نمناک ورزشفوتبال آمار تکان دهنده از بازیکنان سیگاری و قلیانی لیگ برتر
بازیکنان سیگاری ، سیگار و قلیان
یکی از عادت های بدی که از قدیم در بین بازیکنان فوتبال رایج بوده و آنها آن را انکار می کردند کشیدن سیگار و قلیان بوده است, چند درصد بازیکنان سیگاری هستند؟
تاریخ انتشار : 11 دی 1395

بازیکنان سیگاری و قلیانی لیگ برتر

شاید سیگار کشیدن بازیکنان نه چندان مطرح فوتبال به چشم نیاید اما استعمال دخانیات برای بازیکنان لیگ برتر فوتبال همیشه به صدر اخبار روزنامه و رسانه ها تبدیل می شود.

مرکز پزشکی ایفمارک برای اولین بار نتایج قسمتی از مطالعات تحقیقاتی خود در خصوص شیوع مصرف سیگار و قلیان در بین بازیکنان لیگ برتر را منتشر کرد.

طی سالهای اخیر بحث قلیان کشیدن فوتبالیست ها در رستوران های سنتی و سفره خانه ها مطرح بوده اما به دلیل حساسیت موضوع همیشه از سوی بازیکنان انکار شده است. با این وجود مرکز پزشکی ایفمارک در گزارشی آماری به شیوع مصرف دخانیات در فوتبال ایران پرداخته است.

بازیکنان سیگاری

قلیان کشیدن فوتبالیست ها

در این مطالعه تحقیقاتی پیش از شروع فصل جاری لیگ برتر، از تمامی بازیکنان در ارتباط با مصرف سیگار و قلیان نظرسنجی به عمل آمده که طی آن همه بازیکنان به این سوال پاسخ دادند:به نظر شما چند درصد بازیکنان لیگ برتر سیگار می کشند؟
تنها 25٪ بازیکنان اعلام کردند که هیچ بازیکنی سیگار نمی کشد و این بدان معنی است که 75٪ بازیکنان اعتقاد داشتند که بازیکنان لیگ برتری سیگار می کشند اما میزان شیوع استفاده از آن را متفاوت گزارش کردند.


با ارزیابی های آماری به نظر می رسد میزان شیوع مصرف سیگار با توجه به اظهار نظر خود بازیکنان، به طور واقعی چیزی حدود 20٪ است.
پاسخ های جالب تر زمانی بدست آمد که از خود بازیکنان پرسیده شد که آیا خودت سیگار میکشی؟ 99.5٪ بازیکنان اعلام کردند خیر! خودشان سیگار نمی کشند. این تفاوت آماری در مورد مصرف قلیان هم با شیوه مشابه تکرار شد. تنها 11٪ بازیکنان اعتقاد داشتند که هیچ کس قلیان نمی کشد و 89٪ آنها معتقد بودند که بازیکنان لیگ برتری قلیان مصرف می کنند.


با آنالیز آماری میزان شیوع مصرف قلیان در میان بازیکنان چیزی حدود 50٪ بدست آمد و به طور مشابهی 88٪ بازیکنان اعلام کردند که خیر، خودشان قلیان نمی کشند! در این میان تنها بحث سلامتی بازیکنان است که در خطر قرار گرفته است.
سیگار و قلیان با دارا بودن مواد سرطان زای بسیار در دراز مدت در رأس علل ایجاد سرطان های مختلف و مرگ و میر ناشی از آن هستند .
سیگار و قلیان با اثر مستقیم بر عملکرد ریوی و قلبی عروقی در کوتاه مدت باعث افت مشخص عملکرد قلبی عروقی و ریوی و توان هوازی بازیکن می شوند.
سیگار و قلیان با آسیب های عروقی، باعث تشدید بروز آسیب های عضلانی و تأخیر واضح در ترمیم آسیب های بازیکنان می شوند و آنها را مدت طولانی تری از میادین ورزشی دور نگه می دارند.


20درصد بازیکنان لیگ برتر سیگار می کشند،50 درصد قلیان!


نکته مهم:شناسایی عوامل مستعد کننده بازیکن به مصرف این مواد و تلاش برای رفع این عوامل بزرگترین کمک را می تواند به سلامت جامعه ورزشی فوتبال کشورمان کند. ایفمارک مدتی است با راه اندازی کمپین نود_دقیقه بدون سیگار تلاش دارد اهمیت این موضوع را بیش از پیش نشان دهد و برای رفع این معظل قدم بردارد.


تذکر:این داده ها تنها قسمتی از نتایج مطالعات ایفمارک است و این مطالعه همچنان جریان دارد.
نظرات، تجربیات و مشاهدات خود در ارتباط با مصرف سیگار قلیان و همچنین پیشنهادات خود را در ارتباط با شناسایی عوامل مستعد کننده و راه های کمک به رفع این معضل در بین فوتبالیست ها کشورمان را با ما در میان بگذارید و در پیش برد این تلاش عظیم سهیم شوید.

آمار تکان دهنده از بازیکنان سیگاری و قلیانی لیگ برتر

آمار تکان دهنده از بازیکنان سیگاری و قلیانی لیگ برتر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از خبر آنلاین -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف