نمناک سبک زندگیروابط عاطفی کدام اشتباهات در زندگی مشترک قابل بخشش هستند؟
بخشش در زندگی مشترک ، بخشش دیگران
آیا می دانیدچه رفتار هایی قابل بخشش در زندگی مشترک هستند و کدامیک نیستند؟ اگر دوست دارید بدانید که کدام اشتباهات در زندگی مشترک قابل بخشش اندبا ما همراه باشید.

چه کارهایی قابل بخشش در زندگی مشترک هستند

شاید همه اشتباهات همسرتان روی زندگی شما کم و بیش تاثیر داشته باشد اما همه آنها رابطه شما را ویران نمی کنند. اینکه شما در مورد چه چیزهایی حساس باشید و اینکه همسرتان اشتباهش را از چه راهی انجام دهد، می تواند شما را به همسری سخت گیر یا بی خیال تبدیل کند. اگر می خواهید با اشتباهاتی که قابل بخشش در زندگی مشترک هستند آشنا شوید این مطلب را از دست ندهید.

چه رفتار هایی قابل بخشش در زندگی مشترک هستند و کدامیک نیستند

گاهی بخشش دیگران، نه تنها موجب آرامش خاطر ما می شود، بلکه به تداوم رابطه نیز کمک می کند. از طرف دیگر، رفتار هایی هستند که به هیچ عنوان قابل بخشش نمی باشند، از این رو که تاثیرات منفی آن ها تا آخر عمر گریبان مان را خواهند گرفت. البته بخشش همیشه به معنای ادامه دادن رابطه نیست، ما گاهی طرف مقابل مان را به خاطر اشتباهی که مرتکب شده می بخشیم، اما تصمیم می گیریم که رابطه را تمام کنیم .
در نهایت آنچه اهمیت دارد، آرامش خود ماست. آیا می دانید که چه رفتار هایی در رابطه عاطفی قابل بخشش اند و کدامیک نیستند؟ اگر دوست دارید بدانید که کجا ها باید گذشت کنید و کجا ها از شریک زندگی تان بگذرید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید .

او را به خاطر گذشته اش، ببخشید
ما باید فردی که دوستش داریم را به خاطر گذشته ای که داشته ببخشیم، به این علت که همه ما خطاکاریم و ممکن است اشتباهاتی را خواسته یا ناخواسته مرتکب شویم. اگر او با خانواده اش رفتار اشتباهی کرد، اگر آنجا که دوستانش به او احتیاج داشتند حاضر نبود، اگر جایی نتوانست آنطور که باید انتظارات دیگران را برآورده کند یا حتی انگیزه لازم را در محیط کار نداشت... او را ببخشید .
اگر او در گذشته نمی دانست که از زندگی چه می خواهد یا چگونه باید زندگی بهتری داشته باشد، اگر او شریک ایده آلی در رابطه قبلی اش نبود یا قلب کسی را شکست، باز هم لایق بخشیدن است، زیرا او در گذشته زندگی نمی کند، بنابراین بهتر است که او را در زمان حال قضاوت کنید نه با اشتباهاتی که در گذشته انجام داده است .

او را برای آنچه امروز هست، نبخشید
درست است که شما باید شریک زندگی تان را به خاطر اشتباهاتی که در گذشته انجام داده، ببخشید، اما به شرطی که اشتباهاتش را قبول کرده و دیگر آن ها را تکرار نکند. در واقع شما نباید انتخاب های اشتباه او را در زمان حال نادیده بگیرید، زیرا زمان حال فرصتی برای اوست تا خودش را تغییر دهد، پس اگر این تغییرات را احساس نکردید، بدانید که او همان آدمی است که در گذشته بوده و قصد تغییر هم ندارد. اگرچه تغییر شخصیت یک شبه رخ نمی دهد، اما شما باید تغییرات را، هر چند کوچک، در او احساس کنید، در غیر این صورت بخشش اشتباه است .
به عنوان مثال رفتار های اشتباه او را با خودتان، تنها به این علت که او گذشته تلخی داشته، نباید نادیده بگیرید. اگر شما گذشته او را کنار گذاشته اید، او هم باید قدردان حمایت و گذشت های شما باشد و تمام تلاشش را برای تغییر رفتار خود انجام دهد، در غیر این صورت ببخش دوباره تنها به ضرر شما تمام خواهد شد .

بخشش در زندگی مشترک

بخشش در زندگی مشترک چگونه باید باشد

اگر دل شما را شکست، ببخشیدش
شاید فکر کنید کسی که قلب شما را شکست، ارزش بخشیدن ندارد، اما شما باید این کار را انجام دهید به این علت که خود شما لایق آرامش هستید. اگر شریک زندگی تان نتوانست نیاز های شما را برآورده کند، اگر شما را ترک کرد یا اگر زیر قول هایش زد، ببخشیدش، حتی اگر از او جدا شدید. اگر به خاطر رفتار های طرف مقابل تان ناامید هستید، اگر باعث شده که از عشق متنفر شوید، اگر آنجا که به او احتیاج داشتید و او در کنارتان نبود، اگر برای شما نجنگید یا آنطور که باید دوست تان نداشت، تنها برای این که باری از روی دوش خودتان بردارید، او را ببخشید. در واقع رفتار های اشتباه او چیزی از ارزش شما کم نکرده است، بنابراین تنها برای آرامش خودتان، اشتباهات او را نادیده بگیرید .

او را نبخشید اگر باعث شد که نسبت به خودتان حس بدی داشته باشید
برخی از افراد هستند که آهسته آهسته نظر شما را نسبت به خودتان تغییر می دهند، در واقع کاری می کنند که شما از خودتان متنفر شوید. رفتار اینگونه افراد را نباید بخشید. آن ها به تدریج شما را متقاعد می کنند که علت تمام اشتباهات پیش آمده، خود شما هستید و این شمایید که باید رفتارتان را تغییر دهید . نتیجه این رفتار نه بهبود رابطه بلکه کاهش اعتماد به نفس شما را به همراه خواهد داشت. پس از مدتی شما احساس می کنید که برای او کافی نیستید و برای خشنود کردن او باید خودتان را تغییر دهید و در نهایت تبدیل به آدمی می شوید که هیچ لذتی از زندگی نمی برد. افرادی که باعث می شوند شما نسبت به خودتان حس ناامنی کنید یا آن هایی که شما را وادار می کنند خودتان را کمتر از آنچه هستید تصور کنید، را نبخشید بلکه هر چه سریع تر از زندگی تان حذف کنید .

افرادی که از شما محافظت می کنند را ببخشید
آدم ها گاهی برای محافظت از کسانی که دوست شان دارند، حقیقت را پنهان می کنند. به عنوان مثال اگر شریک زندگی تان از مشکلات خود، تنها به این علت که شما را ناراحت نکند، سخن نگفت، او را ببخشید یا اگر شما را از شرایطی دور نگه داشت تا آسیب نبینید، سرزنش اش نکنید. این گونه افراد در آن لحظه فکر می کنند که مهمترین عامل محافظت از شماست، به بیان دیگر آن ها نمی دانند که چگونه با کمترین آسیب شما را درگیر مشکلات شان کنند، بنابراین تنها کاری که به ذهن شان می رسد دور نگه داشتن شماست. شما نیز پس از یافتن حقیقت، آن ها را ببخشید، زیرا که آن ها لایق این بخشش هستند .

اگر به شما دروغ گفت، نبخشیدش
دروغ یکی از رفتار هایی ست که نباید ساده از آن گذشت. حتی اگر طرف مقابل تان به شما دروغ مصلحتی گفت، نباید او را ببخشید، زیرا همین دروغ ها پس از مدتی تبدیل به دروغ های بزرگ تر می شوند. شما نباید به فردی که یک بار به شما دروغ گفته شانس دوباره دهید. اعتمادی که رفته هیچگاه باز نمی گردد، بنابراین با نادیده گرفتن آن، تنها خودتان را کوچک کرده اید. زندگی با اافراد دروغگو به شما حس ناامنی می دهد .
در واقع آن ها با دروغ شان به شما ثابت می کنند که لیاقت صداقت را از نظر آن ها نداشته اید. فردی که فکر می کند تنها در مواقعی که خودش بخواهد، باید حقیقت را به شما بگوید، فردی غیر قابل اعتماد و نابخشودنی است، از آن ساده نگذرید .

ببخشیدش اگر به شما اجازه داد تا رابطه را تمام کنید
اگر شما تصمیم گرفتید که رابطه را تمام کنید، طرف مقابل تان هم مانع تان نشد، عصبانی نشوید. درست است که از او انتظار دارید جلوی شما را بگیرد، اما او را ببخشید، زیرا او هم آرامش شما را می خواهد و فکر می کند که شما لایق بهترین ها هستید، چیزی که در رابطه با او به دست نیاورده اید. اگر فردی شما را دوست داشته باشد، آرامش شما را به آرامش خودش ترجیح می دهد؛ بنابراین اگر او با این تصور که شما بدون او زندگی شادتری دارید، مانع از رفتن شما نشد، او را ببخشید .

اگر شما را رها کرد، نبخشیدش
اگر شریک زندگی تان برای فرار از بار مسئولیت شما را رها کرد، هرگز نبخشیدش. به عنوان مثال ما از شریک زندگی مان انتظار داریم تا در مواقع ناراحتی کنارمان باشد و به درد و دل هایمان گوش دهد، اما اگر او در این شرایط شما را تنها گذاشت و به جای جسارت، ترسید و عقب نشینی کرد، بهتر است که او رها کرده و هرگز نبخشیدش. میان فردی که جایش همیشه خالی ست، با او که هیچگاه شما را تنها نمی گذارد، فرق بسیار است .

اگر شما را آنطور که می خواستید دوست نداشت، او را ببخشید
هر کسی زاویه دید خود را در رابطه عاطفی دارد، این که شریک زندگی تان آنطور که شما دوست دارید با شما رفتار نمی کند، بدین معنی نیست که به شما بی علاقه است، بلکه هر کسی به شیوه خود احساسات اش را نشان می دهد؛ بنابراین زمانی که او فکر می کند به بهترین شکل ممکن در رابطه است، ناامیدش نکنید .
اگر در شرایطی خاص نتوانست مانند آنچه شما دوست دارید، رفتار کند، او را ببخشید. شاید به راستی او قبل از شما چنین تجربه هایی نداشته و راه درست را نمی داند، پس دست از پیش داروی بردارید و از رفتار هایی که برایتان چندان خوشایند نبوده، بگذرید. اگر او را دوست دارید، انتظارات تان را از او به زبان آورید، مطمئنا او نیز تمام تلاش خود را براب خشنودی شما خواهد کرد .

بخشش در زندگی مشترک

بخشش یا عدم بخشش در زندگی مشترک

اگر برای شما ارزشی قائل نیست، نبخشیدش
اگر شریک زندگی تان با شما طوری رفتار کرده که حس می کنید هیچ جایگاه و ارزشی برای او ندارید، هیچوقت نبخشیدش. یک رابطه نیازمند توجه، عشق و مهربانی ست و رفتار فردی که این موارد را نادیده می گیرد، توجیه ناپذیر است. بدتر از آن فردی است که جدا از بی احترامی رفتاری و کلامی، از خشونت های بدنی استفاده می کند .
از فردی که تنها شما را برای زمان هایی خاص می خواهد، به بیان دیگر شما را یک شی فرض می کند، دوری کنید، زیرا که این عشق نیست بلکه سو استفاده از شرایط است. با این اوصاف، افرادی که به شما، اهداف تان یا خانواده و دوستان تان بی احترامی می کنند، هرگز قابل بخشش نیستند .

اگر رفیق باز بود

ارتباط همسرم با دوستانش یکی از دلایل همیشگی بحث های ماست. من به بعضی از دوست های همسرم اعتماد ندارم یا از معاشرت با همسران شان لذت نمی برم اما همسرم حاضر نیست به ارتباطش با آنها پایان دهد.

رابطه همسرتان با دوستانش بعد از ازدواج هم می تواند ادامه داشته باشد، مشکل از آنجا شروع می شود که برخی از همسران نمی توانند بین زمانی که مجرد بوده اند و حالا که متاهل هستند وجه تمایز درستی قائل شوند. آنها می خواهند روابط شان را با همان کیفیت و کمیت حفظ کنند و این خواسته گاهی دردسرساز می شود. موضوع ارتباط با دوستان هم از مواردی است که از همان ابتدا باید تکلیفش را مشخص کنید و در مورد محدودیت هایش به توافق برسید. بهترین رفتار در این مورد، توضیح دادن جدی خط قرمزها و رسیدن به یک نظر مشترک برای ایجاد تعادل است. مراقب باشید از احساس ناخوشایندی که بدون دلیل به دوستانش دارید حرف نزنید و با توهین ها، حرف ها و رفتارهای نسنجیده مقاومت را در همسرتان ایجاد نکنید.

زنگ خطر:اگر این موضوع از تحمل تان خارج شد می توانید از تذکر و نوشتن احساس کمک بگیرید.

اگر خانواده اش آزارم دادند

من و همسرم هیچ مشکلی با هم نداریم. تنها دلیل اختلاف ما، رفتارهای خانواده اش است. آنها برخورد مناسبی با من ندارند و با حرف ها و طعنه های شان آزارم می دهند. آنها با جر و بحث های شان روز عروسی ام را هم به بدترین روز زندگی ام تبدیل کردند. نمی دانم همسرم را به دلیل اشتباه های خانواده اش ببخشم یا از او بخواهم بین خانواده اش و من یکی را انتخاب کند؟

برخی از دختران از کودکی به واسطه شنیدن انتقادهای اطرافیان شان از خانواده شوهرشان، ناخودآگاه زمینه ای برای مقاومت یا احساس دشمنی نسبت به خانواده شوهر دارند و با این پیش فرض، می توانند یک رابطه کم تنش را هم بحرانی جلوه دهند. نمی خواهیم بگوییم خانواده همسر شما هیچ اشتباهی نمی کنند اما قبل از قضاوت در مورد آنها، رفتار خانواده خود را هم بررسی کنید. آیا آنها هم تاکنون اشتباهی انجام نداده اند؟ پس چرا ساده از کنار خطای آنها می گذرید ولی یک اشتباه کوچک از طرف خانواده همسرتان شما را آشفته می کند. قبل از آنکه در مورد خانواده همسرتان قضاوت کنید، سهم خود را در این اتفاق مشخص کنید و ببینید همسرتان در چنین موضوعی چه نقشی دارد. اگر خانواده شوهرتان اشتباهی غیرقابل بخشش را انجام داده که تاثیری جبران ناپذیر در زندگی شما گذاشته، می توانید از آنها دلگیر باشید اما آیا دلگیر بودن تان از همسرتان به دلیل اشتباه های اطرافیانش منطقی است؟

زنگ خطر:همسرتان را میان خودتان و خانواده اش قرار ندهید و به او اطمینان دهید تا زمانی که اشتباهی نمی کند به دلیل خطای دیگران سرزنش نمی شود.

کدام اشتباهات در زندگی مشترک قابل بخشش هستند؟

کدام اشتباهات در زندگی مشترک قابل بخشش هستند؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از فردا ، سیب سبز / ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف