نمناک فرهنگ و هنرموسیقی خاطره انگیزترین سرودهای انقلابی
سرودهای انقلابی ، دهه فجر
همزمان با ایام خجسته دهه فجر زمزمه سرودهای انقلابی یاد و خاطره مجاهدت ها را زنده میکند, با معروف ترین سرودهای انقلابی آشنا شوید.
بازدید : 2,615 نفر

معروف ترین سرودهای انقلابی

تعداد ترانه های مربوط به پیروزی انقلاب کم نیست، بخشی از خاطره انگیزترین هایشان را انتخاب کردیم تا بدانید چه کسی آن ها را خوانده، چه کسی سروده و در چه زمانی و تحت چه شرایطی اجرا شده است.

دهه فجر که از راه می رسد خیلی ها با سال های پیروزی انقلاب اسلامی خاطره بازی می کنند و کم نیستند خاطراتی که با سرودها و آواهای انقلابی مشهور گره خورده اند.

سرودهای انقلابی

بهترین سرودهای انقلابی

همزمان با فرارسیدن ایام دهه فجر و طنین انداز شدن دوباره سرودهای ماندگار و زیبای انقلابی بر آن شدیم تا به سراغ کارشناسان موسیقی و شعر برویم تا آنها از خاطره انگیزترین سرود انقلابی سخن بگویند.

 ***

محمد گلریز(خواننده)

سرود انتخابی:«بانگ آزادی»

شاعر:روانشاد حمید سبزواری

آهنگساز:احمد علی راغب

خواننده:محمد گلریز

توضیحات محمد گلریز:من خودم سرودهای زیادی را خواننده ام، خیلی از آنها را هنوز هم زمزمه می کنم و انتخاب یکی واقعا دشوار است اما بنظرم شاخص ترین سرود انقلابی ما همان «بانگ آزادی» است که در آن به زیباترین شکل پیام انقلاب بیان شده است.

در این سرود ما ابتدا نام امام را داریم که می گوید:«الله اکبر، خمینی رهبر» در واقه نام امام و همچنین یاد شهدای انقلاب و همین مجاهدت های مردم بخوبی در کلمات این سرود نمود دارد و به تصویر کشیده شده است، جا دارد یادی هم از استاد مرحوم حمید سبزواری داشته باشیم که این شعر را سرود و واقعا خاطره انگیز و ماندگار است، خداوند ایشان را با شهدا و امام شهدا انشاء الله محشور کند.

  ***

محمد میرزمانی( آهنگساز)

سرود انتخابی:خمینی ای امام

شاعر:روانشاد حمید سبزواری

آهنگساز:حمید شاهنگیان

خواننده:گروهی 50 نفره

توضیحات میرزمانی:به نظر من این سرود، شعر محکم و خوبی دارد ، از ساختار موسیقایی فوق العاده ای بهره می برد، در کنار یکدستی و وحدتی که بر آن حاکم است اما تنوع در بخش های آن را بخوبی می توان دید، بار عاطفی ملودی بسیار دلنشین و جذاب است و می تواند در سریع ترین زمان ممکن با مخاطب ارتباط برقرار کند و از طرفی حالت حماسی هم دارد و مخاطب براحتی می تواند آن را زمزمه کند.

  ***

علیرضا قزوه(شاعر):

سرود انتخابی:خمینی ای امام

شاعر:روانشاد حمید سبزواری

آهنگساز:حمید شاهنگیان

خواننده:گروهی 50 نفره

توضیحات قزوه:ابتدا باید یادی کنم از استاد مرحوم حمید سبزواری که در این عرصه یک تنه به عنوان یک انقلابی مؤمن کارهای ماندگار انجام داد. کارهایی که با خاطرات بسیاری از مردم پیوندی ناگسستنی خورده است. باید جوانان ما که امروز به ترانه و فضاهای محفلی سوق یافته اند موضوع سرود انقلابی را جدی بگیرند. حمید سبزواری بیش از 200، 300 ترانه خوب برای مناسبت های مختلف انقلاب سرود. این یک رکوردی است که هیچ کدام از شاعران و ادبای ما ندارند. به علاوه اینکه حمید سبزواری از جهت فنی هم شاعر پخته و بزرگی در سبک های مختلف بود که نمونه اش را بخوبی می توان در این شعر خمینی ای امام دید من فکر می کنم این سرود را باید جزیی ارزشمند از گنجینه های هنری مان قلمداد کنیم.

 *** 

احمدعلی راغب( آهنگساز)

سرود انتخابی:بانگ آزادی

شاعر:روانشاد حمید سبزواری

آهنگساز:احمد علی راغب

خواننده:محمد گلریز

توضیحات راغب:شاید اگر من بخواهم یکی از کارهای خودم را انتخاب کنم بگویید خب این که کار خودش است اما واقعا سرودی مانند «بانگ آزادی» دیگر آنقدر شناخته شده هست که مردم فارغ از نام ها آن را پذیرفته اند و با خود زمزمه کرده اند. البته خمینی ای امام هم کاری بسیار ارزشمند است اما من فکر می کنم این کار بیشتر جنبه معرفی و معارفی دارد تا انقلابی برای همین انتخابم بانگ آزادی است که اتفاقا آغاز آن هم با نام و یاد خدا و امام راحل است.

خاطره انگیزترین سرودهای انقلابی

خاطره انگیزترین سرودهای انقلابی
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از جام جم انلاین -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف