نمناک بهداشت و سلامتسلامت خانواده نقش شبکه های اجتماعی در بروز افسردگی
افسردگی ، افسردگی شدید
افسردگی بیماری است که در دنیای امروز افراد زیادی از آن رنج می برند ، اما پژوهشگران اخیرا اعلام کردند یکی از دلایل بیماری افسردگی استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی است که به مرور تاثیرات مخرب خود را وارد می آورد.
بازدید : 7,757 نفر

اثرات مخرب شبکه های اجتماعی در ابتلا به افسردگی:

 

شبکه های اجتماعی که این روزها بازار داغی در بین مردم و بخصوص جوانان دارد ممکن است سبب بروز افسردگی در کسانی شود که بیش از حد از آنها استفاده می کنند. در واقع زیاده روی در استفاده از تکنولوژی جدید سلامت روان را تهدید می کند و تاثیرات مخربی بر روح و روان کاربران دارد.

نقش شبکه های اجتماعی در ایجاد افسردگی

شبکه های اجتماعی و نقش آن در ابتلا به افسردگی

در حالی که دلایل بسیاری در فواید استفاده از شبکه های اجتماعی نظیر وایبر، از جمله ایجاد ارتباط نزدیک با دوستان و آشنایان و خانواده وجود دارد اما تهدید سلامت روان و بیماری افسردگی بزرگترین مشکل این شبکه ها است. استفاده بی مورد و شدید از شبکه های اجتماعی تأثیرات بدی بر سلامت عمومی روان و جسم دارد. افراد هر چقدر بیشتر از این شبکه ها استفاده می کنند، بیشتر در فعالیت های روزمره خود دچار حس منفی بافی و افسردگی می شوند. همچنین این افراد به مرور زمان، دچار نوعی از نارضایتی کلی از زندگی خود می شوند.

محققان اعلام کردند مضرات استفاده بیش از اندازه از شبکه های اجتماعی شامل افسردگی، انزوا، نا امنی و به تازگی FOMO یا Fear of Missing Out می باشد . که FOMO به معنی اجبار ناخواسته به آنلاین یا در دسترس بودن است و  متأسفانه انسان امروزین دچار مصیبت بزرگی به نام اعتیاد آنلاین بودن است .

 

استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی باعث افسردگی می شود

نحوه استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی

در حالی که نمی توان از فواید استفاده درست از شبکه های اجتماعی جدید بر روی تلفن همراه ( شامل وایبر، ویچت، تانگو و…) چشم پوشی کرد،اما باید این نکته را همواره به یاد داشت که از شبکه های اجتماعی  باید بموقع استفاده شود تا سلامت انسان به خطر نیفتد. چون استفاده از شبکه های اجتماعی رواج زیادی پیدا کرده است و افراد برای ارتباط با دوستان خود، بدون در نظر گرفتن وقت و زمان، از این شبکه ها بهره می برند.

تحقیقات صورت گرفته توسط پژوهشگران امریکایی دانشگاه هوستون نشان می دهد که چگونه نسبت و مقدار زمان صرف شده در شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک بر سلامت روان افراد تاثیر می گذارد. گاهی افراد در این شبکه ها زندگی خود را با دیگران مقایسه می کنند و این مقایسه با احساس افسردگی افراد در ارتباط است.

به گفته «مای لی استیرز» سرپرست تیم تحقیقاتی، نتایج این بررسی حاکی از آن است که شبکه های اجتماعی به تنهایی منجر به بروز افسردگی نمی شوند، بلکه احساس افسردگی در اثر استفاده بیش از اندازه از این شبکه ها ایجاد می شود.

نتایج این تحقیق در مجله Social and Clinical Psychology منتشر شده است.

نقش شبکه های اجتماعی در بروز افسردگی

نقش شبکه های اجتماعی در بروز افسردگی
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 20
برگرفته از برترین ها , سبک زندگی -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 18 2
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف