نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کردند + تصاویر
سینمای ایران ، نقش زن
ایران بازیگر حرفه ای زیاد دارد چه زن و چه مرد اما در این بین مردانی هستند که در سینمای ایران نقش زن را به خوبی بازی کرده اند مانند اکبر عبدی و امیر حسین رستمی و... که در نقششان موفق هم بودند.

بازیگران مرد در نقش زن

 بازیگران مردی در ایران هستند که علاوه بر اینکه نقش مرد را به خوبی ایفا میکنند نقش زن را هم بازی کرده اند که گاهی اوقات تشخیص آنها سخت میشود.

فیلم سینمایی با بهره گیری از افراد مختلف در زمینه های گوناگون و با توانمندی های متعدد ساخته می شود که بازیگری بخش مهمی از این مقوله است. بازیگران افرادی هستند که برای جلب مخاطب و جلا بخشیدن به این هنر تاثیرگذار در شخصیت های گوناگون ظاهر می شوند و برای رسیدن به آن ها خود را به دست صاحب قلم و کارگردان می سپارند.

بازیگران برای نقش آفرینی با سختی ها و شیرینی های متعددی روبرو می شوند که در کل باید با نظر کارگردان و فیلمنامه همسو باشد. کارهایی که گاه مانند گریم های سنگین ساعت ها طول می کشد و یا آنها را از شکل واقعی خود دور می کند. تمام این فعل و انفعالات به جذابیت سینما ربط پیدا می کند و به این خاطر است که از آن به عنوان هنری سخت، پیچیده اما شیرین و دلچسب یاد می کنند.

یک بازیگر از نقش فقیر، ثروتمند، حیله گر، قاتل، معلم تا ژورنالیست، شهردار و ... را درصورت لزوم باید تجربه کند و به خاطرش به هر کاری که او را به باورپذیری نقش نزدیک می کند، دست خواهد زد. چنانچه در تاریخ سینمای ایران و جهان بازیگرانی بودند که وزن های زیادی را از دست دادند و یا خود را درگیر اعتیاد کرده اند. از این دست اتفاقات در سینما زیاد است. زن پوشی نیز در جای خود جزو استثناهایی است که برای مخاطب شیرینی های خاص خودش را دارد. به خصوص برای بازیگران مرد که می خواهند فضای کاملا متفاوتی را تجربه کنند.

نقش آفرینی در قالب زن فارغ از مسئله جنسیت، مقوله ای است که در تمام سینماهای دنیا به عناوین مختلف اتفاق افتاده و سینمای ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و در برهه های زمانی شاهد این اتفاق بوده و خواهد بود.

اینکه بازیگران مرد زن پوش تا چه حد در این راستا موفق بودند و چه تاثیرگذاری داشتند، مسئله دیگری است که می توان در جای دیگری به آن پرداخت.

حالا در این میان با سرکشی در تاریخ سینمای ایران بعد از انقلاب و جستجوی بازیگران مردی که در قالب زن ظاهر شدند، به دهه شصت و نام هایی برخوردیم که استارت کار از آنجا و آنها زده شده است که در این گزارش به آن می پردازیم:

در میان آثار سینمایی که در کشور ما ساخته شده و مردانی که نقش زن را ایفا کردند، اکبر عبدی بازیگر مطرح این عرصه که مدتی است به دلیل ناراحتی کلیه در بیمارستان بستری شده، رکورددار است و حتی اتفاق افتاده به صورت همزمان در یک فیلم نقش چند کاراکتر زن را بازی کرده است.

مردی که نقش زن بازی کرد


محمود بصیری در دهه شصت با نقش آفرینی در فیلم «دستفروش» بنای این کار را نهاد. پس از آن اکبر عبدی در فیلم پر سر صدای «آدم برفی» به کارگردانی داوود میرباقری نقش زن را در بخشی از فیلم بازی کرد و می توان گفت این بازیگر بعد از نقش آفرینی در فیلم های «خوابم میاد»، و «خواب زده ها» رکورددار این جریان در سینماست.

در این راستا، مهران رجبی در تله فیلم «آخرخلاف»، سپند امیرسلیمانی در تله فیلم «کلاه گیس»، امیرحسین رستمی در تله فیلم «مرد خاکستری»، نادر سلیمانی در فیلم «پسر تهرونی»، فرهاد آئیش در فیلم سینمایی «مکس»، جواد رضویان در فیلم سینمایی «کلاهی برای باران»، امین حیایی «مزاحم»، حسین یاری در فیلم «معادله»، مجید صالحی «شاخه گلی برای عروس»، سعید پورصمیمی «قاعده بازی»، مهران غفوریان و محسن تنابنده به ترتیب در مجموعه های «شوخی کردم» و «ابله» نقش زن قصه را برعهده گرفتند.

مردهایی که زن شدن


البته رامین ناصر نصیر نیز در تئاتر «کرگدن» و ارژنگ امیرفضلی، سیاوش قاسمی و رضا شفیعی جم در برخی پروژه ها در قالب شخصیت زن ظاهر شدند.

چند وقت پیش خبر و عکسی مبنی بر بازی امیرحسین رستمی در رسانه ها منتشر شد که جدیدترین نقش آفرینی یا همان زن پوشی بازیگر مرد خواهد بود.

البته در پایان باید به این نکته اشاره کرد که زیربنای ایفای نقش زنان توسط مردان، از سال های دور و تئاتر روحوضی می آید.

بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کردند + تصاویر

بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کردند + تصاویر
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 28
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - /ح
این مطلب مفید بود ؟ 24 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف