اولین ژیان

اولین مدل ژیان با ظاهری عجیب + عکس

کد مطلب : 26368زمان مطالعه : 1 دقیقه
ژیان یار دیرینه و قدیمی در دنیا در اولین مدلی که ظاهر شد خیلی عجیب و متفاوت بود و فقط دارای یک چراغ و بدون آینه بغل بود.

اولین ژیان با یک چراغ در جلو!

سیتروئن ژیان توسط فرانسوی ها و در جریان رقابت با فولکس واگن آلمان ساخته شد. تولید ژیان در اروپا از دهه 30 میلادی آغاز و تولید مدل های ارتقاء یافته آن سرانجام در سال 1999 میلادی متوقف شد.مدل های اولیه ژیان فقط یک چراغ جلو داشت و با هندل روشن می شد، بعدها دو چراغه شد. ظاهرا آینه بغل هم نداشت!

اولین ژیان

ژیان خودروی کوچکی بود که متناسب با ترددهای درون شهری و برای تامین نیاز یک خانواده کم جمعیت با حداقل قیمت و هزینه نگهداری طراحی شده بود. محبوبیت زیاد این خودرو به دلیل قیمت ارزان و مصرف بسیار کم بنزین آن بود. این خودرو به نوعی رقیب “پیکان” تولیدی در شرکت ایران خودرو بود. البته ژیان کوچک تر از پیکان بوده و به دلیل حجم موتور پایین تر، قیمت کمتری نیز نسبت به پیکان داشت. در اوایل تولید این خودروها در ایران، پیکان به قیمت حدود 17 هزار تومان و ژیان به قیمت حدود 12 هزار تومان به فروش می رسید.
تولید ژیان از دهه 30 اغاز و با گذشت زمان تغییراتی در شکل ظاهری و قسمتهای فنی ان ایجاد شد که باعث ادامه روند تولید ان و عرضه در مدلهای گوناگون گشت. از مدلهای ان میتوان dyane ، 2CV ، Ami ، Mehari و SM را نام برد که مدل مورد بحث ما و موجود در کشورمان Dyane است که در دهه 70 میلادی تولید شد.

اولین مدل ژیان با ظاهری عجیب + عکس

4.718
این مطلب مفید بود ؟171
برگرفته از برترینها - / ل
برچسب :
وبگردی