نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون اسامی نامزدهای سینمای ایران در اسکار 2016
اسکار 2016 ، نامزدهای ایران در اسکار 2016
فیلمهای نامزد سینمای ایران برای شرکت در فستیوال اسکار 2016 معرفی شدند.
تاریخ انتشار : 1 مهر 1394

اسامی فیلمهای ایرانی در اسکار 2016 

اسامی نامزدهای سینمای ایران در اسکار 2016 با نخستین گزارش هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی انتشار یافت.

جلسات هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی جهت رقابت در رشته اسکار بهترین فیلم خارجی زبان در حال برگزاری است .این جلسات در روالی مسبوق به سابقه با میزبانی بنیاد سینمایی فارابی و تعامل مستقیم با خانه سینما و سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری، سازماندهی شده است.

فرشته طائرپور (تهیه کننده)، محمد بزرگ نیا (کارگردان)، شهرام جعفری نژاد (منتقد فیلم و مدیر مسئول و سردبیر مجله «صنعت سینما»)، سید روح الله حسینی (مدرس دانشگاه و مدیر مدرسه ملی سینما)، شادمهر راستین (فیلمنامه نویس)، رسول صدرعاملی (کارگردان)، محمد رضا هنرمند (کارگردان)، آرش امینی (مدیر کل امور بین الملل سازمان سینمایی) و امیراسفندیاری (معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی) در سال جاری در این کمیته عضویت دارند.

علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی در نخستین جلسه این هیات طی سخنانی با خوشامدگویی و ابراز امتنان از همکاری مطلوب خانه سینما و همچنین قبول این مسئولیت مهم از سوی اعضا گفت:بنیاد سینمایی فارابی طی مکاتباتی با سازمان سینمایی کشور و خانه سینما پس از دریافت اسامی فیلم های حائز شرایط و اعضای معرفی شده جهت عضویت و حضور در این هیات، مقدمات برگزاری جلسات «هیات معرفی فیلم ایران به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی» را فراهم کرد .

وی با اشاره به برگزاری جلسات این هیات طی 21 سال اخیر توضیح داد:با توجه به تثبیت این روال به عنوان روشی کارآمد از سال 1373، موفقیت های سینمای ایران در این آوردگاه بزرگ صنعت سینما در سراسر دنیا، غیر قابل انکار است.

در ادامه این جلسات اعضای هیات مقررات موجود را مورد بازخوانی قرار دادند. بر اساس این مقررات، فیلم های مورد بررسی باید حائز شرایطی چون تولید در خارج از ایالات متحده با دیالوگ هایی اساسا به زبانی غیر انگلیسی، نخستین اکران عمومی در کشور مبداء در فاصله زمانی یک سال گذشته (9 مهر 1393 تا 8 مهر 1394) به مدت یک هفته متوالی به قصد منفعت مالی تهیه کننده و صاحب سالن سینما، برخورداری از شرایط اکران و تبلیغ بر مبنای عرف پذیرفته در صنعت سینما، عدم هر گونه پخش عمومی پیش از آغاز اکران سینمایی (به استثناء نمایش های غیر انتفاعی فرهنگی) و ارائه گواهی کشور معرفی کننده مبنی بر حضور اتباع و یا مقیمان کشور معرفی کننده در مقام عوامل خلاق تولید و مولف فیلم است. بنا به مقررات فرهنگستان، لزومی به نمایش عمومی فیلم معرفی شده در ایالات متحده نیست.

امیر اسفندیاری که بر اساس رای اعضای کمیته در مقام سخنگو برگزیده شده است، خاطرنشان کرد:هیات انتخاب پس از بازخوانی مقررات و بررسی ابتدایی فهرست کلیه فیلم های اکران شده در فاصله زمانی مورد نظر که از سوی معاونت ارزشیابی و نظارت دریافت شده است، با بحث در خصوص نظر گاه های خود و همچنین عوامل مهم در معرفی نماینده شایسته، 10 فیلم از مجموعه 58 عنوان به نمایش در آمده را جهت بررسی دقیق تر در دستور کار قرار داد.
 
نگار جواهریان و پیمان معادی

فیلم ملبورن با حضور نگار جواهریان و پیمان معادی

 
این 10 فیلم به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:

«خداحافظی طولانی» ساخته فرزاد موتمن، «در دنیای تو ساعت چند است؟» ساخته صفی یزدانیان، «رخ دیوانه» ساخته ابوالحسن داودی، «سیزده» ساخته هومن سیدی، «شیار 143» ساخته نرگس آبیار، «قصه ها» ساخته رخشان بنی اعتماد، «ماهی و گربه» ساخته شهرام مکری، «محمد رسول الله (ص)» ساخته مجید مجیدی، «ملبورن» ساخته نیما جاویدی و «من دیه گو مارادونا هستم» ساخته بهرام توکلی

اخبار تکمیلی در خصوص معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی متعاقبا از سوی بنیاد سینمایی فارابی اعلام خواهد شد.

اسکار 2016 ، فیلمهای ایرانی نامزه اسکار 2016

اسامی نامزدهای سینمای ایران در اسکار 2016
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 8
برگرفته از مهر - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 6 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف