نمناک سبک زندگیروابط عاطفی با استرس دوران نامزدی چه کنیم؟
استرس دوران نامزدی ، خجالت کشیدن در دوران نامزدی
استرس دوران نامزدی و کم رویی در این دوران طبیعی است اما اگر به مرور زمان نتوانیم آن را از خود دور کنیم پس باید به فکر چاره باشیم تا در ادامه زندگی به مشکل برنخوریم.

مقابله با استرس دوران نامزدی

استرس دوران نامزدی امری طبیعی است اما باید تلاش کنیم تا با انها مقابله کرده و تا حد امکان انها را از خود دور سازیم چگونه و چطور؟ در ادامه می خوانید.

استرس های قبل از ازدواج هم بر عروس اثر دارد و هم بر داماد؛ البته به شکل های مختلف. هرچند استثناهایی هم وجود دارد. با این حال مرد ها معمولا استرس را درونی می کنند و ساکت و کم حرف می شوند یا ارتباطشان با دیگران کم می شود ولی خانم ها به شکل های بیرونی تری با این استرس مقابله می کنند.

 «چند ماهی هست که نامزد کرده ام ولی استرس مراسم و مهمانی و گرفتن خانه جان به سرم کرده. البته همین که با خانواده همسرم مواجه می شوم هم استرس می گیرم چون نمی دانم دقیقا چطور باید با آن ها برخورد کنم تا هم حرف و حدیثی پیش نیاید و هم به سرد و نجوش بودن متهم نشوم. گاهی وقت ها هم رفتار همسرم اذیتم می کند ولی سر دوراهی می مانم که آیا باید در این مورد با او صحبت کنم یا بگذارم برای وقتی که سر خانه و زندگی خودمان هستیم. لحظاتی هم هست، بخصوص شب ها که خوابم نمی برد، بیدار در تخت دراز می کشم و با خودم فکر می کنم که آیا تصمیم درستی گرفته ام؟ تدارک مراسم ازدواج هم استرس زیادی برایم به وجود آورده است. همه این فکر ها باعث می شود هر روز بیشتر و بیشتر استرس داشته باشم.»

این درددل ها، حرف شما هم هست؟ در دوران نامزدی و عقد هستید و نمی دانید که چطور باید استرستان را مدیریت کنید؟ اصلا نمی دانید ریشه این استرس کجاست؟

 

چرا برنامه ریزی برای عروسی استرس آور است؟

دکتر پرویز رزاقی (روان شناس، مشاور خانواده و عضو هیات علمی دانشگاه) معتقد است:دوران نامزدی و عقد دوران شگفت انگیزی است اما همین ساعت ها و روزهای شیرین و لذت بخش برای خیلی ها مایه استرس و اضطراب است. گذر از زندگی مجردی به دنیای ناشناخته یا کمتر شناخته شده متاهلی و همه تغییرات ناشی از این اتفاق ذهن زوج جوان را به خود مشغول می کند و باعث می شود خیلی از عروس و داماد ها شب ها از شدت نگرانی دندان قروچه کنند یا خواب نداشته باشند!

لابد با خودتان فکر می کنید که چه عامل یا عواملی سرمنشا این احساسات متناقض و این ترس های عجیب و غریب است؟ آیا مسائل مالی است که استرس می آورد یا برنامه ریزی برای برگزاری جشنی که دهان همه فامیل و دوست و آشنا را از تعجب باز نگه دارد؟ به دلیل ناآگاهی از وظایف همسری نگران می شوید یا ذهنتان از صبح تا شب مشغول هر حرف، حرکت یا اشاره ای است که از طرف مقابل دیده اید و نمی دانید چطور باید آن را تفسیر کنید؟

 

مهم ترین عامل استرس زا در دوران نامزدی یا عقد، عوامل روان شناختی است. گروه های مختلفی هستند که ممکن است این احساس را تجربه کنند به ویژه آنهایی که در سن ازدواج نبوده اند و به طور ناگهانی زمینه ازدوجشان فراهم شده است. بعضی ها هم در سن ازدواج به سر می برند اما به این موضوع فکر نمی کنند و برنامه ای برایش ندارند و باز هم بدون اینکه خودشان خواسته باشند وارد این گود می شوند.

نداشتن آمادگی ذهنی و روانی برای این اتفاق بزرگ هم از جمله عوامل مهمی است که باعث می شود در تمام طول نامزدی یا عقد اضطراب داشته باشید و ندانید تصمیم درستی گرفته اید یا نه.

شکست هایی که دختر یا پسر از نظر عاطفی داشته اند هم می تواند عاملی باشد که موقعیت فعلی آن ها را برایشان استرس آور کند. خیلی ها از خواستگارهای قبلیشان خاطره خوبی ندارند یا شرایط زندگی افراد متاهلی که دور و برشان می بینند باعث می شود ازدواج برایشان ترسناک یا مایه نگرانی باشد و خواب را بر چشمشان حرام کند! از طرف دیگر، داشتن انتظارات غیرواقعی از طرف مقابل، خانواده، مراسم عروسی و... نیز می تواند آتش استرس را در شما شعله ور کند و هر چه فاصله تان از واقعیت بیشتر باشد، این وضعیت هم شدید تر است.

استرس 

برطرف کردن استرس عروسی

استرس عروس بیشتر است یا داماد؟

استرس های قبل از ازدواج هم بر عروس تاثیر دارد و هم بر داماد؛ البته به شکل های مختلف. هرچند استثناهایی هم وجود دارد. با این حال مرد ها معمولا استرس را درونی می کنند و ساکت و کم حرف می شوند یا ارتباطشان با دیگران کم می شود ولی خانم ها به شکل های بیرونی تری با این استرس مقابله می کنند.

معمولا دوران استرس پیش از ازدواج محدود است و با رفتن عروس و داماد سر خانه و زندگیشان تا حدی برطرف می شود اما بعضی از افراد به طور کلی شخصیتی پراسترس دارند. برای آن ها، هر موقعیتی در طول زندگیشان می تواند وسیله ای برای نگرانی باشد، بنابراین وقتی که موقعیت ازدواج برایشان پیش می آید، آن را هم به عاملی جدید برای استرس تبدیل می کنند. این گروه از خانم ها یا آقایان حتی اگر وارد زندگی مستقلی شوند، باز هم عاملی برای اضطراب می یابند.

 

چطور مقابله کنیم؟

یکی از مهم ترین رویکردهای درمانی برای از بین بردن استرس و اضطراب زوج های جوانی که در دوران عقد و نامزدی هستند، تغییر نگرش و نگاه افراد است. البته پرورش توانمندی های فردی هم به شما کمک می کند تا آرام تر شوید. انجام هر روشی که در این فاصله شما را آرام کند برای از بین بردن استرس دوران نامزدی و عقد موثر است. آهنگ گوش کردن، پیاده روی و... از جمله این روش ها هستند. البته انجام ورزش های منظم و مداوم از جمله یوگا هم می تواند به شما کمک کند تا استرستان را مهار کنید و سطح سلامت روانیتان را افزایش دهید.

 

با استرس دوران نامزدی چه کنیم؟

با استرس دوران نامزدی چه کنیم؟
:
امتیاز : 3.1 تعداد رای : 42
برگرفته از سلامت نیوز /ن
این مطلب مفید بود ؟ 26 16
نظر کاربران
رضی

رضی

سلام من 29 سالمه و خانومم 30 ساله هستن و تازه نامزد کرده بودیم من بعد از خوندن صیغه محرمیت نزدیک به یک هفته خونشون بودم خب محرمیت یه سری توقعاتی رو برای طرفین ایجاد میکنه مخصوصا برای مرد که دلش میخواد با نامزدشد معاشقه داشته باشه ولی خب چون اوایل نامزدیمون بود خانومم تمایلی نشون نمیداد و میگفت هنوز دلم راه نیومده من موقعی که اومدم خواسته گاری سر کار بودم البته قراردادی ولی دیگه اول نامزدیم قرار دادم تموم شد و بیکار شدم من چن روزی که خونه خانومم اینا بودیم یخورده دپرس بودم و همین باعث شد که یه مقداری خودکمبینی و احساس حقارت بیاد سراغم که اگه کسی باهام نمیجوشه دلیلش اینکه من بیکارم و ارزشی ندارم و خیلی غصه میخوردم و نامزدم هم هر کاری میکرد تا من ناراحت نباشم نمیتونست و شبش کلی پیغام داده بود برام که چرا ناراحتی و ما رو هم داری ناراحت میکنی منم در جواب بهش گفتم که مگه من چه گناهی کردم که بیکارم و کسی تحویلم نمیگیره( در صورتی که جز خوبی چیزی ازشون ندیده بودم و این احساس خودکمبینیم بود که تو من قوت گرفته بود) و بهش گفتم که کلی گریه کردم و خانومم هم خیلی ناراحت شد و اینکه نصف شبی ساعت دو شب اومد بالا سرم گفت بلند شو تا بریم بیرون خیلی از دستت ناراحتم رفتیم بیرون و شروع کرد با ناراحتی صحبت کردن مگه من بهت نگفته بودم که داییام اخلاقشون چجوریه ادمایی هستن که زیاد در کل نمیجوشن با بقیه و این کارت باعث شده که دیگه حس امنیتم ازم گرفته بشه و احساسم نسبت بهت برگرده به روزای اول نامزدیمون و باید دوباره تلاش کنی و دلم رو بدست بیاری و من اگه کسی بخواد اینجوری باهام رفتار کنه. باهاش کات میکنم ودیگه هم اجازه نداری حتی بهم دست بزنی و گفت فردا هم خودت تنهایی ور میداری میری دنبال همون کاری که گفته بودی نامزدم خیلی ادم منطقی هستش و احساساتش رو کمتر بروز میده و من بر عکس اون یه مرد احساساتی و عاطفی هستم بعد این جریان برگشتیم خونه و تا صب یک فشار استرس و اضطراب شدیدی بهم وارد شد که خوابم نبرد من قبلا یه تجربه تلخ نامزدی هم داشتم که تو یه عمل انجام شده قرار گرفته بودم و پشیمون شدم و اونجا استرس خیلی زیادی رو تجربه کردم که بردنم دکتر خلاصه من با همون استرس صب بلند شدم و رفتم برای همون کار ولی خب کارش جوری بود که باید 4 ماه دوره میدیدی و بعد وارد بازار کار میشدی که دست بالا دست زیاد داشت و معلوم نبود چی میشه خلاصه رفتم یه شاخه گل هم خریدم و رفتم خونه نامزدم و این قد که استرس داشتم نتونستم صبر کنم که از خواب بیدار شه و بلندش کردم و گرفتمش تو بغلم و کلی گریه کردم و گفتم نمیخوام ازدست بدمت نمیخوام از دست بدمت بعد این جریان تا سه روز من استرس داشتم و نمیتونستم غذا بخورم و هرکاری میکردن استرسم پایین بیاد فایده نداشت و یه شب حتی اومد کنارم خوابید و تو اون شب من یه لحظه خواستم باهاش معاشقه کنم که ترسید و بلند شد و کلی شک بهش وارد شد یه ترسی تو دلم بود که نمیدونستم علتش چیه بعد سه روز دیگه کلا نسبت به نامزدم احساس سردی میکردم و اینو که بهش گفتم که دیگه کلا نسبت بهت سرد شدم حلقشو در اورد و دیگه باهم قطع رابطه کردیم و من برگشتم خونمون ولی در کل نمیدونم چرا نسبت بهش سرد شدم

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف