نمناک سبک زندگیروابط عاطفی باورهای غلط و رایج درباره ازدواج
ازدواج ، اشتباه در ازدواج
ازدواج راه نجات از مشکلات مجردی نیست. برخی از افراد باورهای غلطی راجع به ازدواج دارند که اگر آنها را بعد از ازدواج کنار نگذارند آرامش زندگی مشترکشان به هم خورده و دچار مشکلات عدیده ای خواهند شد.
بازدید : 5,107 نفر

ازدواج و افکار غلط در مورد آن

در زمان تجرد هر چقدر هم که بگوییم به ازدواج فکر نکرده و نظری در مورد تشکیل زندگی نداشته و زندگی مشترک اهمیتی برای ما ندارد کمی اغراق کرده ایم.چون واقعیت چیز دیگری است.برای بسیاری از ما از همان سال های اول که مفهوم خانواده را متوجه می شویم و معنی دوست داشتن را می فهمیم، تصوراتی در مورد ازدواج و زندگی مشترک نیز شروع به شکل گیری می کند. کتاب های داستان و رمان و فیلم ها برای ما الگویی از روابط عاشقانه را ترسیم می کنند که هر کسی آرزوی رسیدن به آنها را دارد. در این بین کم کم نتیجه گیری می کنیم که چه کارهایی باید بکنیم تا زندگی خوب و عاشقانه ای داشته باشیم.

اشتباهات رایج در ازدواج

باورهای غلط ازدواج

اما همان طور که تصورات درست و منطقی شکل می گیرد در کنار آن هم تصوراتی اشتباه، غیرمنطقی و بیش از اندازه رویایی ایجاد می شود. این رویاها و تصورات غیرمنطقی بیشتر اوقات بدون آنکه متوجه شویم در زندگی ما تاثیرات منفی گذاشته و اگر به موقع در صدد کنار گذاشتن آنها نباشیم، آرامش ما به خطر خواهد افتاد. با تعدادی از این تصورات آشنا خواهیم شد:

 

حریم خصوصی تان را حفظ کنید

زن و مرد هنگامی که با یکدیگر پیمان زناشویی می بندد، به هم قول می دهند در تمام لحظات زندگی در کنار یکدیگر باشند ، ولی این به معنای ساختن قفس برای یکدیگر نیست پس بهتر است اجازه دهیم اندکی فردیت برای همسرمان باقی بماند. بارها دیده شده است که زوجها بر سر این موضوع،  ارتباط شان تخریب شده است، به این دلیل که می خواهند همه کارها را با حضور یکدیگر انجام دهند و ذره ای فضای خصوصی برای یکدیگر قائل نیستند.

نیمه لیوان را خالی بگذارید

هر فردی برای همسرش احترام و ارزش زیادی قائل است ولی این احترام و ارزش نباید باعث به وجود آمدن مفهوم نادرستی به عنوان اعتماد کامل گردد، کمی هم احساس عدم امنیت در زندگی لازم است. بهتر است باور کنید همسرتان انسان وفاداری است اما یک درصد احتمال دارد، تحت شرایط خاص دچار وسوسه شود، پس با کمی ملاحظه کاری می توانید زندگی خود را از آسیب های احتمالی حفظ نمایید.

اشتباهات رایج در ازدواج

درمانی غلط بنام بچه دار شدن

بچه دار شدن درمان نیست

متاسفانه باور غلطی که رواج دارد این است که تا اطرافیان عدم توافق زوج جوان را با یکدیگر متوجه می شوند، توصیه به بچه دار شدن می کنند. به بیان دیگر والدین نوید می دهند، با تولد فرزند، زندگی به روال عادی و شیرین بر می گردد و اختلافات از بین می رود. در حالی که تولد یک نوزاد تضادهای پنهان و تفاوت های مهم زوجین را آشکارتر می کند. بچه دار شدن مسئولیت بزرگی است که سختی ها و گرفتاری های تازه ای را برای زوجین به ارمغان می آورد و اگر خانواده پایدار و متعادل نباشد، بچه دار شدن حفظ شرایط را سخت تر می کند. پس به کودکان به چشم  ابزار برای رسیدن به تفاهم نگاه نکنیم.

طلاق یا خانواده گسسته ؟

بسیاری از زوج های ناموفق به دلایلی مانند داشتن فرزند و یا مذموم بودن طلاق در اجتماع و بسیاری مسائل دیگر به زندگی در کنار یکدیگر ادامه می دهند. در این حالت آنها بهترین سالهای زندگی شان را در رنج سپری می کنند. تحقیقات نشان داده است کودکانی که در خانه ای پر تنش و بدون عشق بزرگ می شوند، زندگی خوبی در آینده ندارند.
زمانی که دو نفر یکدیگر را انتخاب می کنند، باید اخلاقیات، ظاهر، رفتار و سبک زندگی یکدیگر را پذیرفته باشند. تصور اینکه بعد از ازدواج همسر خود را تغییر دهید و او را به فردی بهتر و شایسته تر  و مطابق میلتان تبدیل می نمایید، خیال باطلی است . ممکن است ازدواج باعث تغییراتی در هر یک از زوجین گردد ولی به طور کلی نمی تواند شخصیت یک فرد را تغییر دهد. پس ابتدا به تمام خصوصیات فردی که می خواهید با او ازدواج کنید بیندیشید و با این تصور که او تغییر خواهد کرد، وارد زندگی مشترک نشوید.

خانه میدان جنگ نیست

در باور بعضی از زوجین تخلیه روحی و روانی در خانه یک امر مسلم و بدیهی است. شاید بعضی افراد توقع داشته باشند، همسرشان به عنوان فردی که در تمام لحظات زندگی در کنار اوست، باید تخلیه خشم و هیجانات او را بپذیرد. اما خشم و از کوره در رفتن های پی در پی  یکی از عوامل از هم پاشیدن کانون خانواده است. زمانی که شما خشمگین، عصبانی و غضبناک هستید به طور حتم بازخوردهایی از همان نوع را دریافت خواهید کرد و اگر این عصبانیت و پر خاشگری بخواهد تکرار شود، خانه تبدیل به میدان جنگ خواهد شد.

از احساسات و افکارتان بگویید

تصور اینکه زن و شوهر باید بتوانند ذهن یکدیگر را بخوانند و از تمام امور آگاه باشند، باور بسیار غلطی است. قطعاً همسر تان یک جادوگر نیست و شما با توقعاتی که در خود ایجاد کرده اید و منتظر پاسخ همسرتان هستید، با در پی گرفتن این شیوه  زندگی خود را به سمت چالش سوق می دهید. با همسرتان صحبت کنید. از احساسات و افکارتان به او بگویید و اگر خواسته ای دارید، منتظر ذهن خوانی نمانید و این مسئله را با او در میان بگذارید.

باورهای غلط و رایج درباره ازدواج

باورهای غلط و رایج درباره ازدواج
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10
برگرفته از تبیان-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 9 1
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف