نمناک سرگرمیگوناگون ساخت بلندترین آسانسور جهان در 2016 + عکس
بلندترین آسانسور ، برج کینگ تاور
طراحی بلندترین آسانسور جهان توسط محققان و طراحان در برج 660 متری Kingdom Tower جده عربستان که رکورد ساخت آن تا پایان سال جاری میلادی شکسته خواهد شد.

در گذشته توان ساخت ساختمان های بلند وچود داشته است ولی شاید دلیل اینکه چرا این کار چندان رواج نداشته، وجود پله های بسیار بوده باشد. این مشکل همچنان پابرجا بود تا اینکه یک مکانیک آمریکایی به نام الیشا اوتیس ایمنی را در بالابر با به کارگیری چرخی ضامن دار که در صورت پاره شدن طناب،اندکی پس از سقوط بالابر را متوقف می کرد، فراهم کرد.این اختراع که در سال 1854 در نمایشگاهی در نیویورک پرده برداری شد، مقدمه ای برای کاربرد گستردهٔ بالابر یا آسانسور بود.
امروزه نیز استفاده از آسانسور و پله برقی یکی از نیازهای قابل توجه صنعت می باشد.آسانسور تجهیزات حمل و نقل عمودی است که حرکت مردم و یا کالا بین طبقات را تسهیل می بخشد.آسانسور معمولاً به کمک موتور الکتریکی باعث حرکت عمودی کابین می شود.تمامی آسانسورها در داشتن خصوصیاتی مانند داشتن کابین، حرکت عمودی و توقف در سطوح مختلف با هم مشابه اند. اما از لحاظ نحوه اعمال نیروی محرکه به کابین و ارتفاع خیلی متفاوت از هم هستند.حال با تلاش محققان و طراحان خبره بلندترین آسانسور جهان با استفاده از تجهیزات پیشرفته در برجی در شهر جده عربستان نصب خواهد شد.

کابل های فولادی که در این آسانسور مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار سنگین بوده و علاوه بر افزایش مدت زمان طی کردن مسیر، حداکثر تا ارتفاع 500 متری قابل استفاده هستند و در بسیاری از آسمانخراش ها،افراد مجبور به پیاده شدن و استفاده از آسانسور دیگر برای رسیدن به طبقات بالاتر هستند.
اما محققان شرکت فنلاندی تولیدکننده آسانسور Kone در طی 9 سال تحقیق و آزمایش موفق به یافتن روشی برای ساخت آسانسوری شده اند که قادر به صعود تا ارتفاع یک کیلومتری است.
محققان ابرطنابی (Ultarrope) طراحی کرده اند که از فیبرکربن در یک پوشش ضداصطکاک ساخته شده است.
طول عمر این ابرطناب دو برابر و وزن آن یک هفتم کابل های فولادی است که در مقایسه با نمونه های مشابه براحتی نصب شده و هزینه های نگهداری و مصرف انرژی را بطور قابل توجهی کاهش می دهد.

برج کینگ تاور جده

بلندترین آسانسور جهان با استفاده از این ابرطناب در برجی در شهر جده عربستان نصب خواهد شد؛ برج 660 متری The Kingdom Tower سال 2020 تکمیل خواهد شد و آسانسور آن با سرعت 10 متر بر ثانیه حرکت خواهد کرد که مدت زمان انتظار و میزان مصرف انرژی را بطور قابل توجهی کاهش می دهد.
محققان پیش بینی می کنند که تا سال 2030 نسل جدیدی از آسانسورها بر پایه فناوری قطارهای مغناطیسی بر روی آسمانخراش های عظیم نصب شوند.
چندی قبل شرکت آلمانی ThyssenKrupp از طرح مفهومی آسانسوری رونمایی کرده که امکان حرکت کردن چندین کابین را به صورت افقی و عمودی در یک محور به صورت همزمان فراهم می کند.
سامانه مفهومی Multi نخستین آسانسور بدون کابل در جهان به شمار می آید که از فناوری به کاررفته در ساخت قطارهای فوق سریع مگلو استفاده خواهد کرد؛ محققان امیدوارند که از این طرح در سال 2016 رونمایی کنند.

ساخت بلندترین آسانسور جهان در 2016 + عکس

ساخت بلندترین آسانسور جهان در 2016 + عکس
:
امتیاز : 4.8 تعداد رای : 21
برگرفته از برترین ها - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 20 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف