نمناک ورزش و تناسب اندامتناسب اندام برای لاغری غذا خوردن به حالت ایستاده بهتر است یا نشسته؟
غذا خوردن ، ایستاده غذا خوردن
اگر دوست دارید ایستاده غذا بخورید، حتما زمان صرف کنید و با عجله نخورید. این نکته ای است که چه هنگام نشسته غذا خوردن و چه هنگام ایستاده غذا خوردن اهمیت زیادی دارد.

آیا ایستاده غذا خوردن کمکی به کاهش وزن می کند؟

لحظاتی که برای غذا خوردن اختصاص داده می شود باید در آرامش واقعی باشد. در این لحظات نباید بدن ما در تنش و استرس باشد. به خاطر اینکه استرس کار گوارش را دچار اختلال جدی می کند.
طبق مقاله ای که در سال 2013 منتشر شد، بیشتر افراد، بیش از 12 ساعت در روز می نشینند. اگر 7 تا 8 ساعت خواب شبانه را هم حساب کنیم باید بگوییم بیشتر افراد روزانه 19 تا 20 ساعت می نشینند. به نظر می رسد جامعه مدرن امروزی ما را به یکجا نشینی تشویق می کند. ما وقتی در اتومبیل هستیم می نشینیم، در محل کارمان می نشینیم و در خانه هم یا جلوی تلویزیون می نشینیم یا جلوی کامپیوتر. مطالعات نشان داده که زیاد نشستن با افزایش ریسک دیابت نوع دوم، بیماری های قلبی و عروقی و مرگ زودرس مرتبط است.
بنابراین بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند سعی کنیم در طول روز بیشتر بایستیم یا ساعت های طولانی و متمادی یکجا ننشینیم. یکی از کارهایی که بیشتر افراد به صورت نشسته انجام می دهند، غذا خوردن است. در طول روز، عجیب نیست که بنشینید و غذا بخورید، چه در خانه و چه در محل کارتان. اما آیا ممکن است با ایستاده غذا خوردن بتوانید کالری بیشتری بسوزانید؟ ممکن است در مقایسه با نشستن، در حالت ایستاده کالری بیشتری بسوزانید، اما غذا خوردن در حالت ایستاده از راههای دیگری بر غذا خوردن شما تاثیر می گذارد.

 غذا خوردن

ایستاده غذا خوردن

یک فرد بزرگسال 77 کیلویی به ازای یک ساعت نشستن حدود 139 کالری و به ازای یک ساعت ایستادن، حدود 186 کالری می سوزاند. بنابراین اگر شما 77 کیلوگرم وزن تان باشد، به ازای هر یک ساعتی که به جای نشستن می ایستید می توانید 47 کالری بیشتر بسوزانید. اطلاعات جمع آوری شده توسط دانشگاه Chester نشان می دهد ایستادن در مقایسه با نشستن، ضربان قلب را حدود 10 تپش در دقیقه افزایش می دهد.

نکاتی مهم در مورد نحوه ی غذا خوردن

اینکه چه غذایی بخوریم نکته ی بسیار مهمی است ، اما نباید فراموش کنیم که نحوه ی غذا خوردن ما نیز بسیار مهم است. یکی از مسائلی که می تواند مشکلات گوارشی برای ما ایجاد کند ، ایستاده غذا خوردن است ، در ادامه با مشکلات این کار آشنا خواهید شد.

اینکه سرپا غذا بخورید یعنی صبحانه، نهار یا شام را ایستاده میل کنید الزاماً خطرناک نیست اما این گونه غذا خوردن احساس گرسنگی را برطرف نمی کند. برای همین به ریزه خواری بعد از غذا رو می آورید که از عادت های نامناسب غذایی به شمار می رود و به اضافه وزن و چاقی منجر می شود.

 

 

واقعیت این است که این حالت ها نیز برای بدن گران تمام می شود. برای همین پزشکان و متخصصان حوزهٔ تغذیه توصیه می کنند که همیشه نشسته غذا بخورید.

 لحظاتی که برای غذا خوردن اختصاص داده می شود باید در آرامش واقعی باشد. در این لحظات نباید بدن ما در تنش و استرس باشد. به خاطر اینکه استرس کار گوارش را دچار اختلال جدی می کند. نشسته و در حالت آرام غذا خوردن به تعادل غذایی کمک کرده و اجازه نمی دهد که بدن دچار مشکلاتی مانند چاقی و اضافه وزن شود.

بهتر است بدانید که ریزه خواری ها و یا غذا خوردن با عجله و درست نجویدن لقمه ها نیز به تعادل غذایی و بدن آسیب می زند و در برخی افراد به اضافه وزن منجر می شود.

احساس گرسنگی با خوردن یک میان وعدهٔ مناسب آن هم در حالت نشسته و با آرامش از بین می رود. در این صورت فرد با تمرکز بیشتری غذا می خورد و بیشتر می تواند از آنچه خورده است بهره ببرید.

متخصصان به افرادی که رژیم می گیرند توصیه می کنند که همیشه با توجه به اشتهای خود غذا بخورند. یعنی فقط زمانی که احساس گرسنگی می کنید غذا بخورید و از روی عادت یا بی حوصلگی به سراغ مواد غذایی نروید. بدن برای اینکه بتواند احساس سیری را دریافت کند به آرامش نیاز دارد. برای رسیدن به این وضعیت هم لازم است که از سرپا غذا خوردن و همچنین تند غذا خوردن بپرهیزید.

زمانی که سرپا غذا می خورید بدن نمی تواند گوارش خوبی داشته باشد و به درستی غذایی که دریافت کرده را هضم کند. برای همین حتماً زمانی را برای خود و غذا خوردنتان اختصاص دهید تا از هر لقمه ای که به دهان می برید استفاده کنید.

باید بدانید که داشتن سلامتی در گرو داشتن تعادل غذایی است. یعنی برای اینکه سالم بمانید باید اولاً مواد غذایی سالمی میل کنید و ثانیاً این مواد غذایی سالم را با عادت های درست غذایی میل کنید و عادت های نادرستی مانند سرپا غذا خوردن را کنار بگذارید.

 

 

 

مضرات ایستاده غذا خوردن 
بعد از جویدن غذا، بزاق ِ ترکیب شده با غذا، وارد مری و سپس وارد معده می شود. در معده، غذا به خاطر زیر و رو شدن و ترکیب با اسید معده به اندازه ی کافی خرد و له شده و به مولکول های ریزی تبدیل می شود. این مولکول های کوچک وارد روده کوچک می شوند تا مواد مغذی شان توسط دیواره ی روده جذب شود. نوع غذایی که می خورید می تواند بر سرعت هضم آن اثر بگذارد. مثلا فیبر و پروتئین می توانند تخلیه معده را به تاخیر بیندازند. در نتیجه احساس سیری، ماندگارتر شده و برای ساعت های بعدی، اشتهای کمتری خواهید داشت.
اما اگر کربوهیدرات های ساده بخورید، این مواد غذایی با سرعت نسبتا بالایی وارد جریان خون شده و مدت کوتاهی بعد از خوردن، دوباره احساس گرسنگی خواهید کرد. عامل دیگری که بر گوارش غذا اثر می گذارد، وضعیت بدن است. وقتی نشسته اید یا دراز کشیده اید، در مقایسه با حالت ایستاده، غذا معده را با سرعت کمتری ترک خواهد کرد.
مطالعه ای در سال 1988، تاثیرات وضعیت بدن بر تخلیه معده را مورد بررسی قرار داد. محققان دریافتند وضعیت دراز کشیده به میزان قابل توجهی می تواند تخلیه معده را نسبت به سایر وضعیت های بدن، به تاخیر بیندازد. وضعیت ایستاده، سرعت تخلیه معده را افزایش می دهد. اگر تخلیه معده، زمان کمتری ببرد، شروع احساس گرسنگی زودتر روی خواهد داد. بنابراین غذا خوردن در حالت ایستاده می تواند تخلیه معده را افزایش داده و در نتیجه به مرور زمان، مصرف غذای تان را بیشتر کند.
وقتی ایستاده اید، کالری بیشتری مصرف می کنید اما تفاوت آن خیلی کم است زیرا بیشتر افراد در حالت ایستاده سریع تر غذا می خورند. کالری سوزی در حالت ایستاده می تواند حدود 50 کالری در ساعت باشد، اما بیشتر افراد در حالت ایستاده، با شتاب بیشتری غذا می خورند. اما در حالت نشسته، شما با سرعت کمتری غذا می خورید که می تواند به بدن تان کمک کند زمان سیری را به موقع اعلام کند. ضمنا معده با سرعت کمتری تخلیه می شود. اگر ایستاده باشید و با عجله غذا بخورید، ممکن است غذا به طور مناسب هضم نشود. همچنین احتمال اینکه حین با عجله غذا خوردن، هوا ببلعید هم بیشتر است.
اگر دوست دارید ایستاده غذا بخورید، حتما زمان صرف کنید و با عجله نخورید. این نکته ای است که چه هنگام نشسته غذا خوردن و چه هنگام ایستاده غذا خوردن اهمیت زیادی دارد.

 غذا خوردن

تاثیرات ایستاده غذا خوردن

غذای اصلی یا میان وعده؟
مطالعه ای در سال 2010، 122 نفر را در مورد غذا و عوامل محیطی مورد بررسی قرار داد. بیشتر افراد، خوردن ِ وعده ی اصلی را با نشسته خوردن ربط داده بودند. بنابراین اگر هنگام خوردن بایستید، مغز شما آن را به عنوان میان وعده در نظر می گیرد، حتی اگر غذایی که می خورید، وعده اصلی تان باشد. بنابراین فرقی نمی کند بنشینید یا بایستید، مهم این است که هنگام غذا خوردن، ذهن آگاه و هوشمند باشید. اگر وعده اصلی تان را در حالت ایستاده می خورید، هوشمندانه آن را غذای اصلی محسوب کنید، نه میان وعده.

سوزش سر دل
یکی از جنبه هایی که افزایش سرعت تخلیه معده می تواند مفید باشد شرایطی است که شما دچار سوزش سر دل باشید. سوزش سر دل زمانی روی می دهد که اسید معده به مری وارد می شود. این اسید تند، مری را می سوزاند چون مخاط مری مانند مخاط معده قابلیت محافظت کنندگی ندارد تا اسید معده را تحمل کند.
اگر سوزش سر دل دارید، معمولا توصیه می شود تا چند ساعت بعد از غذا خوردن، دراز نکشید. دراز کشیدن می تواند احتمال ورود اسید معده به مری را افزایش بدهد زیرا جاذبه زمین هم به حرکت اسید معده به سمت مری کمک خواهد کرد. ایستاده غذا خوردن می تواند کمک کند تا جاذبه زمین برخلاف اسید معده عمل کند و در نتیجه سوزش سر دل تان کمتر شود. اگر ریفلاکس دارید در مورد بهترین روش درمان خاص خودتان با پزشک مشورت کنید.
نتیجه
بیشتر آمریکایی ها در طول روز، زیاد می نشینند که این می تواند برای سلامتی مضر باشد زیرا زیاد نشستن با افزایش ریسک دیابت نوع دوم، بیماری های قلبی و عروقی و حتی مرگ زودرس ارتباط دارد. بهتر است با انجام چند حرکت ساده و موثر، زمان های نشستن را کوتاه تر کنید. اما اگر می خواهید غذای تان را ایستاده بخورید، با توجه و تمرکز غذای اصلی تان را میل کنید، چون ممکن است مغز شما این غذا را غذای اصلی به حساب نیاورد و در نتیجه غذای بیشتری مصرف کنید.
همچنین یادتان باشد تخلیه معده در حالت ایستاده غذا خوردن سرعت می گیرد و در نتیجه احساس سیری تان را دستخوش تغییراتی می کند. اگر سوزش سر دل دارید، ایستاده غذا خوردن می تواند از احتمال ریفلاکس تان کم کند. حرف آخر اینکه، شما چه ایستاده غذا بخورید و چه نشسته، باید نسبت به غذایی که می خورید ذهن آگاهی داشته باشید و به آرامی غذا بخورید تا به بدن تان فرصت دهید بتواند سیری تان را به وقت مناسبش اعلام کند.

برای لاغری غذا خوردن به حالت ایستاده بهتر است یا نشسته؟

برای لاغری غذا خوردن به حالت ایستاده بهتر است یا نشسته؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از دکتر سلام - میگنا / ر
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف