نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد چه تفاوتی میان بالا آوردن و استفراغ نوزاد وجود دارد؟
بالا آوردن و استفراغ نوزاد ، فرق بین بالا آوردن و استفراغ نوزاد
بالا آوردن و استفراغ نوزاد یکی از مشکلات شایع بین بیشتر نوزادان بعد از شیر خوردن است. اگر می خواهید درباره این موضوع بیشتر بدانید این مقاله را مطالعه فرمایید.

بالا آوردن و استفراغ نوزاد چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند

اگر می خواهید فرق بین بالا آوردن و استفراغ نوزاد را بدانید و نکاتی را که باعث کاهش تعداد و مقدار بالا آوردن شیر در نوزاد می شود را بشناسید به شما پیشنهاد می کنیم این قسمت از نمناک را از دست ندهید.

تفاوت بالا آوردن و استفراغ نوزاد را بشناسید

مادر باید تفاوت بالا آوردن و استفراغ را بشناسد. می توان تفاوت بین بالا آوردن عادی و استفراغ واقعی را به سادگی تشخیص داد. برخلاف بالا آوردن که بیشتر وقت ها کودک به آن واکنشی نشان نمی دهد و برای کودک مشکلی ایجاد نمی کند، استفراغ همواره سبب ناراحتی کودک می شود و با فشار زیاد همراه است.
استفراغ معمولاً بلافاصله بعد از شیر خوردن اتفاق می افتد و حجم شیری که در اثر استفراغ خارج می شود بیشتر از شیری است که در هنگام بالا آوردن خارج می شود. اگر نوزاد به طور منظم و هر روز استفراغ می کند (یک یا چند بار در روز) و اگر متوجه وجود خون و یا رنگ سبز در محتویات استفراغ کودک شدید، فوراً با پزشک کودکان یا اورژانس تماس بگیرید.

بالا آوردن و استفراغ نوزاد

تفاوت میان بالا آوردن و استفراغ نوزاد

به یاد داشته باشید که بعضی از شیر خواران، بیشتر از کودکان دیگر بالا می آورند. ولی وقتی آنان در حالت نشسته قرار می گیرند، کمتر به این حالت دچار می شوند. در کودکانی که زیاد بالا می آورند، این حالت تا زمانی که راه رفتن شروع شود یا تا شروع تغذیه با فنجان، ادامه می یاید و پس از آن قطع می شود.

رعایت نکات زیر به کاهش تعداد و مقدار بالا آوردن شیر کمک می کند

هر وعده شیردادن باید با آرامش، سکوت و در یک محیط شاد باشد.

از ایجاد هر نوع صدای ناگهانی، قطع بی موقع شیر، نور زیاد و اموری که باعث می شود حواس کودک پرت شود، جلو گیری کنید.

در حالی که کودک در وضعیت درازکش قرار دارد به او شیر ندهید.

بعضی از شیر خواران، بیشتر از کودکان دیگر بالا می آورند.

لازم است کودکی که با شیر خشک تغذیه می شود، حین شیر خوردن چند بار آروغ بزند.

بلافاصله پس از پایان شیرخوردن، کودک را به مدت 20 تا 30 دقیقه به حالت قائم نگه دارید.

بلافاصله بعد از شیر خوردن، از بازی کردن با کودک و فشار بر شکم او بپرهیزید.

بالا آوردن و استفراغ نوزاد

راهکارهایی برای درمان بالا آوردن و استفراغ نوزاد

سعی کنید قبل از گرسنگی شدید و قبل از اینکه نوزاد عصبانی شود، به او شیر دهید.

اگر با شیشه به کودک شیر می دهید، سوراخ سرشیشه نباید نه آنقدر گشاد باشد که شیر با سرعت زیاد وارد دهانش شود و نه آنقدر تنگ که بچه را از مک زدن بی نتیجه خسته و عصبانی کند. برای اطمینان از مناسب بودن سوراخ سرشیشه، شیشه را برگردانید، اگر فقط چند قطره از آن خارج و سپس قطع شد، می توانید مطمئن شوید که اندازه سوراخ سرشیشه مناسب است.

برای خوابیدن نوزاد، باید بستر او زاویه 30 درجه با افق داشته باشد، به نحوی که سر بالاتر و پا ها پایین تر قرار گیرد. دقت شود که سر نوزاد خم نشود. نیازی به استفاده از بالشت نیست و برای ایجاد این شیب می توان زیر بستر نوزاد یک پتوی کوچک تاشده قرار داد. در این وضعیت اگر در طول خواب، نوزاد بالا بیاورد خطر خفگی پیش نخواهد آمد.

آیا بالا آوردن نشانه مسئله ای جدی است؟

بالا آوردن در نوزادان امری عادی است، اما چنانچه وزن نوزاد شما به اندازهٔ لازم افزایش پیدا نمی کند، به پزشک مراجعه کنید.
اگر استفراغ نوزاد شما حالت پرتابی دارد، فوراً پزشک وی را با خبر کنید.
استفراغ پرتابی زمانی رخ می دهد که ذرات غذا با فشار از دهان نوزاد خارج شود و مثلاً به اطراف اتاق پرتاب شده یا بریزد و می تواند علامت شرایطی باشد که به آن در اصطلاح «استنوسیس پیلوریک» گفته می شود. در این شرایط ماهیچه های قسمت تحتانی شکم ضخیم تر شده و اجازه عبور غذا را به روده کوچک نمی دهد.
اگر زردابهٔ سبز رنگی را در محتویات استفراغ نوزادتان دیدید، فوراً به پزشک خود خبر دهید. این مسئله می تواند علامت انسداد روده کوچک نوزاد شما باشد که احتمالاً نیاز به جراحی فوری خواهد داشت.

چه تفاوتی میان بالا آوردن و استفراغ نوزاد وجود دارد؟

چه تفاوتی میان بالا آوردن و استفراغ نوزاد وجود دارد؟
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 7
برگرفته از راسخون _ پارسه گرد / ف
این مطلب مفید بود ؟ 5 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف