نمناک اخبارجامعه ایمن سازی ایستگاه های مترو
ایستگاه های مترو ، مترو
ایستگاه های مترو بعد از مرگ دلخراش دختر جوان در ایستگاه شادمان ایمن سازی خواهد شد.
تاریخ انتشار : 13 مهر 1395

ایستگاه های مترو ایمن می شوند

مرگ دلخراش دو روز پیش دختر جوانی در ایستگاه مترو شادمان به دلیل عبور از حریم خط زرد مترو و برخورد سرش با قطار، بار دیگر ایمن سازی ایستگاه های مترو را بر سر زبان ها انداخت.
 
پارسال بود که طرح نصب درهای بازشوی ایمنی در ایستگاه های مترو با نام PSD در جلسه علنی شورای شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت و به دلایل مختلف ازجمله هزینه بالای احداث آن و بررسی های بیشتر به کمیسیون های مربوطه بازگردانده شد. اجرایی شدن این طرح در ایستگاه های مترو نزدیک به هزارمیلیارد تومان برای پایتخت هزینه دارد. سیستم محافظ سکو یا PSD شامل دیوارهای شیشه ای و در های اتوماتیکی است که در تمام طول مترو نصب می شود و پس از ورود قطار به ایستگاه مترو و توقف کامل، در ها که دقیقا در مقابل در های قطار قرار گرفته اند به طور اتوماتیک باز می شوند.
 
محمدتقی امامی، متخصص و مشاور ایمنی در گفت وگو با «فرهیختگان» با بیان اینکه این سیستم ریسک حادثه و مرگ در ایستگاه های مترو را به صفر می رساند، گفت:«این سیستم علاوه بر ورود ایمن مسافران به قطار باعث افزایش سرعت حرکت، کاهش تاخیر در حرکت مجدد قطار، جلوگیری از ورود افراد به تونل مترو، کاهش هزینه های سرمایش و گرمایش مترو و مدیریت ورود و خروج در زمان ازدحام و اضطرار می شود.» البته به گفته امامی می توان از چشمی هایی روی خط زرد حریم مترو استفاده کرد که به هنگام عبور افراد از روی خط هشدار بدهد؛ این روش هزینه کمتری دارد اما به اندازه سیستم PSD ایمن نیست. اگرچه این سیستم بیش از 20 سال است در شهرهایی مثل هنگ کنگ، سنگاپور، مسکو، سن پترزبورگ، پاریس و بسیاری از شهرهای آمریکا و انگلیس مورد استفاده قرار گرفته است.
 
برخی از مدیران شهری تهران اعتقادی به نصب این سیستم ندارد و معتقدند باید اعتبار این موضوع به توسعه مترو اختصاص یابد. به طوری که به گفته اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران اولویت نخست معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران اتمام خطوط باقی مانده مترو است و هنوز ایمن سازی ایستگاه در اولویت کاری آنها نیست.
 

شاکری هزینه سنگین نصب محافظ های شیشه ای را هم دلیل دیگر تعلل شهرداری اعلام کرد. با این حال او نصب این محافظ ها را منوط به درخواست معاونت حمل ونقل دانست. ابوالفضل قناعتی، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران هم با ابراز تاسف از مرگ دختر جوان در مترو گفته:«باید حتما طرح و لایحه ای درخصوص نصب سیستم های ایمنی و درهای شیشه ای به عنوان حصار خط مترو مجددا برای بررسی به صحن شورای شهر ارائه شود.» در بحث ایمن سازی ایستگاه ها و قطارهای مترو چند نکته وجود دارد که عبارتند از ایجاد سیستم PSD در ایستگاه های مترو، پله برقی و آسانسور، بهسازی خط 5، شیشه قطار، سیستم اعلام حریق و اطفای حریق و جنس صندلی و درکل آرامش و امنیت مردم در حمل ونقل عمومی باید تامین شود.

ایمن سازی ایستگاه های مترو

ایمن سازی ایستگاه های مترو
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از فرهیختگان /ن
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف