نمناک بهداشت و سلامتتغذیه بدون آب و غذا، چقدر زنده می مانید؟ + تصاویر
بدون آب وغذا ، زنده ماندن بدون آب و غذا
آیا می دانید بدون آب، هوا، غذا و خواب چقدر زنده می مانید؟در این مقاله جالب این موضوع را بررسی می کنیم با ما همراه باشید.

زنده ماندن بدون آب و غذا نقش آب، هوا، غذا و خواب در زنده ماندن انسان

مطلبی که در این بخش از سایت نمناک می خوانید چگونگی زنده ماندن انسان را در شرایطی که برایش بوجود می آید بررسی میکند که چطور و پس از گذشت چه مدت می تواند کم آبی یا گرسنگی و کمبود اکسیژن را تحمل کند چرا که این ها مهم ترین علائم زنده ماندن یک انسان می باشند.

انسان می تواند از مرتفع ترین کوه های جهان بالا برود و در خشک ترین و بی رحم ترین بیابان های جهان زندگی کند، اما زندگی بسیار ناپایدار است، کافی است دسترسی به نیازهای ساده مانند آب یا غذا و حتی خواب از بین برود تا انسان به سادگی از پا درآید.

بدون آب و غذا

آب یا غذا و حتی خواب از بین برود انسان را به سادگی از پا در می آورد

 اکسیژن، آب، غذا و خواب سه نیاز اساسی و اولیه برای زنده ماندن انسان به شمار می روند. یک انسان چه مدت می تواند بدون رفع این سه نیاز زنده باقی بماند؟ پاسخ این پرسش در مورد هر انسان و موقعیتی که در آن واقع شده متفاوت است. اگرچه قانون سه بر طبیعت نیازهای اولیه بدن انسان حاکم است:سه دقیقه بدون اکسی‍ژن، سه روز بدون آب و سه هفته بدون غذا.

با این همه اعضای خارق العاده ای در میان گونه بشر وجود دارند که این قانون ها را شکسته و تعریفی دوباره برای این قانون ها و دیگر محدودیت های موجود برای بقای انسان نوشته اند. در ادامه رکورد هایی را که از زنده ماندن انسان ها در شرایط دشوار، بدون غذا، هوا، نور یا خواب ثبت شده اند مشاهده می کنید.

بدون اکسیژن
قانون سه دقیقه بدون هوا در بیشتر مواقع دستور العمل خوبی است، زیرا بیشتر انسان ها در صورتی که بیش از این مدت نفس خود را حبس کنند، در معرض آسیب های شدید مغزی قرار می گیرند. اما تعدادی از انسان ها وجود دارند که بیش از این مدت نیز می توانند بدون اکسیژن زنده بمانند. در حال حاضر رکورد بیشترین زمان حبس نفس بدون حرکت در زیر آب 11 دقیقه و 35 ثانیه است که توسط استفان میسفاد در سال 2009 ثبت شد.

بدون آب و غذا

رکورد بیشترین زمان حبس نفس بدون حرکت در زیر آب 11 دقیقه و 35 ثانیه است

 تام سیتاس در سال 2012 با استفاده از تنفس اکسیژن خالص پیش از حبس نفسش توانست رکورد 22 دقیقه و 22 ثانیه را به نام خود ثبت کند. انسان در زیر آب بیشتر از خشکی می تواند نفسش را حبس کند، زیرا بدن انسان از عملکرد عجیبی به نام واکنش شیرجه پستانداران برخوردار است که به وی اجازه می دهد به راحتی واکنش شدیدی که انسان را وادار به تنفس دوباره می کند را مهار کند، این قابلیت در زیر آب مانع از غرق شدن می شود.

بدون آب
قانون سه می گوید اگر تا سه روز آب نخورید می میرید. اما مدت زمان دقیقی که انسان می تواند در طول آن بدون آب به زندگی اش ادامه دهد در واقع بسیار متنوع است، زیرا بدن انسان نیاز دارد تا مقدار آب را متعادل نگه دارد و ذخایر آب بدن نیز به واسطه تعریق، تبخیر یا دفع مستقیم کاهش پیدا کرده و نیاز به تجدید شدن دارند. می بینید که شرایط و عوامل متنوعی در تعیین محدوده زنده ماندن بدون آب نقش دارند.

بدون آب و غذا

شرایط و عوامل متنوعی در تعیین محدوده زنده ماندن بدون آب و غذا نقش دارند

در شرایط دشواری مانند ورزش شدید زیر نور مستقیم خورشید، بدن انسان می تواند در طول یک ساعت تا 1٫5 لیتر تعریق داشته باشد و اگر این مقدار آب از دست رفته در بدن جبران نشود، خون رقیق شده و تعریق متوقف می شود و دمای بدن بالاتر رفته و دچار کم آبی می شود و ممکن است در عرض چند ساعت فرد بمیرد. اما در یک محیط راحت و مناسب ممکن است فرد بتواند برای بیش از یک هفته بدون آب دوام بیاورد. آندرآس میهاوکز مرد استرالیایی است که رکورد زنده ماندن در طولانی ترین مدت زمان بدون آب را به نام خود ثبت کند. پلیس استرالیا در سال 1979 به صورت تصادفی او را به مدت 18 روز در سلول زندان رها کرد. با این همه از آنجایی که وی از شدت تشنگی بخارهای روی دیوار سلول را می لیسیده است، درستی این رکورد مورد تردید است.

بدون غذا
تعیین محدوده زنده ماندن بدون غذا از دو مورد پیشین دشوارتر است. انسان به گونه ای تکامل یافته تا از مقاومت کافی برای شکار کردن برخوردار باشد، از این رو انسان در مقاومت در برابر گرسنگی عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می دهد. آزمودن این کار از نظر اخلاقی نیز کار دشواری است، از این رو اعتصاب غذاهای داوطلبانه به مرجعی برای تعیین این محدوده تبدیل شده اند. طولانی ترین اعتصاب غذای مهاتما گاندی، 21 روز بدون مصرف ذره ای ماده غذایی بوده است.

بدون آب و غذا

طولانی ترین اعتصاب غذای مهاتما گاندی، 21 روز بدون مصرف ذره ای ماده غذایی بوده است

 اما طولانی ترین اعتصاب غذای تاریخ توسط یک زندانی سیاسی ایرلندی به نام ترنس مک سوینی انجام گرفت، اعتصاب غذای 74 روزه او در سال 1920 به مرگش ختم شد. در حین گرسنگی شدید، بدن استفاده از گلیکوژن موجود در کبد و ماهیچه ها را آغاز می کند تا بتواند گلوکز و آمینو اسید تولید کند. سپس بدن سوزاندن ذخایر چربی و در نهایت پروتئین های خود را آغاز خواهد کرد. درصورتی که پس از اعتصاب غذا میزان و نوع ماده غذای مصرفی فرد تحت نظر قرار نگیرد، ممکن است به دلیل وجود مقدار زیادی سدیم در بدن فرد دچار ایست قلبی شود.

بدون نور
متاسفانه مدت زمان زنده ماندن بدون نور، از کشف فاجعه ای انسانی در سال 2012 مشخص شده است. در آن سال گروهی از کودکان درون قبرستانی زیرزمینی کشف شدند که توسط فرقه ای روس در تاتارستان در این محل نگهداری می شدند. بسیاری از این کودکان، از جمله یک نوجوان 19 ساله هرگز نور خورشید را ندیده بودند. تا زمانی که برای جلوگیری از نرمی استخوان ویتامین دی مصرف کنید بدون نور خورشید زنده خواهید ماند. اگرچه نبود نور خورشید می تواند روی میزان سروتنین بدن و در نتیجه روی روحیات و خواب انسان اثرگذار باشد.
بدون آب و غذا، چقدر زنده می مانید؟ + تصاویر

بدون آب و غذا، چقدر زنده می مانید؟ + تصاویر
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14
این مطلب مفید بود ؟ 12 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف