نمناک بهداشت و سلامتتغذیه با تغذیه آلودگی هوا را از خود برانید
آلودگی هوا ، مبارزه با آلودگی هوا
ذرات ریز و آلودگی های موجود در هوا می تواند وارد جریان خون شود و عوارض قلبی و عروقی و سرطانهای مختلف را فراخوان کند.

در مواقع الودگی هوا چه بخوریم تا سالم بمانیم...

در صورت آلوده بودن آب یا غذا می توان از مصرف آن خودداری یا جایگزینی برای آن یافت، اما با توجه به نیاز انسان به هوا و اکسیژن، آلودگی هوا را می توان جزو خطرناک ترین آلودگی ها قلمداد کرد زیرا حساس ترین ارگان بدن یعنی ریه را که وظیفه تبادل اکسیژن و گاز کربنیک را با جریان خون دارد مورد تهاجم قرار می دهد. ذرات ریز و آلودگی های موجود در هوا می تواند وارد جریان خون شود و عوارض قلبی و عروقی و سرطانهای مختلف را فراخوان کند.

تغذیه در الودگی هوا


مصرف میوه و سبزیها می تواند سموم ناشی از آلودگی هوا را از بدن خارج کند. بهتر است با خرد کردن میوه های مختلف نوعی از سالاد میوه تهیه شود و با افزودن مقداری دانه و مغز و کمی دارچین علاوه بر لذت بردن از طعم این مواد غذایی در مقابل آلودگی هوا و سرمای زمستان بدن خود را مقاوم کنند.
مصرف منابع غذایی حاوی آنتی اکسیدان از مهمترین عوامل دفع این آلودگی ها به شمار می آیند. سبزیهای رنگارنگ و میوه های متنوع موادی وارد بدن می کنند که به تقویت سیستم ایمنی بدن و دفع سموم کمک می کند. سبزی ومیوه های حاوی آنتی اکسیدان حتی سموم ناشی از استرس های گوناگون را خنثی و از بدن خارج می کند. همچنین به علت وجود فیبر، این مواد غذایی در جذب قندها و چربی ها تعادل ایجاد می کنند به عبارتی این منابع غذایی "جاروهای بدن" تلقی می شود و کبد را از خمودگی بیمار گونه نجات می دهند.شیر و لبنیات کم چرب نیز بدن را تقویت می کند.
همچنین مغزها و دانه های کپک نزده مانند پسته، بادام، فندوق به دلیل اینکه حاوی منابع غنی انرژی، پروتئین و مواد معدنی هستند حاوی ماده سلینوم هستند که نه تنها ضد سرطان است بلکه مانع جذب فلزات سنگین (سرب، کادمیوم، جیوه و ..) در بدن شده و آنها را به بیرون هدایت می کند.
هر واحد معادل یک لیوان سبزی خام و نصف لیوان سبزیهای پخته است که می شود به صورت جداگانه یا مخلوط مصرف کرد و یک واحد حاوی 25 کالری است. البته به دلیل وجود قند درگروه میوه ها زیاد روی در مصرف آن توصیه نمی شود و نباید غذا را حذف و میوه را جایگزین آن کرد. بنابراین، روزانه حداقل دو واحد (معادل 200 گرم) و حداکثر پنج واحد (معادل 500 گرم) از انواع میوه باید مصرف شود.

با تغذیه آلودگی هوا را از خود برانید

برگرفته از سلامت نیوز - /ک
این مطلب مفید بود ؟ 8 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف