نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها کارهایی که بعد از گزش حشرات و جانوران باید انجام داد
گزش حشرات ، حشرات
یکی از آزارهای شایع و دردناک مخصوصا برای کودکان گزش حشرات است. حشرات نیز از نظر انتقال بیماری بسیار اهمیت دارند و گزیدن آنها ممکن است سبب انتقال عامل بیماریهای مختلف گردد، ولی هدف در این قسمت فقط آزاری است که در نتیجه گزش بوجود می آید.

چگونه گزش حشرات رو درمان و از نیش زدن جلوگیری کنیم

حشراتی مانند پشه ، کک ، شپش و حشرات دیگر که از خون انسان تجزیه می کنند هنگام گزیدن مایع بزاقی خود را داخل پوست تزریق می کنند و برای تغذیه خود خون بدن را می مکند. بنابراین داخل شدن مایع بزاقی در پوست ایجاد خارش در محل گزش و برجستگیهایی کوچک ایجاد می شود که ممکن است با خاراندن عفونت پیدا نماید.

رئیس مرکز اطلاع رسانی سموم سازمان غذا و دارو با هشدار نسبت به مراقبت از گزیدگی حشرات و جانوران در مراکز تفریحی جنگلی گفت:مراقب گزیدگی حشرات و جانوران در فصل تابستان باشید.
یکی از مقاصد سیر و سیاحت مردم، حضور در دشت و جنگل است و همه می دانیم که در طبیعت بکر امکان هر اتفاق ناگواری مثل گزیدن و نیش زدن جانوران و حشرات وجود دارد.
وی افزود:توصیه ما این است که از دستکاری سنگ ها و راهپیمایی بدون کفش برای جلوگیری از گزش مار سمی و عقرب خودداری نمایید، همچنین برای پیشگیری از گزش حشرات در محیط های باز، پیراهن آستین بلند و شلوار بلند به کودکان بپوشانید.

گزش حشرات

گزش حشرات

رئیس مرکز اطلاع رسانی سموم سازمان غذا و دارو ادامه داد:در هنگام مارگزیدگی بیمار را آرام کنید و از حرکات بیش از حد او جلوگیری کنید. عضو محل گزیدگی مار را باید بی حرکت و هم سطح یا کمی پایین تر از سطح قلب نگه داشت.
گزش عقرب می تواند منجر به بروز درد شدید در ناحیه گزش شود اما با اینکه علائم تهدیدکننده حیات و حوادث منجر به مرگ به ندرت رخ می دهد، مصدوم را به نزدیک ترین مرکز درمانی برای تزریق پادزهر منتقل کنید.
وی بیان کرد:زنبور گزیدگی ممکن است در اثر نیش انواع زنبور مانند زنبور عسل و زنبور سرخ بروز کند، همچنین از دستکاری کندوی زنبور های خصوصاً وحشی خودداری کنید. حمله و گزش دسته جمعی زنبورها می تواند کشنده باشد.

رئیس مرکز اطلاع رسانی سموم سازمان غذا و دارو هشدار داد:نیش زنبور عسل ماده، به کیسه محتوی زهر متصل است و پس از گزش در زخم باقی می ماند بنابراین برداشتن سریع نیش از روی زخم، جهت جلوگیری از ورود بیشتر سم به زخم ضروری است.
وی اضافه کرد:اگر فرد زنبور گزیده مشکل تنفسی داشت و یا تورم شدید و سریع در محل گزش بروز کرد، باید به پزشک مراجعه کند.
در مارگزیدگی، یک نوار محکم و پهن، چند انگشت بالاتر از محل گزیدگی مار بویژه اگر محل گزیدگی در دست ها یا پاها باشد ببندید. هر 10 تا 15 دقیقه، به مدت یک دقیقه نوار را باز کرده و دوباره ببندید. این کار باید تا زمان آماده شدن پادزهر در بیمارستان ادامه یابد.

وی در ادامه افزود:هر چه سریعتر فرد مار گزیده را به اورژانس بیمارستان منتقل کنید و زمان را با تلاش برای کشتن و یا گرفتن مار از دست ندهید همچنین از سرد کردن عضو مارگزیده با آب سرد یا یخ خودداری کرد.
رئیس مرکز اطلاع رسانی سموم سازمان غذا و دارو ادامه داد:اگر طی 5 تا 7 سال اخیر مصدوم مارگزیده، واکسن کزاز تزریق نکرده است به پزشک اطلاع دهید.
وی گفت:تورم ناشی از گزش عقرب، عموماً محدود به ناحیه گزش است و احساس بی حسی و سوزش در ناحیه گزش برای 4 تا 6 ساعت بوجود می آید و معمولاً پس از 24 ساعت بهبود می یابد.
اقدامات اولیه در گزش های معمولی زنبور عبارتند از:محل زنبور گزیدگی را با آب و صابون بشوئید، روی محل زنبور گزیدگی کمپرس سرد یا کیسه محتوی یخ قرار دهید و به طور متوالی هر 15 دقیقه یکبار کیسه یخ را از روی پوست بردارید، از قراردادن مستقیم یخ روی پوست اجتناب نمائید و از گرم کردن موضع بپرهیزید.
وی در پایان خاطرنشان کرد:در مناطقی که حشرات زیادی وجود دارد، بهتر است روی پوست بدن مخصوصاً بدن کودک از کرمهای دور کننده حشرات استفاده نمود. اما باید توجه داشت استفاده دائم از این مواد سبب حساسیت بیشتر می شود.

کارهایی که بعد از گزش حشرات و جانوران باید انجام داد

کارهایی که بعد از گزش حشرات و جانوران باید انجام داد
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از فارس -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف