یکی از بخش های جذاب دانستنی ها درباره فضا اتفاقاتی است باورنکردنی که برای انسان رخ می دهد ، تغییرات بدن در فضا شما را شگفت زده خواهد کرد.

9 اتفاق باورنکردنی که در فضا روی بدن ما اتفاق می افتند

مطمئنا هر شخصی که به آسمان نگاه می کند ، رویای پرواز به آن سوی آسمان ها در فکرش ایجاد می شود و دیگر رویاهایی همانند این رویا در فکرش تداعی می شود . احتمالا این رویا نیز به واقعیت خواهد پیوست و ما قادر خواهیم بود که به آن سوی آسمان ها پرواز کنیم. ولی تا کنون به اوضاع و شرایط بدنی انسان در فضا فکر کرده اید؟ در ادامه این مطلب از سرگرمی نمناک قصد داریم که شما را با اتفاقات و تغییراتی که پس از پرواز به فضا در بدن انسان ایجاد می شود را آشنا سازیم .

تغییرات جالب و عجیب بدن انسان در فضا

 بدن در فضا

تغییرات عجیب و غریب بدن در فضا

1- بدن در فضا خود به خود با محیط سازگاری پیدا خواهد کرد

حدود نیمی از افرادی که به فضا پرواز کرده اند ، بیماری کیهانی را تجربه کرده اند . در فضای خارج از زمین گرانشی وجود ندارد و این بدین معناست که هیچ فشاری بر روی بدن وجود ندارد . به همین دلیل فضا نوردان با حالت هایی همانند سردرد ، تهوع ، سرگیجه و استفراغ را ممکن است تجربه کنند . این مشکل در چند روز اول ممکن است مشاهده شود ، اما بعد از این مدت بدن سازگار خواهد شد و دیگر چنین مشکلی نخواهید داشت .

 

2- تغییرات بدن در فضا ، درفضا شما بویی خاص را استشمام خواهید نمود 

در فضا از آن نظر که به نظر می رسد نباید بویی وجود داشته باشد چرا که هیچ هوایی وجود ندارد . بنابراین با توجه به پرواز سخت به فضا احساس بوی تند سرکه سرخ شده را خواهید داشت و این تنها به دلیل تخلیه سوخت می باشد و کارشناسان نیز در این مورد نیز بیان کردند که این بوها می توانند به دلیل عرق کردن پوست و یا دیگر محصولات بهداشتی باشد .

 

3- تغییرات بدن در فضا ، ممکن است ناخن هایتان را از دست بدهید

لباس فضا نوردی که می پوشید ، با جریان خون در ناخن هایتان تداخل پیدا می کنند و باعث لایه برداری ناخن هایتان شوند و بنابراین تعجب آور نیست که ناخن های خود را قبل از پرواز به خارج از زمین ، می کشیدند تا دچار این مشکل نشوند.

 

4- تغییرات بدن در فضا ، خروپف نخواهید کرد

در فضا به دلیل کاهش گرانش ، می تواند به راحتی بر روی سیستم تنفسی ما تاثیر بگذارد و هیچ فشاری بر روی زبان و در اسمان وجود ندارد و به همین دلیل بسیاری از مشکلات مرتبط با خواب در فضا از بین می روند و این تنها به دلیل عدم وجود نیروی گرانش می باشد .

 بدن در فضا

تغییرات جالب برای بدن در فضا

5- تغییرات بدن در فضا ، مشکلات بینایی بخشی از آنهاست

پس از افزایش ساعت ها و روزهایی که شما در فضا هستید ، بینایی چشمانتان کاهش خواهند یافت . در فضا شما هیچ وزنی نخواهید داشت و اصطلاحا به وزن خواهید بود و بی وزن بودن می تواند باعث انتقال مایعات بدن به قسمت فوقانی بدن شود . به همین دلیل فشار در جمجمه افزایش خواهد یافت و در نتیجه به اعصاب بینایی صدمه خواهد خورد و به همین دلیل بینایی شما کمتر خواهد شد . در سفر کوتاه به فضا این مشکل را تجربه نخواهید کرد ولی اگر مدت زمان مسافرت شما افزایش یابد می توانند باعث ایجاد خطرات جدی روی چشمان شما شوند .

 

6 تغییرات بدن در فضا ، -استخوان ها شکننده تر می شوند و عضلات ضعیف تر!

در فضا برای حرکت کردن و راه رفتن نیازی به عضلات و ماهیچه ها نیست و در نتیجه استخوان هایتان شکننده تر خواهند شد و عضلاتتان ضعیف تر . احتمالا این تغییرات می تواند به مرور زمان در قلب شما تاثیر بگذارند و هرچه این زمان بیشتر شود و می تواند باعث تخریب قلب شود.

 

7- تغییرات بدن در فضا ، شما چند سانتی متر افزایش قد خواهید داشت 

زمانیکه شما به فضا سفر می کنید ، قدتان 2-3 سانتی متر افزایش خواهد داشت و این به دلیل میکروگرانش است که فشار کمتری در روی استخوان ها است و در نتیجه بدن شروع به کشش می کند و قدشما بلندتر خواهد شد و پس از بازگشت به زمین ، همه چیز به حالت قبل خود خواهد برگشت .

تغییرات بدن فضانوردان 

8- تغییرات بدن در فضا بدون لباس فضانوردی ، قطعا خواهید مرد!

اگر بدون لباس مخصوص فضانوردان ، به فضا سفر کنید حتما خواهید مرد . چرا که هیچ فشاری در فضا وجود ندارد و پس از حدود 10 ثانیه تمام مایعات بدن شروع به جوش آمدن و تبخیر شدن می کنند و پس از 15 ثانیه تمام اکسیژن شما در سیستم گردش خون مصرف خواهد شد . برای زندگی در چنین شرایطی فرد نمی تواند بیش از 2 دقیقه زنده بماند . 

 

9- تغییرات بدن در فضا ، بدن تشعشعات زیادی را دریافت خواهد کرد

بطور کلی دوز سالانه مجاز برای یک کارمند نیروگاه هسته ای 20 میلی ثانیه است که 20 بار بیشتر از یک فرد عادی دریافت می کند . برای مقایسه، فضانوردی که یک سال در ISS است، 200 میلی ثانیه دریافت می کند که این مقدار برابر با میزان دریافتی فرد در 5 سال بر روی زمین می باشد . همه اینها می توانند موجب توسعه بیماری های رادیویی در فرد شوند . همچنین خطر افزایش آسیب دیدن سیستم عصبی وجود دارد که احتمالا اختلالات در عملکرد حرکتی و تغییرات منفی در رفتار فرد وجود دارد. 

تغییرات و تاثیر باورنکردنی زندگی در فضا روز بدن انسان

9 اتفاق جالب که در فضا برای بدن انسان می افتد ! : امتیاز : 5 تعداد رای : 7
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ ف.ن
نظرات
وبگردی