نمناک اخبارحوادث بریدن سر کشیش 84 ساله فرانسوی توسط داعش
داعش ، بریدن سر توسط داعش
دو مرد مسلح عضو داعش با حمله به کلیسایی در منطقه نورماندی در شمال فرانسه یک کشیش 84 ساله را سر بریدند.
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1395

حمله عضو داعش به کلیسایی در فرانسه

به گفته یکی از منابع پلیس فرانسه، ظاهرا گروگان گیرها پس از گروگان گرفتن پنج نفر، گلوی «ژاک همل»، کشیش ٨٤ ساله این کلیسا را بریدند و یکی دیگر از گروگان ها نیز در وضعیت مرگ و زندگی است، اما سه گروگان دیگر بدون هیچ آسیبی آزاد شدند. در ابتدا رسانه های فرانسوی گزارش دادند انگیزه این گروگان گیری مشخص نیست اما تنها ساعاتی پس از حمله، گروه «داعش» مسئولیت آن را برعهده گرفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آژانس خبری «اعماق»، حمله اخیر از سوی دو نیروی داعش و در پاسخ به نقش فرانسه در ائتلاف ضدتروریستی به رهبری آمریکا انجام شده است. براساس برخی گزارش ها، مهاجم هنگام بریدن گلوی کشیش فریاد می زده «داعش». پلیس فرانسه پس از آن از این حمله مطلع شد که یکی از راهبه های کلیسا فرار کرد و این گروگان گیری را اطلاع داد.

هرچند هنوز ملیت گروگان گیرها روشن نیست، اما تحقیقات پلیس و دادستان های ضدتروریسم فرانسه آغاز شده است. به گزارش روزنامه فرانسوی «فیگارو»، احتمالا یکی از گروگان گیرها «سیداحمد غلام»، دانشجوی ٢٤ساله الجزایری، است که سال گذشته به ظن کشتن یک مادر در تلاش نافرجام برای حمله به کلیسایی در ویلژوئیف دستگیر شده بود.

به گزارش شبکه تلویزیونی «ام٦»، یکی از گروگان ها در سرویس های امنیتی فرانسه پرونده داشته و تهدیدی بالقوه برای امنیت ملی فرانسه به شمار می رفته است. نورماندی همچنین محل زندگی «ماکسیم هاچارد» همان تروریستی بود که در سال ٢٠١٤ در ویدئویی «پیتر کاسیگ»، گروگان آمریکایی، را سر برید. هاچارد در همین منطقه به اسلام گروید و مرتبا به یکی از مساجد محلی سر می زد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، با حضور در محل، حمله را «حمله تروریستی شرم آور» خواند و گفت دو مهاجم خود را به عنوان عوامل داعش معرفی کرده اند. حمله روز گذشته فقط حدود دو هفته پس از آن صورت گرفت که مردی با کامیون به گروهی از مردم که در حال برگزاری جشن روز «باستیل» در شهر نیس بودند، حمله کرد و با زیرگرفتن آنها حدود ٨٤ نفر را کشت و بیش از ٣٠٠ نفر را زخمی کرد.

حمله شهر نیس سومین حمله عمده به فرانسه در حدود ١٨ ماه گذشته بود و داعش نیز آن را برعهده گرفت. در هفته های اخیر داعش مسئولیت دو حمله به آلمان را هم برعهده گرفته و ازهمین رو تنش ها در اروپا بالا گرفته است. در پی حملات نیس، دولت فرانسه وضعیت اضطراری را شش ماه دیگر در این کشور تمدید کرد؛ امری که به پلیس فرانسه این قدرت را می دهد که بدون گذراندن مراحل قانونی، برخی افراد را تحت بازداشت خانگی قرار دهد. در پی حملات تروریستی ماه های اخیر در فرانسه، بسیاری از خود می پرسند «چرا فرانسه؟». برخی مدل خاص سکولاریسم در جمهوری فرانسه را نشانه می روند که بر پایه آن، نفوذ مذهب در هرچیزی که مرتبط با این جمهوری است، ممنوع شده است.

اما عده ای دیگر به مداخله نظامی اخیر فرانسه در جهان اسلام اشاره می کنند؛ از غرب آفریقا تا عراق. با این همه، بسیاری تبعیض و رنج اقلیت مسلمان این کشور را به عنوان علت بالاگرفتن این حملات برجسته می کنند. به نظر می رسد مجموعه ای از این عوامل ریشه حملات ١٨ ماه اخیر در فرانسه بوده است.

با این همه، پشت پرده اصلی، تاریخ فرانسه است. آشوب در خاورمیانه در میان کشورهای اروپایی بیش از همه فرانسه را تحت تأثیر قرار داده است؛ امری که سیاست مداران و مقامات فرانسوی کمتر به آن اشاره می کنند و تمایل دارند بگویند تروریست ها همه جوامع اروپایی را هدف قرار می دهند. اما چشم پوشی کردن از شرایط پیچیده فرانسه دشوار است. صحبت کردن از «درجنگ بودن» فرانسه بعد از حملات تروریستی اخیر که اکثرا عاملان یا همدستان آنها مسلمانان فرانسه بوده اند، به حرکت درآوردن ارواح جنگ سال های ١٩٥٤ تا ١٩٦٢ الجزایر است.

بریدن سر کشیش 84 ساله فرانسوی توسط داعش

بریدن سر کشیش 84 ساله فرانسوی توسط داعش
:
امتیاز : 2.2 تعداد رای : 9
برگرفته از شرق - /م
این مطلب مفید بود ؟ 4 5
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف