نمناک دین و مذهبگوناگون چرا برپایی قیامت همراه با اتفاقات وحشتناک است؟
قیامت ، زلزله
در آستانه قیامت نظام حاکم بر عالم عوض می شود و خدای متعال بر هر چیز قادر و تواناست. قرآن در توصیف صحنه قیامت، دریاها را برافروخته شده و به آتش کشیده شده بیان کرده است.

دریا ها در صحنه قیامت چگونه توصیف شده اند

در سوره تکویر، در توصیف صحنه قیامت دریاها را این گونه توصیف کرده است:«وَ إِذَا الْبِحارُ سُجِّرَتْ» (تکویر/ 6)

«در کتاب قاموس اللغه نیز درباره "سجر" می نویسد:سجر به معنای افروختن آتش، پر کردن. راغب آن را تشدید آتش گفته، صحاح و قاموس آن را سرخ کردن تنور و پر از آب کردن نهر و غیر آن ها گفته ‏اند. زمخشری آن را پر کردن گفته سجر التّنور یعنی آن را با آتشگیره و هیزم پر کرد. خلاصه این ها، افروختن و پر کردن است و اصل آن بنا بقول مجمع، انداختن در آتش است.» [1]

بنابراین معنای برافروخته شدن، ترجمه صحیحی خواهد بود که بعضی از ترجمه ها نیز، محور را برافروخته شدن گرفته اند:

فیض الاسلام:و آن گاه که دریاها افروخته (آتش) گردند (یا طغیان نموده و از حدّ و اندازه بگذرند.)

مشکینی:و آن گاه که دریاها پر شوند و جوشان گردند.
مکارم:و در آن هنگام که دریاها برافروخته شوند.
شعرانی:و آن گاه که دریاها پر کرده شوند.

قیامت

توصیف قیامت

حال اگر روزی برافروخته شدن، بیشتر در آتش دیده می شد و با بیان برافروخته شدن، ذهن ها به سمت آتش می رفت، امروزه با دیدن تصاویر سونامی، ما به وضوح می فهمیم که برافروخته شدن دریاها به چه شکل خواهد بود و این معنا با توصیفاتی که قرآن از زلزله روز قیامت دارد، کاملا متناسب است:

«یا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمْ إِنَّ زَلْزَلَةَ السَّاعَةِ شَیْ‏ءٌ عَظیمٌ؛ [حج/ 11] ای مردم! از (عذاب) پروردگارتان بترسید، که زلزله رستاخیز امر عظیمی است!»

«إِذا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزالَها؛ [زلزال/ 1] هنگامی که زمین شدیداً به لرزه درآید.»

این زلزله چنان شدید توصیف شده است که تمام کوه ها را متلاشی می کند:


«وَ تَکُونُ الْجِبالُ کَالْعِهْنِ الْمَنْفُوشِ؛ [قارعه/ 5] و کوه‏ها مانند پشم رنگین حلاجی‏ شده می ‏گردد!»

البته اگر تسجیر دریا به معنای آتش گرفتن آن نیز باشد، می توان درباره آن مطالبی بیان کرد:

1. اگر این تعبیر قرآن در گذشته برای مفسران عجیب بود امروز برای ما جای تعجب نیست، زیرا می‏دانیم آب از دو ماده "اکسیژن" و"هیدروژن" ترکیب یافته که هر دو سخت قابل اشتعال است، بعید نیست که در آستانه قیامت آب دریاها چنان تحت فشار قرار گیرد که تجزیه شوند و تبدیل به یکپارچه آتش گردند. [2]

2. به گمان بیشتر مراد از بحر مسجور، دریای مرکز زمین است و مفرد بودن آن مؤیّد این معنی است، چنانکه می دانیم مرکز زمین دریای مذاب سهمگینی است و چون آیات راجع به قیامت است و از آیات "«وَ أَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقالَها» [زلزله 2] و زمین بارهای سنگینش را خارج سازد، «وَ إِذَا الْأَرْضُ مُدَّتْ. وَ أَلْقَتْ ما فِیها وَ تَخَلَّتْ؛ [انشقاق/ 3 و 44] و در آن هنگام که زمین گسترده شود، و آنچه در درون دارد بیرون افکنده و خالی شود.»" می توان بدست آورد که در ابتدای قیامت مقداری از آن مواد بیرون خواهد ریخت.

3. هر چیزی در توان خدای متعال است و در آستانه قیامت، نظام حاکم بر عالم عوض می شود:«یَوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَیْرَ الْأَرْضِ وَ السَّماواتُ؛ [ابراهیم/ 488] در آن روز که این زمین به زمین دیگر، و آسمان ها (به آسمان های دیگری) مبدل می ‏شود.»

پی نوشت:
[1]. قاموس قرآن، ج 3، ص 232
[2]. تفسیر نمونه، ج 26، ص 175

چرا برپایی قیامت همراه با اتفاقات وحشتناک است؟

چرا برپایی قیامت همراه با اتفاقات وحشتناک است؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از افکار نیوز-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف