نمناک سبک زندگیکار و زندگی با همسر وایبری چگونه رفتار کنیم
با همسرمان چگونه رفتار کنیم ، رفتار
با همسرمان چگونه رفتار کنیم زمانی که او غرق در وایبر و فیس بوک و.. است. بهتر است مستقیم به او بگوییم یا اینکه با شیوه ای خاص او را از این دنیای اعتیاد آور جدا کنیم.

رفتار صحیح با همسر معتاد به فضای مجازی

 

اگر همسرتان مدام در محیط های اینترنتی و مجازی سیر می کند و شما هم به هر دلیلی نگران از دست دادن او هستید بهتر است بدانید که برای جدا شدن او از این دنیا باید راز و رمزی را بدانید که بدون اینکه همسرتان در مورد شما فکر منفی داشته باشد او را از این فضاها جدا کنید و به سمت خودتان بازگردانید.

 

یک روانشناس می گوید :جنس مصرفی شان غیرقانونی نیست یا وایبر است یا لاین.وی چت، تانگو یا هر نرم افزار دیگری که اگر اتصال به اینترنت برقرار باشد می تواند آنها را به بقیه آدم های دنیا وصل کند تا با هم گپ بزنند و عکس  و موسیقی به اشتراک بگذارند. شاید تصور کنید این شیوه های مدرن معاشرت تهدیدی برای عشق شما به حساب نمی آیند اما ما معتقدیم به همان اندازه که زندگی خانوادگی معتادهای به موادمخدر در خطر است زندگی مشترک معتادهای به نرم افزارهای ارتباطی هم هرلحظه در خطر فروپاشی است. 

 

زمانی که پیغام نمی رسد، خمار می شود؟

 

کاربران نرم افزارهای ارتباطی جزو گروه بزرگ معتادان به اینترنت محسوب می شوند چون برای استفاده از این نرم افزارها نیاز دارند به فضای مجازی متصل شوند.  روانپزشکان اکنون اعتیاد به اینترنت و به تبع آن نرم افزارهای ارتباطی اش را در جدیدترین راهنمای تشخیصی آماری اختلالات روانی ( DSM-5 ) گنجانده اند که یعنی رسما این نوع اعتیاد را  جزئی از اختلالات روانی به حساب آورده اند و به همکاران شان  در سراسر دنیا خبر داده اند اگر وابستگی کسی به فضای مجازی به حدی برسد که خودش و دیگران را رنج بدهد و نتواند به وظایفش در سطح خانواده و جوامع بزرگ تر عمل کند، یعنی معتاد است با ویژگی هایی تقریبا شبیه معتادان به مواد مخدر.

 

لازم نیست حتما اعداد بزرگ و عجیب تحویل تان دهیم تا باور کنید تعداد معتادهای وایبر، وی چت، لاین و تانگو چقدر زیاد شده ، فقط کافی است به محیط اطراف تان نگاهی بیندازید، آن وقت می فهمید بیشتر مردم به نمایشگر تلفن همراه یا تبلت شان زل زده اند و با انگشت اشاره روی صفحات تایپ می کنند یا پست های رد و بدل شده بین هم گروهی های شان را می خوانند و بی خیال محیط اطراف می خندند، اخم می کنند یا زیر لب با خودشان حرف می زنند. 

  

 شما منهای هم 

 

در یک زندگی مشترک موفق، هر دو طرف باید بخشی از ساعات طول روز را در کنار یکدیگر بگذرانند. پیش تر توضیح دادیم که از دیدگاه روانشناسی اعتیاد به استفاده از نرم افزارهای ارتباطی شبیه اعتیاد به مواد مخدر است و جالب اینکه ویژگی های روانی معتادان به این دو هم با یکدیگر وجوه تشابه زیادی دارد.

هرچه آنها زمان بیشتری را به حضور در فضای مجازی اختصاص بدهند وقت کمتری برای ارتباط با شریک زندگی و خاطره ساختن در کنار او دارند. یادتان باشد هر چه زمان کمتری را با هم بگذرانید، هر چه خاطرات مشترک تان کمتر باشد، هر چه وقت کمتری را صرف شناخت یکدیگر کنید، هر چه کمتر برای بررسی و حل چالش های زندگی وقت اختصاص دهید؛ بنیان زندگی مشترک تان، سست تر و احتمال از هم گسستن آن بیشتر می شود و خداحافظ گفتن تان به یکدیگر، آسان تر.   

 

 گلاویز شدن با عقربه ها 

 افرادی که  که با اصول مدیریت زمان آشنا هستند لابد اصطلاح «وقت خور» را شنیده اند. وقت خورها دغدغه های کوچکی هستند که زمان  شما را مثل موریانه ریزریز و ثانیه ثانیه می جوند و هدر می دهند. 

 همه آدم ها در برابر یک وقت خور بزرگ مثل مکالمه تلفنی دو ساعته یا ماندن سه، چهار ساعته در ترافیک مقاومت می کنند و به فکر راه چاره ای برای پیشگیری از هدر رفتن ساعت های زندگی شان می افتند برای مثال شاید از آن مکالمه تلفنی طولانی فراری شوند و بخواهند زودتر تمامش کنند یا حتی در مشغله زیاد به تماس های تلفنی وقت گیر پاسخ ندهند یا شاید برای پیشگیری از ماندن در ترافیک از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند یا ساعت رفت و آمدشان را تغییر دهند. می دانید چرا؟ 

چون مرگ ساعت های طولانی در طول روز به چشم می آید اما مرگ ثانیه ها و دقیقه ها معمولا دیده نمی شود و به همین علت است که کسی به فکر راه چاره برای جلوگیری از هدر رفتن دقایقش در طول روز نمی افتد درحالی که سرجمع آن دقیقه ها رقم قابل توجهی از ساعت ها می شود. 

 

 تکنولوژی وقت شما را می خورد

 

وقت خورهای کوچک که ثانیه های شما را می دزدند، از وقت خورهای بزرگ که ساعت های تان را می بلعند خطرناک ترند. جزئی از این وقت خورهای کوچک، نرم افزارهای ارتباطی هستند. ظاهر ماجرا این است که شما گاهی، تلفن همراه، تبلت یا رایانه تان را بررسی می کنید تا مطمئن شوید پیامی برای تان فرستاده شده است یا نه و گاهی لطیفه ها و پیام هایی را که دوستان فرستاده اند مطالعه می کنید و شاید به برخی پاسخی هم بدهید اما مجموع همین زمان های کوچک، ساعت هایی طولانی از روزتان را دور می ریزد بدون آنکه متوجه ماجرا شوید. 

 ناتوانی در مدیریت زمان به واسطه وقت گذرانی با نرم افزارهای ارتباطی- چه از طرف شما و چه از طرف همسرتان- باعث می شود نتوانید به وظایف اصلی تان در محیط خانواده عمل کنید و این وضعیت سطح نارضایتی اعضای خانواده و چالش های میان آنها را افزایش می دهد و پیوندهای عاطفی تان را کمرنگ می کند. 

 وقتی اسمایلی ها او را عاشق می کنند. برای اینکه تکنولوژی چنین بلایی را سر ارتباط شما نیاورد، باید برای هر روز زندگی تان برنامه ای دقیق داشته باشید و براساس آن عمل کنید. برنامه روزانه تان را روی کاغذی بنویسید و در طول روز مقابل کارهایی که انجام می دهید تیک بزنید و بابت کارهایی که انجام نداده اید جریمه ای برای خودتان در نظر بگیرید.  

گذشته از این، لازم است که زمان استفاده از اینترنت را محدود کنید. فقط ساعت های مشخصی آنلاین شوید و به  مطالعه پیام ها بپردازید و پس از پایان زمان تان اینترنت را قطع کنید تا دیگر به آن دسترسی نداشته باشید.

 اما آخرین راه از همه موثرتر است.  می توانید در خانه ، قانون ساعت خاموشی را اجرا کنید و تذکر بدهید که شب ها از ساعتی به بعد مایل نیستید کسی را مشغول چت کردن و تماشای عکس ببینید.

 رفتار با همسر

اعتیاد به موبایل در بین ایرانی ها

 

ایرانی ها به موبایل شان معتادند؟

نمی توان از نتیجه جامعی که حاصل پژوهش های داخلی در مورد آمار اعتیاد به تکنولوژی باشد با خبر شد، اما گفته می شود که ایران اکنون 28 تا 35 میلیون کاربر اینترنت دارد و گرچه تقریبا همه این کاربران یکی از انواع نرم افزارهای ارتباطی را نیز استفاده می کنند اما هنوز پژوهش علمی وجود ندارد که نشان دهد چه تعداد از آنها معتاد به این مظاهر تکنولوژی هستند.

 

خجالتی ها عاشق تکنولوژی هستند

 باید بدانید که افراد  خجالتی پشت صفحه ها نمایش راحت تر ارتباط برقرار می کنند و با دیگران صمیمی می شوند. مردم در فضای مجازی جسور می شوند و معمولا حریم های میان دو جنس مخالف در این فضا کمرنگ می شود، شاید به این خاطر که خیلی ها خیال می کنند خیانت به همسر فقط وقتی اتفاق می افتد که دو انسان در کنار هم حضور فیزیکی داشته باشند و اگر از راه دور با هم رابطه ای نامتعارف برقرار کنند، خیانتی رخ نداده است. با این حال از دیدگاه روانشناسی هر نوع رابطه خارج از عرفی با جنس مخالف که شما آن را از همسرتان پنهان کنید یا در حضور او طور دیگری جلوه اش بدهید، نوعی خیانت محسوب می شود، بنابراین رد و بدل کردن عکس های خصوصی با غریبه ها یا جوک گفتن ها و درددل کردن های چند ساعته با آدم هایی از جنس مخالف هم، نوعی خیانت است چون طبیعتا هیچ همسری- چه زن و چه مرد- راضی نمی شود شریک زندگی اش، صمیمیتش را خرج دوستانی اینچنینی کند که می توانند رقیبش باشند. 

 

از سوی دیگر وقتی آدم ها از نظر فیزیکی از یکدیگر دورند، بدون خجالت، حرف می زنند و اعتماد به نفس بیشتری دارند و همین باعث می شود گاهی مرزهای ارتباط سالم را زیر پا بگذارند و حرف هایی بزنند که بعدها از گفتن شان پشیمان شوند.  

هیچ یک از آنهایی که درگیر عشق و عاشقی در فضای مجازی می شوند و به همسرشان خیانت می کنند از روز اول قصد چنین کاری را نداشته اند؛ خیانت معمولا یک رخداد پیش بینی نشده از سوی دو طرف یا یکی از طرفین در رابطه ای عاطفی و غیرمجاز است. 

 رابطه هایی که به خیانت می انجامند معمولا از صمیمیت های کوچک آغاز می شوند یعنی همان وقت که نام خانوادگی شما به نام کوچک تان تبدیل می شود، فعل های خطاب تان مفرد می شوند، در ساعت هایی غیرعادی با طرف مقابل چت می کنید، راز می گویید و راز می شنوید، گوشی برای درددل کردن پیدا می کنید و گوشی برای درد دل شنیدن می شوید و سرانجام آرام آرام حس می کنید وابسته به کسی شده اید که از او یک عکس و یک اسم دارید. 

  

از اینها گذشته شمار قابل توجهی از گروه های اجتماعی که به لطف نرم افزارهای ارتباطی تشکیل می شوند «خاطره باز» هستند یعنی معمولا دوستان و هم دانشگاهی ها یا همکارهای قدیمی که گذر روزگار از هم دورشان کرده است دور هم جمع می شوند و گپ می زنند. این گروه ها هم خاطره های عاشقانه روزهای دوری را زنده می کنند که مثل آتش زیر خاکستر در طول سال ها آرام گرفته اند اما هرگز نمرده اند. 

 

 

آیا شما را نادیده می گیرد؟

نرم افزارهای ارتباطی شما را تنبل می کنند چون لازمه کار کردن با آنها کم تحرکی و گوشه ای لم دادن است. کم تحرکی یعنی نداشتن تناسب اندام، بی تناسبی هم به معنی  از دست دادن جذابیت است و از دست دادن جذابیت تان هم مترادف است با افزایش خطر لغزش طرف مقابل تان.

 به هر حال هرقدر هم از اهداف والای انسانی در ازدواج دم بزنید، همه می دانیم بخشی از عشق در زندگی مشترک مربوط به رابطه زناشویی است و برای داشتن یک رابطه زناشویی رضایت بخش، دو طرف باید جذابیت های شان را برای هم حفظ کنند. 

 

باید همسرتان را ترک دهید!!

 

مهمترین اصل در ترک اعتیاد به نرم افزارهای ارتباطی، کم کردن ساعت های آنلاین بودن است. پیشنهادهای ما گرچه ساده اند اما شک نکنید که به کار بردن آنها، اعتیادتان به همیشه آنلاین بودن و چت بازی با نرم افزارهای ارتباطی را درمان می کند: 

  زمان هایی که وسایل ارتباطی تان را در طول شبانه روز چک می کنید و پیام ها را می خوانید یا گپ می زنید، در دفتری یادداشت کنید حتی اگر بسیار کوتاه باشد. سرجمع این دقایق به شما نشان می دهد چه وقت زیادی را صرف چک کردن صفحات گوناگون کرده اید. سعی کنید این دوره های زمانی طولانی را هر روز دستکم چند دقیقه کم کنید. 

  تفریح های خارج از خانه را در کنار همسرتان زیاد کنید. قرار نیست این تفریح ها گران باشند حتی اگر نمی خواهید به کنسرت یا تئاتر یا سینما بروید، همین که به پارک سری بزنید کافی است. وقتی به تفریح می روید، اینترنت وسایل تان را قطع کنید و به خودتان قول بدهید حتی نیم نگاهی به صفحه نمایشگر تبلت یا تلفن همراه تان نیندازید. 

 با دستگاه های ارتباطی مثل تلفن همراه و تبلت در محل های پر رفت وآمد و شلوغ  خانه کار کنید و از رفتن به گوشه های دنج خانه برای بررسی پیام های تان بپرهیزید چون هرچه مکانی که در آن پیام می خوانید و چت می کنید، امن تر باشد، زمان بیشتری به این نوع فعالیت ها اختصاص می دهید. 

 

با همسر وایبری چگونه رفتار کنیم

با همسر وایبری چگونه رفتار کنیم
: امتیاز : 4.2 تعداد رای : 99
برگرفته از مجله سیب سبز /ن
این مطلب مفید بود ؟
83 16
نظر کاربران
رضا

رضا

با سلام من وای فای خونه رو قطع کردم فایده ای نداشت از اینترنت موبایل استفاد میکنه تصمیم گرفتم برم یک قطع کن آنتن موبایل بخرم تا از شرش راحت شیم

پاسخ دادن 8 3
مشاور

مشاور

دوست خوبم رضا هیچ کاری با زور درست نمیشه... مطالعه کن براش فرهنگ سازی کن یادت باشه کلید حل همه مشکلات زندگی صبر و محبته...

پاسخ دادن 3 1
arezoo

arezoo

سلام به من بگین چی کار کنم همه ی زندگیش شده تلگرام و لاین و... یا داره عکسها و فیلمهای انچنانی میبینه و هی میگه ببین به این میگن قیافه به این میگن هیکل و... یا داره چت میکنه یابا تلفن صحبت میکنه چند بار اعتراض کردم میگه همینی که هست میخوای بخواه نمیخوای هری تو به من اعتماد نداری خوبه مث دوستام نمیرم ببینمشون دیگه ازش متنفر شدم حسم از بین رفت اعتماد به نفس ندارم بگین چیکار کنم برم یا بمونم

پاسخ دادن 23 9
باران

باران

یه مدت بیخیالش شو اگه دیدی جواب نداد برو

پاسخ دادن 8 1
بی نام

بی نام

منم مث شمام سخته میدونم ولی باید بری باهاش بیرون با همه ی احساست توی یه وقت مناسبباهاش درمیون بزاری و خواستت رو بگی...نشد برو پیش مشاور حتما تنهایی کاری نکن

پاسخ دادن 5 1
مریم

مریم

سلام آرزوی عزیز، بنظرم بهتره زیاد بروش نیاری در عوض اگرمیتونید مهمونی برید و سعی کن تو جمع باشید و یااینکه تو خونه باهاش مثلا شطرنج یا چیز دیگری بازی کن شاید از اون حال و هوا بیرون بیاد، اما به هیچ وجه فک رفتن رو نکن چون من قبلا همسرم به لبتابش اعتیاد داشت اونو ترک کردم اما اصلا نتیجه نداد فقط زندگیم نابود شد

پاسخ دادن 3 2
مشاور

مشاور

سلام لازم نیست شما تند تند بهش بگین... سعی کنین اونطور ک اون میخواد بپوشین بگین و باشین... شادابی و جذابیتو به هر نحو عاشقانه ای ب خونه بیارین و سعی کنید ب طور غیر مستقیم اونو از گوشیش دور کنید... مثلا با تفریح و...

پاسخ دادن 6 0
.........

.........

لعنت به شبکه های اجتماعی که عامل فسادشده.خداروشکرمافعلانداریم.

پاسخ دادن 7 0
شیوا

شیوا

منم دیروز تو گوشی شوهرم پیام هاشو با زن ديگه ایی تو تلگرام دیدم.خیلی سخته دارم از غصه میمرم از همه کس وهمه چیز متنفرم وقتی بهش گفتم انکار میکنه ميگه گوشيم دست دوستم بوده ولی داره دروغ ميگه .موندم چکار کنم؟ ؟

پاسخ دادن 5 0
مشاور

مشاور

بمون با محبت بهش و صبر برش گرددن تو نباید ببازی...

پاسخ دادن 4 0
مریم

مریم

منم یه درمونده مثل بقیه کل روز فقط دوساعت پیش منه اونم وقت خواب شبه بقیه وقتا کنار وای فای. منکه دیگه بریدم از این همه بی توجهی

پاسخ دادن 5 1
ج

ج

لعنت ب فضای مجازی همسرم تمام وقش تو فضای مجازیه یه بار پیاماشو چک کردم با یه زن درارتباط بود بهش گفتم اول انکار کرد ولی وقتی ثابت کردم گفت که چندتا سوال ازم پرسیده وتموم شده اصلا نمیزاره دس به گوشیش بگیری واقعا دارم عذاب میکشم

پاسخ دادن 1 0
زهرا

زهرا

همسرمن اعتیاد شدید به فضای مجازی دارهدیگه کلافه شدم نمیدونم چکارکنم خواهشا راهنماییم کنید

پاسخ دادن 1 0
مرضیه

مرضیه

همسر من راضی نیست که من از فضای مجازی استفاده بکنم خودش تلگرام داره اما همیشه گوشیشو دست من میده وفقط شبا باهم چند تا کلیپ میبینیم همین همیشه ظاهرتونو پیش شوهرتون اراسته کنید وهیچوقت بادعوا چیزی رو ازش نخواین فقط باهاشون منطقی صحبت کنید حتما جواب میده

پاسخ دادن 1 0
zibaye khofte

zibaye khofte

منم شوهرم از سر کار ک برمیگرده تمووووم وقتشو ک تو خونس سرش تو گوشیه نمیگم بهم خیانت میکنه یانه ,ولی کلافم دیگه تو طول شبانه روز پنج کلمه هم باهم ردوبدل نمیکنیم ,هرچیم بهش میگم یکم ب من توجه کن من شریک زندگیتم نه گوشیت فایده نداره,از بس اون سرش تو گوشیه منم از بیکاری همش گوشیمو دستم میگیرم شدم مثل خودش , زندگیم خیلی سردو یک نواخت شده ,شوهرم خودش ادم سردیه حالا یکسره گوشیم دستشه بدتر شده

پاسخ دادن 2 0
نرکس

نرکس

منم دقیقا همین مشکلات رو دارم البته شوهر من همش در حال سرچ کردن عکس پرنده و سگ و چیزایی که دوس داری هست ولی همین هم بده اصلا به من توجه نمیکنه خیلی ناراحتم دوس دارم بیشتر بهم توجه کنه اما هر چه بهش میگم اهمیت نمیده

پاسخ دادن 0 0
سنگ صبور

سنگ صبور

سلام به همه دوستان من خودم یه مرد هستم همه مردا تشنه محبت هستن با محبت , زیبا رو بودن ومنظم بودن بیشتر مشکلات حل میشه البته بعضی از مردا خیلی بی انصافی میکنن تنها راه با این جور مردا صحبت کردنه و خواستن از اون که دوست داری من چجوری باشم اگه میخوای مثل اینایی که تو این فضاها صحبت میکنن بشم بگو منم میشم بگو دوست داری منم با مردا صحبت کنم اگه دوست داری بگو البته یه دعوای حسابی باهاتون میکنه بعدش درست میشه ولی اون دسته از افرادی که فقط اعتیاد دارن فقط با دور بودن از گوشی ممکنه یعنی هرچی میتونی براش کار بتراش تا مجبور شه از فضای اینترنت فاصله بگیره

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف