نمناک اخباراقتصاد حال و روز بازار مسکن چطور است؟
بازار مسکن ، قیمت مسکن
چشم انداز رکودی در بازار مسکن، سرمایه ها را طی هفته گذشته به سمت بازار های خودرو و بورس روانه کرد.
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1398

قیمت ها در بازار مسکن چطور است؟

ایسنا: چشم انداز رکودی در بازار مسکن، سرمایه ها را طی هفته گذشته به سمت بازار های خودرو و بورس روانه کرد که باعث شد برخی فروشندگان مردد نسبت به عرضه واحد های خود اقدام کنند.

بازار مسکن در مقایسه با سه بازار رقیب یعنی بورس، طلا و ارز به قله قیمتی چهار سال اخیر دست یافته و بر این اساس معاملات در فروردین ماه به کمترین میزان خود طی شش سال گذشته رسیده است. آخرین بررسی های میدانی از بازار مسکن شهر تهران نشان می دهد هیجان ایجاد شده از طرف عرضه با واکنش خنثی طرف تقاضا همراه بوده است. محاسبات حاکی از آن است که از چهار سال گذشته تاکنون رشد بازار مسکن 23 درصد بالاتر از طلا و ارز قرار گرفته و به همین دلیل معاملات مسکن در فروردین ماه 51 درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش نشان داد. عوامل تورم زای مقطعی همچون تحریم سپاه پاسداران نیز تأثیری برای افزایش تقاضا در بازار مسکن ایجاد نکرد. کارشناسان دفاتر املاک پیش بینی می کنند رکود معاملاتی برای حداقل 10 تا 12 فصل در بازار مسکن ماندگار خواهد بود.

از سوی دیگر، ورود نقدینگی به بازار های خودرو و سهام در هفته گذشته اوضاع را به ضرر نوسان گیران بازار مسکن تغییر داد. برخی معتقدند در سال جاری، بازار بورس اوضاع بهتری نسبت به طلا، ارز و مسکن تجربه خواهد کرد. 

بازار مسکن، ماه گذشته را نیز با شرایط رکود تورمی سپری کرد و این در حالی است که طبق نظر کارشناسان، ظرفیت این بازار برای رشد قیمت پر شده است. طبق آمار وزارت راه و شهرسازی میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اسفندماه 1397 به 11 میلیون تومان در هر متر مربع رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل از آن 95 درصد رشد یافته است. عده ای از فعالان حوزه مسکن معتقدند که اگر خریداران با قیمت هایی بالاتر از ارقام فعلی اقدام به خرید کنند در واقع حباب می خرند. بازار مسکن در شرایطی رکود تورمی را سپری کرده که قدرت خرید متقاضیان به شدت کاهش یافته و امروز نیز خبر رسید که بانک مرکزی با افزایش تسهیلات تا سقف 280 میلیون تومان مخالفت کرد. سقف این وام برای زوجین هم اکنون 160 میلیون تومان است. البته عده ای از کارشناسان و همچنین وزیر راه و شهرسازی معتقدند که بالا بردن رقم تسهیلات اثرات تورمی در بازار مسکن ایجاد می کند. 

از سوی دیگر، رصد شرایط فعلی بازار مسکن گویای دو ویژگی کاهش قدرت خرید و افت شدید معاملات است. طبق آمار اتحادیه املاک در 20 روز ابتدای فروردین ماه 1398 خرید و فروش ملک در تهران نسبت به زمان مشابه سال قبل معادل 51 درصد کاهش یافته است؛ زیرا سرمایه گذاران حرفه ای که سال گذشته حضور چشمگیری در بازار داشتند هم اکنون به ندرت دیده می شوند. اندک خریدارانی هم که حضور دارند، متقاضیان مصرفی هستند که از رشد مجدد قیمت ها نگرانند.  

اوضاع فعلی حاکی از آن است که هر دو سوی عرضه و تقاضا با احتیاط اقدام به انعقاد قرارداد می کنند. برخی از فروشندگان معتقدند که قیمت ها در آینده بالاتر خواهد رفت، اما سازندگان حرفه ای می گویند که هرکس در شرایط فعلی اقدام به فروش کند سود خواهد کرد. محاسبات نیز حاکی از آن است که از سال 1394 تاکنون رشد بازار مسکن به 183 درصد رسیده و 23 درصد بالاتر از سکه و ارز قرار گرفته است. همین موضوع، چشم انداز تورم مجدد در بازار مسکن را دور از ذهن کرده است.

انتهای پیام/م

از بازار مسکن و قیمت های خانه چه خبر؟

این مطلب مفید بود ؟ 1 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف