نمناک اخبارجامعه بررسی مخاطرات احتمالی تهران بزرگ!
مخاطرات تهران ، خطرات تهران
دکتر پویا علاالدینی استاد دانشگاه تهران و عضو عیات علمی گروه برنامه ریزی شهری در گفتگویی به مخاطرات حیاتی تهران بزرگ پرداخت.

مخاطرات تهران در صورت عدم رعایت ایمنی!

 
 
در این گزارش به بررسی خطراتی را که تهران بزرگ را تهدید می کند پرداخته ایم چراکه حادثه پلاسکو بهانه ای شد تا همه از مخاطراتِ تهران حرف بزنند. شهری که هرلحظه ممکن است در گوشه ای یکی از خاطره هایش فرو بریزد، در جایی دیگر ساختمانِ نوسازی آتش بگیرد، خیابان هایش نشست کنند و خودروها را ببلعند و یا از همه ترسناک تر؛ زلزله آن را به یک جهنم واقعی تبدیل کند.

 

 
مخاطرات تهران
 
مخاطرات پیش روی تهران
 
 
حادثه پلاسکو در سال 95 بهانه ای شد تا همه از مخاطراتِ تهران حرف بزنند. شهری که هرلحظه ممکن است در گوشه ای یکی از خاطره هایش فرو بریزد، در جایی دیگر ساختمانِ نوسازی آتش بگیرد، خیابان هایش نشست کنند و خودروها را ببلعند و یا از همه ترسناک تر؛ زلزله آن را به یک جهنم واقعی تبدیل کند.

در زمستان 95 نشستی با عنوان ماموریت ناممکن تهران برگزار شد که در آن معماران و کارشناسان شهر تلاش کردند تا آینده ای برای کلان شهر تهران متصور شوند. در این نشست درباره اینکه تهران در آینده از مخاطره آمیزترین شهرها جهان می شود سخن گفته شد. این تصویر چقدر درست است و چقدر نزدیک؟

دکتر پویا علاالدینی –استاد دانشگاه تهران و عضو عیات علمی گروه برنامه ریزی شهری- در گفتگو با فرارو خطرات تهران را بررسی کرد.

این استاد دانشگاه و پژوهش گر معتقد است هنوز نمی توان برای آینده تهران تعیین تکلیف کرد و نجاتِ این شهر بیش از آنکه به دولت بستگی داشته باشد، به مردم وابسته است؛ به کمکِ مردم برای آینده تهران امید هست.

پویا علاالدینی گفت:گفتنِ اینکه در آینده تهران شهری مخاطره آمیز شود یا نه، کاری سخت است. این که این روزها در رسانه ها درباره آینده ترسناکِ تهران، مخاطره آمیز بودن این شهر و داشتنِ زندگی ای سخت در آن گفته می شود بیش تر نوعی سخن وری است. کارشناسان و متخصصان بیش تر در پی این هستند تا با این سخنان توجه مردم و مسئولان را به میزان مخاطرات تهران جلب کنند.

وی معتقد است که این اولین بار است که در تاریخ بشر شاهد بزرگ شدن شهرها به این اندازه هستیم. این بزرگ شدن بیش از هر زمان در 40-50 سال اخیر رخ داده است.

به گفته او بنابراین نمی توانیم بگوییم که تهران از پیش از انقلاب یا پس از آن به شهری پرمخاطره تبدیل شده. موضوع آنجاست که تهران وقتی شروع به بزرگ تر شدن کرده امکانات کمی هم برای آن داشته و برنامه ای هم برای آن ریخته نشده است.

وی ادامه داد:این در حالی است که خیلی از شهرهای بزرگ جهان آرام آرام رشد کرده و برای این رشد برنامه ریزی داشته اند؛ اگر این شهرها بی ضابطه رشد می کردند، مشکلاتشان هر روز بیشتر می شد و باعث فروپاشی شان می شد.

مخاطرات تهران

در اینکه تهران درمعرض مخاطرات زیادی قرار دارد شکی نیست. علاالدینی با بیان این نکته به سراغ مخاطرات تهران رفت و گفت:برخی از مخاطرات تهران شبیه به شهرهای بزرگ در دیگر کشورهای در حال توسعه است؛ شهرهایی مانند قاهره، مکزیکوسیتی، برخی شهرهای هندوستان و... .

این استاد دانشگاه می گوید یکی از خطرات، زلزله خیز بودن این شهر است. به گفته او گسل های مهمی در این شهر هستند که نشان می دهد زندگی در تهران ریسکِ بالایی دارد. خصوصا آنکه این تهدید با مسائلی مرتبط با آب، فاضلاب رهاشده زیر شهر و چاه هایی که سال ها از آن ها آب کشیده شده ارتباط دارد. زلزله البته در خیلی از شهرهای جهان رخ می دهد اما در تهران شرایط متفاوت است.

وی با اشاره به توانایی برخی کشورها در مقابله با خطرات گفت:ژاپن و کالیفرنیا به شدت زلزله خیز هستند اما صدمات در آن جا کم است چون آن ها آمادگی دارند و ما نداریم. پس تاب آوریِ یک جامعه در برابر این دست از اتفاقات خیلی مهم است؛ تاب آوری خودش به مجموعه ای از تمهیدات برمی گردد که جامعه باید برای حفظ خود آن را ارتقاء دهد.

خطرهای انسانی

وی با تقسیم مخاطرات تهران به دو دسته طبیعی و انسان ساز ادامه داد:مخاطرات مرتبط با زلزله و دیگر سوانح در تهران منشاء طبیعیِ دارند که بسته به میزان تاب آوری جامعه ممکن است بسیار بزرگ بشوند. تاب آوری در شهرهای ایران را هم می توان با تمهیداتی ارتقا داد، که نحوه اش در بسیاری از گزارشهای تهیه شده توسط متخصصان پیشنهاد شده، هرچند به این پیشنهادها کمتر توجه شده است.

وی با اشاره به انجام پژوهشی گفت:مثلا بر اساس مطالعه ای که مابعد از بازسازی مناطق زلزله زده قزوین، زنجان و همدان انجام دادیم معلوم شد که آگاهی و آمادگی جامعه باز هم در پایین ترین سطوح قرار دارد؛ یعنی جامعه نتوانسته از گذشته اش چیزی بیاموزد.

دکتر علاالدینی درباره خطرهای انسانی تهران نیز گفت:در عین حال ما در تهران با تعداد زیادی از مخاطرات صرفا انسان ساخت روبرو هستیم. مشکلات انسان ساختِ ما در تهران بسیار گسترده است. آلودگی خاک، هوا و آب و فقدان ایمنی حمل و نقل، همگی مسائلی است که به دست انسان درست شده و البته می شود برای رفعشان برنامه ریزی کرد.

به گفته این استاد دانشگاه تعداد بسیار زیادی از ساختمان های تهران کمتر از 40 سال عمر دارند و به نوعی جدید محسوب می شوند. اگر این ساختمان ها طی این مدت مقاوم ساخته می شدند، وضعیت امروز ما خیلی بهتر بود. این موضوع تنها مختص ساختمان نیست؛ پل و خیابان و دیگر سازه ها را هم شامل می شود.

وی ادامه داد:حتی نمای ساختمان ها که اکثرا سنگ است و هیچکدام هم درست نصب نشده بسیار تهدید کننده است. وضعیت شبکه برق و گاز نیز به گفته بسیاری از متخصصان اصلا مناسب نیست.

مسئله ایمنی و امنیت در شهر تهران به اعتقاد دکتر علاالدینی البته گستره بزرگتری دارد. ترافیک و ترابری این شهر هم جزو مخاطرات آن است که دائما شهروندان را تهدید می کند. مثلا پیاده روها در تهران همه جا منقطع هستند.

پویا علاالدینی اظهار کرد:یا شما در حال قدم زنید که ناگهان می بینید چندمتر جلوتر از شما ساختمانی در حال احداث است و فضای پیاده رو را گرفته و هیچ تمهیدی هم برای عبور پیاده در نظر گرفته نشده است. یا در بسیاری از تقاطعهای تهران چراغ هیچوقت برای عابر پیاده سبز نمی شود. این باعث شده تا عابر، خودروی شخصی و سیستم حمل و نقل عمومی بدون نظم، در هم باشند.

وی همچنین گفت:امروز هرجای تهران که بروید می بینید که چند گوشه آن در دست ساخت وساز است. به غیر از ساختمان های مسکونی و تجاری، حجم بالایی از تعمیرات و تغییرات را می شود در خیابان ها مشاهده کرد.

این در حالی است که به گفته پژوهشگر اغلب هم کیفیت ساخت و ساز و مصالح و طراحی هندسی ضعیف است، که ممکن است حاکی از نوعی فساد باشد و در هر صورت ایمنی را هم از منظر کیفیت و هم از حیث انسداد راه ها کاهش می دهد. طراحی هندسی آن ها اغلب اشتباه است و هرگاه هم خواسته اند آن ها را اصلاح کنند، باز هم با طرحی اشتباه این کار را کرده اند و به همین دلیل فضاهای ناامینی را درست کرده اند.

افراط در ساخت، برنامه ریزی کوتاه مدت و ساختمان‎ های بی کیفیت
"مسئله مرتبط افراط در ساخت وساز به دلیل کیفیت پایین ساخت وساز است". علالدینی با ذکر این نکته ادامه داد:وقتی شما بخش بزرگی از توان شهر را اینطور هدر دهید، شهر به درجا زدن می افتد؛ با این روند دیگر فرصتِ آن پیش نخواهند آمد که به مسائل عمده تر و مهم تر نگاه کرد و فرصت از بین می رود.

علالدینی درباره بی کیفیت بودن سازه ها نیز توضیح داد:دلیل آن کوتاه مدت بودن اهداف ماست. مثلا خواسته ایم ایستگاه بی آرتی بسازیم و به جای آن که به ابعاد مختلف و جایگاه قرارگیری آن به طور کارشناسانه فکر کنیم به این فکر کرده ایم که هرچه سریع تر آن را راه بیاندازیم و از آن استفاده کنیم و همین می شود که مثلا صندلی های یک ایستگاه بی آرتی خیلی زود خراب می شوند.

پویا علاالدینی اشاره ای هم به اتوبان سازی های شهر تهران داشته و اظهار کرد:در اتوبان سازی برنامه های درازمدت داشته ایم. اما اتوبان سازی در این حجم و به این شکل به طور کلی مردود است.

وی تاکید کرد:کشورهایی که خیلی دست در اتوبان ساختن داشته و پولدار هم هستند نمی توانند یا نتوانسته اند روند اتوبان سازی را ادامه دهند. چه رسد به ما. ادامه این سیاست از کف همه خواهد برد.

وی همچنین درباره هزینه هایی که سیستم شهرسازی تهران روی دست مردم گذاشته توضیح داد:روند اتوبان و خیابان سازی در تهران اتفاقا منجر به بالابردن کل هزینه‎ های یک جامعه و یک خانواده می شود؛ چراکه خانواده ها ترغیب می شوند تا خودروی شخصی بخرند.

ور در این باره ادامه داد:به طور کلی اگر تکیه شهر بر حمل و نقل عمومی باشد هزینه ها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد، زندگی بهتر و انسجام اجتماعی بالا می رود؛ چراکه همه با هم هستند و فاصله طبقاتی کم می شود. حتی استفاده از حمل ونقل عمومی به سلامتی جامعه هم کمک خواهد کرد.

علاالدینی همچنین گفت:متاسفانه ساکنین تهران در ذهنشان استفاده از خودروی شخصی را به ده ها دلیل مختلف کم هزینه تر می دانند و تا زمانی که این تفکر درست نشد و آن ها به نقطه ای نرسند که هزینه حمل ونقل عمومی کم تر است این معادله تغییر نخواهد کرد.

پلاسکو و ضعف تحمل در مردم

پویا علالدینی درباره حادثه پلاسکو نیز گفت:این حادثه جزییات دیگری را هم درباره مخاطرات شهری برای ما روشن کرد؛ مثلا اینکه آمادگی و نظارت ضعیف است(چرا باید یک انبار مشتعل بالای ساختمان بوده باشد؟)، متولی مشخص نیست، معلوم نیست چه کسی باید پاسخ گو باشد، سازمان ها مشکلات را گردن یکدیگر می اندازند، مردم درباره شهرشان ناآگاه اند و غیره.

وی درباره رفتار مردم هم توضیخ داد:در ساختمان پلاسکو و در خیابانهای مجاور مردم نمی دانسته اند در چنین مواردی باید اصلا چه بکنند. در کل آمادگی شهر، چه زیرساختها، چه مدیریت شهری و چه مردم، برای دست و پنجه نرم کردن با مخاطرات در سطح پایینی قرار دارد و این به معنای سطح پایین تاب آوری جامعه است.

این استاد دانشگاه در عین حال معتقد است که فرصت برای تغییر بدون شک وجود دارد؛ اما نه در عرض دو سه سال، بلکه در عرض 30 سال.با اینکه باید نسبت به تغییر امیدوار بود، اما تغییر مثبت و بزرگ فقط از طریق بهبود ساختاریهای سیاسی-اجتماعی میسر خواهد شد. اینکه ما به خودمان می آییم یا نه مشخص نیست.

پویا علالدینی در انتها نیز گفت:راه بسیار دشوار است، هرچند که دانشش تا حد زیاد در کشور وجود دارد ولی صدای افراد فرهیخته و پژوهش گران درست به مردم نمی رسد و اگر هم برسد آن ها نخواهند توانست روی بخش عمومی اثرگذار باشند. تنها راهکار احتمالا تحرک یافتن جامعه مدنی و تشکل های مردم نهاد و مشارکتشان در اداره شهر است برای تغییر شهر و ارتقای تاب آوری جامعه. اما اگر نهادهای مردمی شکل نگیرند من نسبت به تغییر خوشبین نیستم.

 

بررسی مخاطرات احتمالی تهران بزرگ!

بررسی مخاطرات احتمالی تهران بزرگ!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از فرارو - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف