تلفن و مودم تلفنی، خط ای دی اس ال و خطوط اجاره ای استفاده می شود. هنوز هم به خاطر قیمت پایین و حجم بسیار کم داده های تحت تبادل استفاده از خط تلفن در این ارتباط رایج است. بر اساس مقررات بانکی اکثر کشورها، ارتباط خودپردازها با مرکز باید به صورت کدگذاری شده یا رمزینه باشد. تخمین زده می شود که در دنیا بیش از 2.2 میلیون دستگاه خودپرداز در حال استفاده است و بدین ترتیب متوسط جهانی خودپرداز به کارت، 1 به 3000 است.

خودپرداز

خودپرداز طلایی

درباره خودپردازها نکات جالب دیگری نیز وجود دارد. شمالی ترین خودپرداز نصب شده در شهر لانگیربین استان سوالبارد کشور نروژ است. جنوبی ترین خودپرداز نصب شده در ایستگاه مکموردو در قاره جنوبگان در سرزمین های متعلق به نیوزلند نصب شده است. مرتفع ترین خودپردازها در ناثلاپاس در هند در ارتفاع 4023 متری و ناگچو کانتی در تبت چین در ارتفاع 4500 متری از سطح دریا نصب شده اند. کم ارتفاع ترین خودپرداز در بحرالمیت اسرائیل در 421 متر زیر سطح دریا قرار دارد. امروزه در کشتی های کروز و در برخی از ناوهای آمریکایی نیز این دستگاه ها وجود دارند.

گران ترین خودپرداز دنیا که از طلا ساخته شده است در قصر امارات در ابوظبی امارات کار گذاشته شده است. این خودپرداز که به جای پول قطعات 10 گرمی طلا تحویل می دهد، خودپرداز گلدتوگو نام دارد و هر 10 دقیقه یک بار نرخ برابری طلا و ارز را بروزرسانی می کند، همچنین این دستگاه طلاهای تحویلی را در دو قالب سکه و مفتول ارائه می دهد. طلاهای مفتول منقش به لوگوی قصر امارات هستند و سکه های طلا نیز با سمبل های بزرگ ترین سازندگان طلا در کانادا، استرالیا و آفریقای جنوی نقش دار شده اند. این خودپرداز عجیب ایده و ساخت کارآفرین آلمانی با نام توماس گیسلر است.

در ایران بانک تهران در سال 1350 شمسی (معادل 1971 میلادی 4 سال پس از ثبت اختراع ماشین پرداخت پول در جهان)، اقدام به ورود و بکارگیری دستگاه خودپرداز از یکی از مدعیان این اختراع یعنی چاب ام دی تو کرد و بعد از ورود 6 دستگاه و نصب آن ها در تهران، با خرید نوع جدیدتر یعنی چاب ام دی فور اس تعداد آن ها را به 12 دستگاه در کشور افزایش داد. 6 دستگاه اول در تهران و در شعب چهار راه پهلوی، تخت جمشید، جمالزاده، تجریش، بازار و فردوسی و 6 دستگاه دیگر در شعب شهرستان های چالوس، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و رشت نصب شد.

اولین دستگاه خودپرداز طلا در جهان + عکس

اولین دستگاه خودپرداز طلا در جهان + عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از تسنیم-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف