نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان برای خواب خوش چی لازمه؟
خواب خوش ، تشک مناسب خواب
خواب خوش شبانه یا حتی در میانه روز نیازمند فراهم بودن شرایط است . شرایطی که بتواند احساس آرامش و راحتی را در جشم و روح طی خواب فراهم کند.

همه چیز برای داشتن یک خواب خوش

افزایش اطلاع رسانی و سطح آگاهی افراد از مزایای خواب اهمیت این مسئله را بیشتر کرده است از طرفی مشکلات نرمال زندگی های امروزی علتی بر اختلالات خواب و کاهش کیفیت استراحت است. برای رسیدن به یک خواب خوش باید شرایطی فراهم باشد ، شرایطی از امکانات اولیه و احساس آرامش درونی.قدیم ترها که تشک های پیشرفته امروزی وجود نداشت از پتو و پارچه های ضخیم نمدی استفاده می کردند. کم کم تشک ها در چهارچوبی به نام تختخواب قرار گرفتند و اسمشان از تشک به خوشخواب تغییر یافت تا آنجا که امروز خوشخواب ها، پنبه تشک های قدیمی را زده اند و دیگر کمتر کسی سراغ استفاده از تشک های قدیمی می رود. جالب است بدانید اگر روزی 8 ساعت بخوابیم در سال، 121 روز در خواب بوده ایم و اگر متوسط عمر انسان را 70 سال بگیریم بیش از 23 سال آن را در خواب خواهیم بود . پس بهتر است فکری به حال خواب و کالای خوابمان کنیم.

برای خواب خوش چه چیزی لازم داریم

وقت تغییر

ما در طول خواب مان به صورت میانگین 40مرتبه تکان خورده و جابه جا می شویم. این جا به جایی ها به مرور باعث فرسایش و از بین رفتن تشک می شود. پس از گذشت 10سال مرغوب ترین نوع خوشخواب هم 25درصد کاهش کیفیت دارد. توصیه ما این است که برای دیرتر خراب شدن تشک، هر 6 ماه یک بار آن را پشت و رو کنید.

کف دست تان را روی تشک قرار دهید و تشک را فشار دهید، اگر کف دست تان درون تشک فرو می رود، تشک تان خراب شده چون الیاف تشک سالم در برابر فشار مقاوم است و فرو نمی رود.

اگر هنگام دراز کشیدن روی تشک حس می کنید درون آن فرو می روید نیاز به خرید یک تشک جدید دارید. زمانی که تشک تان غژغژ می کند یا ساییدگی و پارگی قابل دید دارد یا اینکه صبح با کمر درد از روی تخت بلند می شوید، همه اینها نشان از این دارد که تشک تان دیگر عملا کارایی ندارد.

خواب خوش

تغییراتی برای داشتن خواب خوش

انواع تشک برای داشتن خواب خوش و راحت

تشک فنری برای افراد زیر 50کیلو

اگر تشک یک نفره می خواهید و وزن تان سبک و زیر 50کیلوگرم است از تشک های فنری استفاده کنید. البته اگر تشک 2 نفره می خواهید و هر دوی شما سبک وزن هستید باز هم خرید تشک فنری برای شما بهتر است.هنگام خرید توجه داشته باشید تشک های فنری باید به گونه ای باشند که وزن فرد را در همه سطوح تشک تقسیم کند. قیمت این تشک ها از 250هزار تومان شروع می شود و بسته به تک نفره یا 2 نفره بودنشان و نوع و جنس فوم و فنر به کار رفته در این تشک ها تا 750هزار تومان و بالاتر نیز می رسد.

تشک طبی- فنری برای زیر 100کیلوها!

چیزی ما بین تشک های فنری و تشک های اسفنجی است. اگر وزن تان بین 60تا 100کیلوگرم است و مشکلی از لحاظ جسمانی ندارید و از حالا به فکر پیشگیری از کمردرد هستید بهتر است از طبی- فنری ها استفاده کنید.این تشک ها به علت وجود فنر بین بافتی، سفتی کمتری نسبت به تشک های اسفنجی دارند و کمی انعطاف پذیرتر هستند. از لحاظ قیمت نیز در گروه میان رده ها قرار دارند و قیمت شان از 588هزار تومان شروع می شود.

طبی- اسفنجی برای کسانی که مریضی در خانه دارند

اگر فردی مسن یا فرد مریضی در خانه دارید که با مشکلاتی نظیر ستون فقرات و کمر درد، دیسک کمر دست و پنجه نرم می کند، با توجه به اینکه نباید تشک، تکان زیادی بخورد چرا که ممکن است باعث آسیب در ناحیه ستون فقرات بشود بهتر است از تشک های طبی استفاده کنید که حتی المقدور بدون فنر باشد.ذکر این نکته مهم است که تشک های طبی نباید خیلی سفت باشند مانند خوابیدن روی زمین. بلکه باید تا 2سانت نرم و بعد سفت شود. تشک های اسفنجی دقیقا این حالت را ایجاد می کنند. این را هم بدانید که تشک هایی که در بازار به اسم طبی فروخته می شوند و از یونولیت ساخته شده بسیار سفت و شکننده هستند.خرید این تشک ها نه برای بدن تان و نه برای جیب تان مناسب نیست. قیمت تشک های طبی- اسفنجی از 280هزار تومان شروع می شود. 

خواب خوش ، شرایط لازم برای داشتن خواب خوش

برای خواب خوش چی لازمه؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از همشهری تندرستی /ن
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف