نمناک سرگرمیگوناگون ایران گردی زن انگلیسی با موتورسیکلت! + تصاویر
ایران گردی با موتور سیکلت ، ایران گردی
زن انگلیسی که دو ماه ایران را با موتور گشت،این موتور سوار انگلیسی در گزارش هایی که درباره سفر به ایران و ایران گردی نوشته است،مردم ایران را مردمی بسیار مهربان و میهمان نواز خوانده است.

 روایت زن انگلیسی از ایران گردی با موتور سیکلت

 یک زن موتور سوار انگلیسی تمام مناطق ایران را از طریق موتور سیکلت پیموده است در ادامه ماجرای سفر این گردشگر خوش ذوق را می خوانیم.

در اتاق هتلی بین راهی در دامنه کوه های البرز، کتابخانه ای شیشه ای توجهم را جلب کرد. نسخه انگلیسی کتاب «سفرنامه الموت» را باز کردم:«در غروب آفتاب وارد گرمارود شدیم، صخره بسیار عظیمی، ناحیه پشت دهکده را مسدود کرده است و رودخانه الموت وقتی به این روستا می رسد، از طریق شکاف باریکی راهش را پیدا می کند. رودخانه در برابر آخرین اشعه خورشید چون مشعلی می درخشد. خانه های مسطح ساخته شده در سراشیبی دامنه کوه، مثل اراضی کنارشان در نور آفتاب با رنگ قرمز جلوه گری می کنند.» یکی از هتلدارها از من پرسید:«فریا استارک را میشناختی؟ سال 1930 اومد همین هتل. یه خانوم انگلیسی، درست مثل شما.» در جوابش سر تکان دادم:«استارک، یکی از دلایلی است که امروز اینجا هستم.» مرد هتلدار گفت:«فکر می کنم شما هم فریا استارک باشید اما روی موتورسیکلت.» کتاب را با دقت از من گرفت و دوباره در کتابخانه شیشه ای قرار داد.

 
ایران گردی زن انگلیسی

استارک بین سال های 1306 تا 1310 در ایران گشت و گذار داشت و طوایفی را دیدار کرد که بسیاری از آنها این روزها وجود ندارند. او با اسب، قاطر و شتر که وسایل سواری آن روزها بودند، ایران را چرخید و از طایفه بیرانوند، از شهر الشتر (چندین شب مهمان خانواده معروف حاجی کریم خان)، از شهر نورآباد (مهمان خانواده معروف سالاری قلعه کفراج) و از دیگر مناطق لک نشین کنگاور، هرسین، کرمانشاه، بیستون و... بازدید کرد اما من با موتورسیکلت از رشته کوه های البرز به عنوان بخشی از سفرم به دور ایران عبور کردم؛ بیش از سه هزار مایل از مرز ترکیه تا بیابان های جنوب. من مدت های مدید ستایشگر جهانگردان بریتانیایی بودم که ایران را می گشتند و حالا خودم طعم تجربه آنها را از نزدیک حس می کردم؛ گشت وگذار در جغرافیایی متنوع و باورنکردنی. چیزی که بیش از همه درباره استارک مرا مجذوب می کرد، بی تکلفی او در سفر بود. هرجا که قافله و تقدیر او را می برد، او هم به آن تن می داد. انگار که افسار سفرت را رها کرده باشی، هرجا که مرکوب پا بگذارد، خوش است. من را هم تقدیر به این سو و آن سو می برد، هرجا که چرخ های موتورسیکلتم ترمز کرده و هرجا که لبخندهایی گرم و مهربان مرا دعوت کنند؛ لبخندهایی که آن قدر در سفرم به ایران بی شمار بودند که وصفشان ممکن نیست. اینجا میزبان های مهربان، اتاق های راحتی را برایم فراهم می کردند تا استراحت کنم.
استارک، 80 سال پیش در همین مسیری قدم گذاشت که من امروز طی می کنم؛ مسیری که آن روزها سخت تر و خطرناک تر بود. استارک به عنوان یک زن اما در ایران هیچگاه صحبتی از ناامنی به میان نیاورد. در تصورات من، او همیشه زنی خندان به نظر می آمد که راه های تاریخ را طی می کرد، همان حسی که من با یک موتورسیکلت تجربه کردم. توصیفی که در هتل از کتاب استارک خواندم، حالا این طور است:«گرمارود یا گرماب رود، تقریبا نقطه پایان الموت است؛ روستایی که در گذشته یکی از گذرگاه ها و راه های مال روی قزوین به مازندران بوده و درحال حاضر، بیش از 350 خانوار در این روستا زندگی می کنند که شکل زندگی بیشتر آنان به صورت ییلاق- قشلاقی است.»
دیدار پریس با "عیسی امیدوار" موتور سوار حرفه ای ایران که در دهه 1950 دور دنیا را با موتور پیموده است

ایران گردی

موتور سوار انگلیسی در هتل (شیراز)

ایران گردی

پریس در میدان فلسطین تهران

جهان گرد انگلیسی

این موتور سوار انگلیسی می نویسد:در جاده های ایران بیشتر تابلوها تنها به زبان فارسی است و این برای جهانگردان مساله زا است 

ایران گردی با موتور سیکلت

رشته کوههای برفی البرز در شمال تهران

ایران گردی با موتور سیکلت

دامنه های جنوبی البرز به تهران منتهی می شود. مسیرهایی که امروزه مدرن هستند. پیست های اسکی، اقامتگاه های تفریحی و مکان هایی برای تجربه زندگی لاکچری و مدرن امروزی اما دره های منزوی تری هم در گوشه وکنار پیدا می شوند که تغییرات زمانه را به چالش کشیده اند.
 
آنها از دوران استارک تاکنون، تغییری به چشم ندیده اند. برای یک موتورسیکلت سوار، البرز با مسیرهای خاکی، آبشارهایش و عقاب هایی که بالای سنگ های سیاه و دندانه دار و قله های پوشیده از برف پرواز می کنند، مانند یک بهشت است. استارک، روزهای این دره را در زمان رضاشاه دید، حالا من در دوران پس از انقلاب اسلامی اینجا هستم؛ در دورانی که رسانه های خارجی چهره ای مخدوش از ایران ارائه می دهند اما من می توانم کتاب راهنمای چندجلدی از مساجد، محل های تاریخی، باغ ها و تجربیات زیبایم در ایران را بنویسم؛ سفری ساده با یک موتورسیکلت در آغوش مهربان مردمی با فرهنگ و سنت هایی ناب. می توانم لیستی طولانی از عطرها و طعم هایی متنوع فراهم کنم که از شمال تا جنوب ایران مزه کردم و هیچ جای دیگر تجربه نکرده بودم؛ غذاهایی که مردمانی مهربان با لبخندهای گرمشان به من تعارف می کردند. از روزی که ایران را ترک کردم، مطمئن بودم این آخرین سفر من به ایران نیست؛ ایران سرزمینی است که هرچقدر عمیق تر آن را بکاوید، بیشتر و بیشتر شیفته اش می شوید.

ایران گردی زن انگلیسی با موتورسیکلت! + تصاویر

ایران گردی زن انگلیسی با موتورسیکلت! + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 15
برگرفته از فردا نیوز - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 15 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف