در ادامه با سیستم های ایمنی خودرو آشنا می شوید که به روند کاهش تصادفات رانندگی، مرگ و میر و آسیب های ناشی از تصادفات کمک شایانی می کند.

مهم ترین سیستم های ایمنی خودرو

در طول تاریخ خودروسازی دنیا، سیستم های ایمنی به مرور و با نمایش توانایی های خود، توسط دیگر شرکت های خودروسازی نیز مورد استفاده قرار گرفت و بعد از مدتی با ثابت شدن کارایی های آنها، دولت ها استفاده از آنها را بر روی همه خودروها ضروری دانستند و قوانینی برای آنها وضع شد. در این مطلب از نمناک به مهم ترین سیستم های ایمنی در طول تاریخ خودروسازی می پردازیم که در کاهش تصادفات و مرگ و میر سرنشینان و اشخاص ثالث نقش تاثیرگذاری داشته اند.

مهم ترین سیستم های ایمنی خودرو

ترمزهای دیسکی

در ترمزهای کاسه ای با بالا رفتن سرعت خودروها توقف سریع ، کوتاه و ایمن انجام نمی شد بنابراین نیاز به توقف سریع ، کوتاه و ایمن با بالا رفتن سرعت خودروها به شدت احساس می شد پس برای اولین بار در سال 1902 در بیرمنگام انگلیس ، ترمزهای دیسکی رونمایی شد ولی به تعداد زیاد تولید نشد ، تا 51 سال بعد، جگوار از ترمزهای دیسکی در خودرو مسابقه ای خود یعنی جگوار C-Type برای اولین بار استفاده نمود و در سال 1955 سیتروئن در خودرو لوکس DS استفاده از از ترمزهای دیسکی را برای اولین بار در یک خودرو به تولید انبوه رساند.

ترمز دیسکی خودرو

سیستم های ایمنی خودرو

کمربند ایمنی سه نقطه ای از سیستم های ایمنی خودرو

کمربندهای ایمنی در ابتدا از دوقسمت که به یکدیگر گیره شده اند تشکیل شده بود و بسیار ساده بود . این کمربندها ایراداتی مانند اینکه قابل تنظیم نبودند و آزادی عمل راننده و سرنشین را در حین سواری می گرفتند ، را دارا بودند . یکی از مهندسان ولوو به نام نیس بوهلین در سال 1958 کمربند ایمنی سه نقطه ای را اختراع کرد و این کمربند در محصولات ولوو به کار گرفته شد. در سال 1983 استفاده از کمربند ایمنی برای راننده و شاگرد در انگلیس اجباری شد و در کل اروپا از سال 1991 تا کنون قانون استفاده از کمربند ایمنی برای همه سرنشینان خودرو تصویب شد.

برنامه کنترل پایداری از سیستم های ایمنی خودرو

برنامه کنترل پایداری که با نام های شناخته شده ESC و ESP در سال 1995 توسط مرسدس بنز و ب ام و ابداع و اولین بار نیز بر روی اس کلاس و سری 7 پیاده شد که کار آن، تشخیص تمایل خروج خودرو از مسیر بود برای کنترل خودرو اقدام به ترمزگیری در چرخ ها به صورت مجزا کرده زیرا اگر همه چرخ ها نیروی ترمزی برابر دریافت کنند، چون سرعت متفاوتی در زمان پیچیدن دارند، خودرو دچار بی تعادلی خواهدشد و با کنترل دریچه گاز، قدرت و گشتاور تولیدی موتور را نیز در اختیار می گرفت.

تویوتا، آئودی و ولوو نیز از ESCو ESP برای ساخته های خودشان استفاده کردند و از سال 2014 به بعد همه خودروهای تولیدی در قاره اروپا به این سیستم مجهز هستند.

کمربند ایمنی

مخترع کمربند ایمنی یک مهندس انگلیسی بوده که در میانه قرن نوزدهم میلادی اختراع خود را در نیویورک به ثبت رساند. تولید انبوه و کارآمد کمربند ایمنی برای بار اول توسط شرکت های Nash در سال 1949 و فورد در سال 1955 پس از آزمایشاتی که توسط یک موسسه تحقیقاتی درباره میزان اثر نجات بخشی این قطعه روی سرنشینان خودرو صورت گرفت ، انجام شد.

کمربند ایمنی از نیمی از آسیب های تصادفات جلوگیری می کند و هنوز با وجود انواع و اقسام سیستم های ایمنی در خودروهای مدرن امروزی کارایی بالایی دارد.

دانستنی های ایمنی خودرو

کمربند ایمنی از سیستم های ایمنی خودرو

نقاط مچاله شونده

مرسدس برای اولین بار در سال 1952 در بنز W114 طرحی پیاده کرد که در آن ایمنی غیرفعال بدنه را به صورت حرفه ای در پیش گرفت. این طرح در راستای جلوگیری از رسیدن آسیب به کابین خودرو می باشد که درآن از نقاط مچاله شونده و جاذب انرژی تصادف استفاده کرد و در تصادفات دماغه خودرو بیشترین انرژی جنبشی ایجاد شده در تصادف را جذب کرده تا حد ممکن اتاق سالم باقی بماند.

سیستم اخطار خروج از خط

همانطور که می دانید بسیاری از تصادفات رانندگی ناشی از خواب آلودگی راننده و انحراف خودرو به اطراف و برخورد آنها با خودروهای دیگر و موانع هستند . برای کاهش تصادفات ناشی از خواب آلودگی در سال 2005 شرکت سیتروئن در سه خودرو C5, C4 و C6 خود از سیستمی ابداع کرد که خطوط جاده را اسکن کرده و در صورت عبور خودرو از روی این خطوط به راننده با لرزش صندلی و یا فرمان اخطار می دهد و از خواب آلودگی راننده جلوگیری می کند. اکثر خودروسازان اروپایی از این سیستم در ساخته های سبک و سنگین خود استفاده می کنند.

کیسه هوا از سیستم های ایمنی خودرو

در سال های دهه 50 میلادی ایربگ یا همان کیسه هوا در آمریکا اختراع شد اما برای اولین بار در دهه 80 میلادی در اروپا مرسدس بنز این تکنولوژی را روی خودروهای اس کلاس سری W126 خود استفاده کرد که این تکنولوژی در آن زمان آپشن انتخابی از سوی خریدار بود. بعد ازمرسدس بنز، پورشه در محصول 944 خود و سپس هوندا لِجند از ایربگ به صورت استاندارد و نه آپشن استفاده کرد . دیگر شرکت های خودروسازی نیز تا پایان قرن بیستم با پی بردن به اثر نجات بخشی ایربگ آن را به صورت آپشن و یا استاندارد در همه محصولات ایمنی خود قرار دادند.

ایمنی خودرو

کیسه هوا خودرو

ترمز ضد قفل جز سیستم های ایمنی خودرو

انحراف خودرو به دلیل قفل شدن چرخ ها مخصوصا چرخ های جلو یکی از دلایل بروز تصادفات و سوانح در ترمزگیری های شدید است که قابلیت فرمان پذیری و هدایت خودرو را از رانندهمی گیرد . بیشترین نوآوری را در صنعت خودرو مرسدس بنز دارد که در سال 1978 در خودروهای سواری از سیستم ترمز ضدقفل در خودروهای سواری به صورت انبوه استفاده نمود . از این سیستم قبل از آن در سال 1929 برای هواپیماها استفاده می شد. این توسط شرکت بوش آماده شد و در ابتدا برای اس کلاس W116 به صورت سفارشی خریداری می شد و شرکت فورد در سال 1985 برای محصول گرانادای خود برای اولین باراین سیستم را به صورت استاندارد تولید کرد.

ایربگ عابر پیاده

ایربگ عابر پیاده راهکاری است که برای جلوگیری از برخورد سر عابران پیاده با شیشه و یا انتهای درب موتور خودرو در سال 2012 توسط ولوو پیشنهاد شده و روی محصول V40 خود نیز استفاده از آن را آغاز کرده است . ایربگ عابر پیاده برای سرعت های بالای 50 کیلومتر در ساعت فعال می شود و در آن یک ایربگ در زیر درب موتور خودرو و متمایل به انتهای آن در حین تصادف باز می شود تا سر عابر پیاده بعد از برخورد با خودرو، به جای اصابت به شیشه روی آن قرار بگیرد و در این روش چون درب موتور نیز کمی زاویه گرفته و رو به بالا خواهدآمد و از شدت برخورد بدن عابر پیاده کاسته می شود.

تمام سیستم های ایمنی خودرو

ایربگ عابر پیاده برای جلوگیری از برخورد عابران پیاده با شیشه خودرو 

کروز کنترل تطبیقی

کروز کنترل جزو وسایل رفاهی خودرو دسته بندی می شود و وظیفه حفظ سرعت خودرو در مسیر را دارد و در صورت وجود مانع حین حرکت در مسیر خودرو اگر راننده اقدام به کاهش سرعت نکند، برخورد با آن حتمی خواهدبود. اما نمونه ای که توسط مرسدس بنز ارائه شد و روی کلاس اس و CL این شرکت در سال 1999 پیاده سازی شد در هر دو حالت کاهش و یا افزایش سرعت خودرو جلویی، با رادارهای قرار گرفته در دماغه خودرو می توانست با خودروی جلویی فاصله را هماهنگ سازد. بعد از مرسدس بنز، جگواردر کوپه اسپرتی خود یعنی XK از کروز کنترل تطبیقی در همان سال استفاده نمود.

 

روند تکاملی ایمنی خودرو از کمربند تا ایربگ

سیستم های ایمنی خودرو از کمربند تا ایربگ : امتیاز : 4 تعداد رای : 5
این مطلب مفید بود ؟41
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب /ن
نظرات
وبگردی