نمناک سبک زندگیکودک نحوه برخورد با کودک لوس
کودک لوس ، لوس شدن کودک
یک روانشناس می گوید: والدین اولین و اصلی ترین عامل ایجاد لجبازی در کودکان بوده و نوع برخورد با فرزندان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

با کودک لوس چگونه رفتار کنیم؟

کودک لوس اغلب محصول محیط خویش است . اگر همیشه تسلیم می شوید اکنون وقت آن است که تغییر رویه بدهید .
متخصصان معتقدند بچه ها همان طور که با هر چیزی از قبیل اسباب بازی ، شکلات یا آزاد گذاشتن زیاد از حد ممکن است لوس شوند در هر مرحله ای ازرشد نیز امکان لوس شدن آنها وجود دارد به همین دلیل والدین باید با چگونگی رفتار کودک در هر سنی بیشتر آشنا شوند

یک روانشناس کودک می گوید:زمانی که پدر و مادر نتوانند قوانین خانه را به طور کامل مدیریت کنند، این تصور در کودکان ایجاد می شود که می توانند هر کاری انجام دهند و از آزادی بی حد و حصر برخوردارند.

زمانی که پدر و مادر خواسته و رفاه فرزندانشان را در اولویت قرار داده و آنها را نسبت به خواسته های خودشان ترجیح می دهند، به مرور زمان کودک یاد می گیرد همه چیز باید حول محور او بچرخد و موضوعات دیگر صرفاً حاشیه است.

وقتی کودک شروع می کند به جیغ و فریاد زدن، معمولاً پدر و مادر برای ساکت کردن فرزندشان، خواسته او را برآورده می کنند. این مسئله باعث می شود فرزند آنها لوس بار بیاید و در آینده نتواند از پس مشکلات خود برآید. چنین کودکانی در آینده در برقراری روابط با دیگران دچار مشکلات فراوانی می شوند.

وی اظهار کرد:با ورود به مدرسه مشکلات این کودکان آغاز می شود. کودکان لوس و لجباز در مهد کودک، مدرسه و اجتماع های کوچک فامیلی معمولا طرد می شوند و همین مسئله می تواند ضربه احساسی بدی را به آنها وارد کند.

این روانشناس بیان کرد:به طور کلی پدر و مادر برای اینکه فرزندانشان از این حالت خارج شوند باید نسبت به قوانینی که در حد توان فرزندشان وضع می کنند، جدیت بیشتری داشته باشند. این بدان معنا است که کودک نباید احساس کند می تواند از انجام قوانین شانه خالی کند.

وی در خصوص رفتار مناسب پدر و مادرها با فرزندانشان توصیه کرد:والدین باید در تمام حالات با فرزندشان به یک شیوه رفتار کنند. به عبارتی اگر کودکی فریاد می زند و پا بر زمین می کوبد، پدر و مادر باید این حرکت او را ندید بگیرند و فکر نکنند که با انجام چنین رفتاری بلافاصله باید خواسته او را محقق کنند. از طرفی کودک باید بفهمد که پدر و مادر می توانند شرایط را کنترل کنند تا فکر نکند با جیغ و فریاد می تواند آنها را متقاعد به انجام خواسته هایش کند.

کودکان لوس

با لوس شدن کودکان چگونه برخورد کنیم

والدین باید بدانند که هیچ بچه ای لوس به دنیا نمی آید و این پدر و مادرها هستند که بچه ها را لوس و لجباز بار می آورند. همچنین رفتار صحیح پدر و مادر است که می تواند بچه ها را از این حالت نجات دهد.

وی با تاکید بر اینکه بی تفاوتی پدر و مادرها نسبت به این ویژگی در فرزندانشان شیوه مناسبی نیست، افزود:در واقع پدر و مادرها با بی توجهی به رفتارهای نامناسب اجتماعی فرزندشان به مشکلات بزرگتری دامن می زنند به طوری که فرزند در آینده بسیار منزوی شده و در روابط دوستانه، زناشویی و کاری خود شکست می خورند.

این روانشناس کودک تنبیه بدنی و تحقیر کودکان لجباز را به دلیل جریحه دار شدن احساسات و توقعاتشان نامناسب خواند و اضافه کرد:بهترین نوع تنبیه، قهر کردن با فرزند بوده و در صورت مشاهده رفتار نامناسب باید او را برای مدتی از شرایط دلخواهش محروم کرد. از طرفی نباید نسبت به رفتارهای نامناسب فرزند بی تفاوت بود. بر این اساس تشویق رفتار صحیح در شرایطی که فرزند به درستی رفتار می کند و تذکر شفاهی در مورد رفتارهای نامناسب نقش بسزایی در پرورش ویژگی های صحیح اخلاقی آنها دارد.

خانواده ها در برخورد با کودکان باید حد اعتدال را برقرار کنند، محبت و توجه بیش از حد و همچنین بی توجهی پدر و مادر به کودک هر دو می تواند به آینده فرزندشان لطمه وارد کند.

نحوه برخورد با کودک لوس

نحوه برخورد با کودک لوس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از باشگاه خبرنگاران-/ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف