کاهش وزن یکی ازمهم ترین دغدغه های افرادی است که اضافه وزن دارند. این افراد به سبب چاقی به دنبال رژیم هایی با بازده زود هستند که ممکن است انجام این رژیم ها کاملا غلط باشند.

باورهای نادرست در مورد ورزش و رژیم غذایی که کاهش وزن را سخت تر می کند

یکی از راهکارهای مؤثر برای کسانی که به دنبال کاهش وزن خود هستند، دوری از برخی خرافاتی است که در این باره مطرح می شود. ما در این مطلب شماری از خرافات شایع را درباره کاهش وزن ذکر کرده ایم.

اگر می خواهید به نتیجه دلخواهتان برای کاهش وزن برسید، این باورهای غلط را دور بیندازید.
با شکم خالی ورزش می کنید، آنقدر تلاش می کنید که موقع ورزش حتماً عرق کنید، و 5 وعده سبک در روز غذا می خورید -- همه این عادت ها برای دست یافتن به کاهش وزن واقعی ضروری هستند.

اما چرا عقربه ترازو هیچ تکانی نمی خورد؟
شاید دلیل آن این باشد که یکسری باورهای عمومی نادرست را باور کرده اید. اینها 10 باور غلط درمورد کاهش وزن و کالری سوزی هستند که باید دور انداخته شوند.

10 باور غلط درمورد کاهش وزن و کالری سوزی

همه کالری ها به یک صورت می سوزند -- چه 100 کالری شکلات باشد چه 100 کالری کاهو

شدت تمرین شما است که مقدار چربی درمقابل کربوهیدراتی که می سوزانید را مشخص می کند. هرچه تمرینتان شدیدتر باشد، کربوهیدرات بیشتری می سوزانید. هرچه تمرینتان هوازی تر و یکنواخت تر باشد، چربی بیشتری می سوزانید. ازآنجا که شکلات بیشتر از کربوهیدرات و چربی تشکیل شده است و کاهو فاقد چربی است، برحسب تمرینی که انجام می دهید، آنها هم با سرعت های مختلفی می سوزند.

عرق کردن یعنی مقدار زیادی کالری می سوزانید

میزان عرق کردن شما به عوامل مختلفی خارج از ورزشتان بستگی دارد. میزان عرق کردن افراد مختلف متفاوت است که به سطح تناسب اندام، دمای بدن و رطوبت بستگی دارد. معمولاً افرادی که اندام متناسب تری دارند سریعتر عرق می کنند زیرا بدن آنها برای خنک کردن خود، کارایی بالاتری دارد.

کاهش وزن نادرست

کالری سوزی نادرست 

یک کیلومتر راه رفتن به اندازه یک کیلومتر دویدن کالری می سوزاند

شاید این باور به نظر منطقی بیاید. مدت زمان اتمام یک کیلومتر راه رفتن طولانی تر است بنابراین در انتها هر دو باید یک میزان کالری بسوزانند. اما اینطور نیست. در دویدن شما از یک قدم به قدم دیگر می پرید که به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد و مقدار کالری بسیار بیشتر از راه رفتن می سوزاند. در یک تحقیق که بر روی گروهی از زنان انجام گرفت مشخص شده است که در یک مایل دویدن آنها به طور متوسط 91 و در یک مایل راه رفتن 43 کالری سوزاندند و این یعنی یک مایل دویدن تقریباً دو برابر یک مایل راه رفتن کالری می سوزاند.
برای کم کردن وزن، باید تمرینات هوازی را با برنامه «چربی سوز» انجام دهید

برنامه چربی سوز دستگاه های هوازی به تمرینی با شدت پایین گفته می شود که در آن محدوده بیشترین چربی سوزی اتفاق می افتد. واقعیت این است که این باور براساس درصد چربی است که می سوزانید نه مقدار کالری کلی که می سوزانید. و برای کاهش وزن مقدار کلی کالری اهمیت بیشتری دارد تا درصد چربی سوزانده شده زیرا در نهایت از هر دو آنها مقدار بیشتری می سوزانید.
اینطور در مورد آن فکر کنید:برای کم کردن وزن باید بیشترین تفاوت را بین کالری های سوزانده شده و کالری های مصرفی ایجاد کنید. تحقیقات مختلفی نشان می دهد که تمرینات اینتروال (تمرینات با شدت بالا و پایین) بیشترین میزان کالری را سوزانده و برای کاهش وزن بهتر است.
ورزش کردن با شکم خالی چربی بیشتری می سوزاند

خوردن اندکی غذا قبل از تمرین به شما این امکان را می دهد که در طول روز چربی بیشتری بسوزانید. در یک تحقیق مشخص شد شرکت کننده هایی که قبل از ورزش چیزی می خوردند نه تنها کالری بیشتری سوزاندند بلکه طی 24 ساعت بعد از آن نیز درصد بالاتری کالری سوزاندند. متخصصین توصیه می کنند که 30 دقیقه قبل از تمرین یک میان وعده سبک مثل یک عدد میوه یا ماست میل کنید.

کاهش وزن

رژیم گرفتن و لاغری

رژیم های شل کن سفت کن متابولیسم شما را کند می کند

با این رژیم ها آشنایی دارید:5 کیلو کم می کنید، دوباره 5 کیلو زیاد می کنید و باز تکرار. و احساس بدتری نسبت به آن پیدا می کنید چون شنیده ید که تکرار این برنامه می تواند سوخت و ساز کلی بدن شما را تخریب کند. اما در یک تحقیق جدید که بر روی 430 زن چاق انجام گرفت مشخص شد که هیچ تفاوت عمده ای بین آنهایی که چنین رژیم هایی می گیرند و آنهایی که نمی گیرند درمورد توانایی شان برای کم کردن وزن وجود ندارد. البته منظور ما این نیست که این رژیم ها اصولی و خوب هستند و آسیبی به شما وارد نمی کنند.
برای کم کردن وزن باید 500 کالری از کالری های مصرفی روزانه خود کم کنید

ازآنجاکه برای کم کردن یک پوند (2.5 کیلوگرم) وزن باید در هفته 3500 کالری از موادغذایی مصرفی خود کم کنید، کم کردن 500 کالری در روز برای کم کردن یک پوند وزن در هفته به نظر منطقی می رسد. اما واقعیت این است که اگر یک یا دو روز در هفته را پرکالری غذا بخورید اما کاهش کالری های مصرفی هفتگی شما 3500 بماند باز هم وزن کم خواهید کرد.
چند وعده در روز غذای سبک خوردن کالری بیشتری نسبت به خوردن غذای سنگین تر در وعده های کمتر می سوزاند

خوردن وعده های سبک تر و بیشتر در طور روز در مقایسه با خوردن وعده های سنگین تر با تعداد کمتر همیشه بعنوان راهی برای بالا بردن متابولیسم پیشنهاد شده است. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این روش برای همه مناسب نیست. ایده کار این است که هر زمان که چیزی می خورید سوخت و سازتان بالا می رود. اما محققین دانشگاه میسوری در تحقیقی زنانی که سه وعده غذای حجیم طی 1 ساعت خوردند را با آنهایی که همان تعداد کالری را در شش وعده مصرف کردند مقایسه نمودند و متوجه شدند که در خون زنان دسته اول چربی کمتری وجود دارد.
باید ببینید برای شما چه روشی کارامد است. اگر در هر وعده غذایی عادت به پرخوری دارید، یه وعده در رور برای شما بهتر از شش وعده خواهد بود.
اگر می خواهید وزن کم کنید، باید هر روز ورزش کنید

هر روز باشگاه رفتن نه تنها هدفی غیرواقعبینانه است، بلکه اگر قصد کاهش وزن دارید، غیرلازم خواهد بود. آنچه مهم است میزان کالری است که در طول هفته می سوزانید. سعی کنید 5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه فعالیت جسمی داشته باشید و برحسب هدفتان 1250 تا 1300 کالری در هفته بسوزانید. در روزهایی که فعالیت ورزشی کمتری دارید کالری کمتری مصرف کنید و در روزهایی که ورزشتان سنگین تر است کالری بیشتر.

کاهش وزن و باورهای غلط درباره آن

کاهش وزن و باورهای غلط درباره آن : امتیاز : 2 تعداد رای : 5
این مطلب مفید بود ؟23
برگرفته از سلامت نیوز-/ ر
نظرات
وبگردی