نمناک بهداشت و سلامتتغذیه ایستاده غذا نخورید
نحوه صحیح غذا خوردن ، غذا،اداب غذا خوردن،درست خوردن غذا
اینکه سرپا غذا بخورید یعنی صبحانه، نهار یا شام را ایستاده میل کنید الزاماً خطرناک نیست. اما با این حال این گونه غذا خوردن احساس گرسنگی را برطرف نمی کند.

آداب و نحوه صحیح غذا خوردن

اینکه سرپا غذا بخورید یعنی صبحانه، نهار یا شام را ایستاده میل کنید الزاماً خطرناک نیست. اما با این حال این گونه غذا خوردن احساس گرسنگی را برطرف نمی کند. برای همین هم معمولاً به ریزه خواری بعد از غذا رو می آورید. این عادت های نامناسب غذایی به اضافه وزن و چاقی مفرط منجر می شود. واقعیت این است که این حالت ها نیز برای بدن گران تمام می شود. برای همین پزشکان و متخصصان حوزه ی تغذیه توصیه می کنند که همیشه نشسته غذا بخورید. مطالعه ی ادامه ی مطلب را از دست ندهید.

غذا خوردن

نحوه صحیح غذا خوردن

 

نحوه ی درست غذا خوردن

لحظاتی که برای غذا خوردن اختصاص داده می شود باید در آرامش واقعی باشد. در این لحظات نباید بدن ما در تنش و استرس باشد. به خاطر اینکه استرس کار گوارش را دچار اختلال جدی می کند. نشسته و در حالت آرام غذا خوردن به تعادل غذایی کمک کرده و اجازه نمی دهد که بدن دچار مشکلاتی مانند چاقی و اضافه وزن شود.
احساس گرسنگی با خوردن یک میان وعده ی مناسب آن هم در حالت نشسته و با آرامش از بین می رود. در این صورت فرد با تمرکز بیشتری غذا می خورد و بیشتر می تواند از آنچه خورده است بهره ببرید.
متخصصان به افرادی که رژیم می گیرند توصیه می کنند که همیشه با توجه به اشتهای خود غذا بخورند. یعنی فقط زمانی که احساس گرسنگی می کنید غذا بخورید و از روی عادت یا بی حوصلگی به سراغ مواد غذایی نروید. بدن برای اینکه بتواند احساس سیری را دریافت کند به آرامش نیاز دارد. برای رسیدن به این وضعیت هم لازم است که از سرپا غذا خوردن و همچنین تند غذا خوردن بپرهیزید.
زمانی که سرپا غذا می خورید بدن نمی تواند گوارش خوبی داشته باشد و به درستی غذایی که دریافت کرده را هضم کند. برای همین حتماً زمانی را برای خود و غذا خوردنتان اختصاص دهید تا از هر لقمه ای که به دهان می برید استفاده کنید.
باید بدانید که داشتن سلامتی در گرو داشتن تعادل غذایی است. یعنی برای اینکه سالم بمانید باید اولاً مواد غذایی سالمی میل کنید و ثانیاً این مواد غذایی سالم را با عادت های درست غذایی میل کنید و عادت های نادرستی مانند سرپا غذا خوردن را کنار بگذارید.
اینکه یک بشقاب از بهترین مواد غذایی دنیا را دستتان بگیرید و این طرف و آن طرف بدوید و در عین حال غذا هم بخورید نه تنها چیزی عاید بدنتان نمی کند بلکه به سیستم گوارشتان نیز آسیب می زند.
برای اینکه تغذیه ی سالم و متعادلی داشته باشید توصیه می کنیم که سه وعده ی غذایی را به هیچ عنوان فراموش نکنید. صبحانه تان باید کامل و سرشار از پروتئین ها باشد. تا جایی هم که می توانید از ریزه خواری بین وعده های غذایی بپرهیزید.
علاوه بر این لازم است که یک تعادل مناسب بین چربی ها، پروتئین ها و گلوسیدها برقرار شود. البته داشتن تعادل غذایی فقط به این ها خلاصه نمی شود. همان طور که گفتیم شیوه ی غذا خوردن هم بسیار مهم است.
اینکه یک بشقاب از بهترین مواد غذایی دنیا را دستتان بگیرید و این طرف و آن طرف بدوید و در عین حال غذا هم بخورید نه تنها چیزی عاید بدنتان نمی کند بلکه به سیستم گوارشتان نیز آسیب می زند. اما زمانی که نشسته و با آرامش غذا می خورید هضم غذا به بهترین نحو انجام شده و زودتر هم احساس سیری می کنید.
سعی کنید در ساعات مشخصی غذا بخورید. درست است که شاید با مشغله های زندگی امروز زمان کمی برای داشتن سه وعده ی غذایی با آرامش مانده باشد اما به خاطر سلامتیتان هم که شده باید تمام تلاشتان را بکنید که زمانی را برای غذا خوردن اختصاص دهید آن هم به حالت نشسته و تا حد امکان با آرامش. حتی اگر سر کار هستید و دور و برتان شلوغ است باز سعی کنید یک گوشه ی دنج و دور از هیاهو پیدا کنید. بنشینید. لقمه هایتان را با دقت بجویید و از غذایتان لذت ببرید. در نهایت اینکه سالم و تندرست باشید.

ایستاده غذا نخورید

ایستاده غذا نخورید
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از سلامت نیوز
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف