نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها علت برداشتن کیسه صفرا چیست؟
کیسه صفرا ، برداشتن کیسه صفرا
خوشبختانه کیسه صفرا عضوی از بدن می باشد که اگر نباشد اختلالی در ادامه زندگی ایجاد نمی کند. از دست دادن آن حتی نیازی به تغییر دادن رژیم غذایی هم ندارد.

آیا قادر به زندگی کردن بدون کیسه صفرا خواهیم بود

شما میدانید که کیسه صفرا دارید،اما آیا میدانید محل آن کجاست و عملکرد آن چیست؟کمی درباره کیسه صفرا و نقش آن در گوارش بدانیم.

چرا برداشتن کیسه صفرا یکی از رایج ترین بیماری ها به شمار می آید؟ برای داشتن یک بدن سالم بد نیست بدانید به چه علت کیسه صفرا را بر می دارند.
کیسه صفرا عضوی مهم است ولی وجود آن برای ادامه زندگی ضروری نیست. این عضو گلابی شکل که در زیر کبد واقع شده است، انبار مهماتی است برای ذخیره صفرا که در کبد ساخته شده است. پس از خوردن غذای چرب و به محض ورود موادغذایی از معده به داخل روده باریک (در محل دوازدهه) یکسری مواد محرک آزاد شده و انقباض کیسه صفرا را موجب می شود.

کیسه صفرا ترشحات صفراوی موجود در خود را تخلیه می کند و وارد ابتدای روده باریک کرده و موجب هضم چربی ها می شود.

برای شما که می خواستید بدانید چرا کیسه صفرای شما را با جراحی برداشته اند، عرض می کنم که ترشحات صفراوی مجموعه ای است از چربی ها، املاح صفراوی و بعضی مواد زاید دفعی کبد؛ در صورتی که شرایط نامساعدی اتفاق بیفتد در مسیر عبور صفرا که همان مجاری صفراوی است موادی که به طور عمده از جنس چربی متراکم و همراه با املاح هستند رسوب کرده و سنگ صفراوی ایجاد می شود.

این سنگ ها می توانند موجب انسداد مجاری صفراوی و التهاب کیسه صفرا شوند.

درمان این مشکل برداشتن کیسه صفرا است. شرایط نامساعدی که از آن یاد کردم شامل:افزایش میزان چربی صفرا، ناشتا بودن طولانی مدت، مصرف بعضی داروها از جمله قرص های جلوگیری از بارداری و یا برخی داروهای پایین آوردنده چربی خون، چاقی و یا در جریان حاملگی و کاهش وزن شدید است.
 

کیسه صفرا

برداشتن کیسه صفرا

 
شما در موقع بروز سنگ صفراوی علایمی نخواهید داشت که متوجه بیماری تان شوید.

بسیاری از موارد هیچ گونه علایمی ندارند که شما را به بررسی وادار کند. حتی بسیاری اوقات به طور اتفاقی در جریان سونوگرافی کشف می شود. اگر سنگ مسیر مجرای صفراوی را مسدود کند، به التهاب کیسه صفرا منجر می شود و شما با علامت دل درد و تهوع به پزشک مراجعه می کنید و موثرترین درمان همان جراحی و برداشتن کیسه صفرا است.

احتمالا می پرسید مگر بدون کیسه صفرا می توانم زندگی کنم؟

نگران نباشید. نداشتن کیسه صفرا به اختلال عمده در روند زندگی شما منجر نخواهد شد. با جراحی و برداشتن کیسه صفرا درواقع محل ذخیره صفرای کبدی را برمی داریم و پس از آن ترشحات صفراوی کبد جریان داشته و بدون ذخیره شدن به طور مداوم تراوش شده و موقع لزوم به داخل روده باریک خواهد ریخت.
وجود جریان صفرا به طور کلی برای هضم و جذب 40 تا 50 درصد چربی ها و ویتامین های محلول در چربی لازم است و حتی نمی توان گفت هضم و جذب چربی ها و ویتامین ها در نبودن کیسه صفرا با مشکل مواجه خواهد شد. در صورتی که به طور مناسب جراحی شده باشید، عارضه مهمی را انتظار نداریم. ممکن است نفخ شکم در بعضی از بیماران ایجاد شود که حتی نیاز به درمان نیز ندارند.

علت برداشتن کیسه صفرا چیست؟

برگرفته از سلامتی -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 7 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف