نمناک فرهنگ و هنرموسیقی بزرگ ترین کنسرت جهان در گینس + تصاویر
ژان میشل آندره ژار ، خواننده
ژان میشل آندره ژار یکی از اهالی موسیقی است که رکورد بزرگترین کنسرت ها را به نام خود ثبت کرده است. تصاویری زیبا از بزرگترین کنسرت های دنیا را ببینید.

ژان میشل آندره ژار فرزند موریس ژار آهنگساز فیلم محمد رسول الله است. این هنرمند فرانسوی یکی از پیشتازان موسیقی الکترونیک، امبینت و سینت پاپ به شمار می رود و کنسرت هایش به دلیل نورپردازی های حرفه ای، آتش بازی و نمایش های لیزری معروف هستند.

ژان میشل آندره ژار در حال اجرای کنسرت

ژار شهرت جهانی خود را در سال 1976 به وسیله آلبوم اکسیژن به دست آورد. در ساخت این آهنگ ها به ملودی بیش از ریتم توجه شده است. ژار این آلبوم را همانند کارهای قبلی در استودیو خانگی اش که در آشپزخانه برپا شده بود و با بودجه ناچیزی ضبط کرد.
او پس از انتشار چند آلبوم، کنسرتی در فضای آزاد را در میدان کنکورد -از میدان های مشهور شهر پاریس- در روز باستیل ترتیب داد. این کنسرت رایگان، رکورد جهانی پربیننده ترین کنسرت را با بیش از یک میلیون تماشاگر بر جای گذاشت.

بزرگ ترین کنسرت دنیا در گینس

همچنین 111 میلیون نفر، بیننده تلویزیونی این کنسرت بودند. با این که این کنسرت اولین اجرای ژار نبود، اما آتش بازی، نورپردازی ها و نمایش تصاویر مختلف مقدمه ای بر شکل اجراهای وی در سال های بعد بودند. این کنسرت همچنین شهرت وی را بیش از پیش افزایش داد و باعث شد در بین 14جولای تا 31 آگوست همان سال، هشتصد هزار نسخه دیگر از آلبوم هایش را بفروشد.

او اولین هنرمند غربی است که پس از فروپاشی رژیم کمونیستی در جمهوری خلق چین مجوز اجرای کنسرت را به دست آورد. در کنسرت شانگهای ژار با رفتن به میان جمعیت فضا را پرهیجان و برای اولین بار بر روی صحنه از هارپ لیزری استفاده کرد که تا به امروز به یکی از نمادهای موسیقی ژان میشل ژار تبدیل شده است.

نور افشانی در بزرگ ترین کنسرت دنیا

پس از بازگشت از سفر چین، ژار یکی از مشهورترین تک آهنگ های خود به نام Souvenir of China یا سوغات چین را همراه با کلیپی که لحظه های سفرش به این کشور را نشان می دهد، منتشر کرد. این تک آهنگ یکی از شناخته شده ترین کارهای ژار است که اکثر اوقات توسط او در کنسرت هایش نواخته می شود.

اما در سال 1985، رییس موسیقی اپرای بزرگ هیوستون از ژار برای اجرای برنامه ای در خصوص صد و پنجاهمین سالگرد تاسیس شهر هیوستون و ایالت تگزاس دعوت کرد. در این زمان وی مشغول انجام چند پروژه دیگر بود و تمایلی نیز برای اجرای این برنامه نداشت. اما پس از سفر به این شهر و مشاهده زیبایی و عظمت افق هیوستون، این پیشنهاد را پذیرفت.

بزرگ ترین کنسرت دنیا در برج ایفل

در شامگاه 5 آوریل 1986 شهر هیوستون میزبان ژان میشل ژار شد. عنوان کنسرت نیز شهری در کنسرت بود. حدود دو هزار پروژکتور تصاویر مختلفی را بر روی ساختمان های شهر نشان می دادند و تصاویری به طول 371 متر بر روی آسمان خراش های هیوستون دیده می شد.

همچنین آتش بازی ها و نمایش های لیزری فراوان چهره تمام شهر را نورانی کرده بود. در این کنسرت بیش از یک و نیم میلیون نفر تماشاگر شرکت داشتند که باعث شدند ژار رکورد قبلی خود در گینس را بشکند و بار دیگر نامش در کتاب رکوردها ثبت شود. این برنامه و نمایش آتش بازی همراه آن به قدری تاثیربرانگیز بود که یک بزرگراه نزدیک محل برگزاری کنسرت در تمام مدت پخش آن، به دلیل توقف ماشین ها بسته شده بود!

کنسرت در برج ایفل

در سال 1991 ژار با الهام از فعالیت های اقیانوس شناس و پژوهشگر فرانسوی، ژاک ایف کوستو، آلبوم دیگری را منتشر کرد و چندی بعد در روز باستیل، کنسرتی را در میدان لا دفانس پاریس برگزار کرد که این کنسرت نیز بار دیگر رکورد جهانی قبلی خود او را شکست. حدود دو میلیون نفر بازدید کننده این برنامه بودند.

در 6 سپتامبر 1997، ژار کنسرت بزرگی را در دانشگاه دولتی مسکو به مناسبت 851 مین سالگرد تاسیس این شهر برگزار کرد. بار دیگر آسمان و خود شهر مسکو همچون مکان های قبلی برگزاری کنسرت های ژار صحنه ای برای تماشای نورپردازی و آتش بازی های فراوان و نمایش های لیزری شده بود.

ژان میشل آندره ژار در حال اجرای کنسرت

این روز همزمان با تدفین پرنسس دایانا بود. از این رو ژار آهنگ مشهور «سوغات چین» خود را به او تقدیم کرد و جمعیت حاضر لحظاتی را به یاد دایانا سکوت کردند. حدود 3 ونیم میلیون نفر این کنسرت را تماشا می کردند. همچنین در این کنسرت فیلمی از فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی میر برای تماشاگران پخش شد و آنها از کنسرت ژار تشکر کرده و گفتند:موسیقی ژان میشل ژار موسیقی ماست.

در 31 دسامبر 1999، ژار یک کنسرت سه ساعته را با عنوان دوازده رویای خورشید در مصر نزدیکی جیزه برگزار کرد. این کنسرت در واقع جشنی به مناسبت شروع هزاره جدید بود و نگاهی به آلبوم بعدی ژار Metamorphoses به معنی دگرگونی ها نیز داشت. ژار و گروهش برای این برنامه پروژکتورهای عظیمی را برای نورپردازی بر اهرام مصر در نظر گرفته بود. در این کنسرت بیش از هزار هنرمند محلی گروه ژان میشل را همراهی می کردند. مراسم بیش از 9 و نیم میلیارد دلار هزینه برداشت.

بزرگ ترین کنسرت جهان در گینس + تصاویر

برگرفته از bartarinha.ir
این مطلب مفید بود ؟ 38 16
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف