نمناک بهداشت و سلامتسلامت خانواده 6 باید مهم در مورد بهداشت اتاق خواب
بهداشت اتاق خواب ، برای داشتن خواب راحت چه کنیم
یکی از عوامل مهم در رفع بی خوابی و داشتن خواب آرام رعایت بهداشت اتاق خواب است ، بهداشتی که فقط مختص شستشوی ملحفه و روبالشتی نیست .

نکاتی برای رعایت بهداشت اتاق خواب و داشتن خواب راحت 

یکی از عوامل موثر در داشتن خواب راحت و باکیفیت رعایت بهداشت اتاق خواب است ، بهداشتی که همه جانبه است و علاوه بر تاثیر روی سلامت جسمی سلامت روان را نیز ایجاد میکند یا به زبان ساده محیطی برای داشتن خواب عمیق و راحت را فراهم می سازد . از آنجایی که داشتن خواب خوب و باکیفیت در سلامت بدن بسیار اهمیت دارد پس هرآنچه به این مهم مرتبط می شود را رعایت کنید به عنوان مثال نکاتی برای ایجاد و اجرای بهداشت اتاق خواب که در ادامه این بخش از سلامت نمناک در مورد آن خواهیم گفت.

بهداشت اتاق خواب

نکات مهم برای ایجاد آرامش و رعایت بهداشت اتاق خواب

6 عامل مهم برای ایجاد بهداشت خواب در اتاق خواب

اجتناب ازدستگاه های الکترونیکی :

اختلا لات خواب به آلودگی الکترومغناطیسی دراتاق مرتبط است . تلوزیون ،تبلت ،کامپیوتر،تلفن همراه کیفیت خواب راازبین می برندوسیستم دفاعی بدن را تضعیف می کنندبه همین خاطر باید ازاین وسایل اجتناب کنید .تبلت ،موبایل ،تلوزیون را دورازجمع نگه دارید.

تهویه اتاق :

بسیار حائزاهمیت است که روزانه هوای اتاق راتهویه کنید باانجام اینکارکثیفی های جو ازبین می رود.عادت کنید روزانه وقتی ازخواب بیدار می شوید 10دقیقه در اتاق را باز بگذارید .هوای پاک نه تنها فضای اتاق را تازه نگه می دارد بلکه از رشد باکتری های میکرو ارگانیسم جلوگیری می کند .

تعویض ملحفه ها هفتگی :

حتمابایدهفتگی ملحفه را تعویض کنید بااینکارازرشد باکتری های مضر، کنه ها جلوگیری کنید.اگرممکن است تمام ملحفه ها را باآب گرم وصابون های آنتی باکتریایی بشویید تاازباکتری ها خلاص شوید .

استفاده ازگیاهان :

بهداشت اتاق خواب

بهداشت اتاق خواب و راه صحیح داشتن اتاق خواب آرامبخش

گیاهان مختلفی وجود دارد که علاوه برهماهنگی احساس آرامشی ایجاد می کند.اگرچه به طور کلی برای پاکسازی هوا مفید هستنداما همه ی آنها برای فضاهای بسته مناسب نیستند بنابراین سعی کنید یکی ازموارد زیرا انتخاب کنید :

اسطوخودوس:علاوه بر عطر لذت بخش، اسطوخودوس نیز به خواب و کاهش استرس کمک می کند.

یاس: این گیاه خاص یک متخصص در آرامش و کنترل اضطراب است.

نخل آرکا :این نخل برای تصفیه هواودکوراسیون فضای منزل مناسب است

مار کارخانه: گیاهان مار برای فضای داخلی تزئینات عالی هستند زیرا آنها می توانند تغییرات آب و هوایی سخت وبه علاوه کمبود نور و آبیاری را تحمل کنند.تصفیه هوا باتبدیل کربن دی اکسید به اکسیژن طبق فنگ شویی نشانه خوبی است .

گل داوودی :گل داوودی رنگ زیبایی دارد هوا راتمیز و هماهنگی ایجاد می کند .

ارکید: به عنوان گیاه جوانان شناخته شده ، و قادر به از بین بردن سموم از فضا است. زایلن یک عامل مخدر مضر است که در دستگاه های الکترونیکی است.

آلوئه ورا: آلوئه ورا یک گیاه مناسب برای خانه است، زیرا اکسیژن را ساطع و یک خواب عمیق ایجادمی کند.این گیاه حتی اگر زمان کافی برای رسیدگی نداشته باشید بدون آب و نورزنده می ماند..هرچند نسبت به گیاهان دیگر انعطاف پذیر ترند اما نیاز به مراقبت دارند.

ریختن زباله ممنوع :

اگرشما فردی هستید که عادت دارید دررختخواب هنگام تماشای تلوزیون صبحانه ،نهار ،شام بخورید سریعا بعد ازخوردن اطراف خودراتمیز کنید. علاوه بربوی نامطبوعی که ایجاد می کند باعث جذب حشرات می شود .

هرچیزی را درجای خود قراردهید :

بهداشت اتاق خواب

نظم و بهداشت روانی در اتاق خواب

راه های بسیاری برای بهبود سلامت عاطفی وجود دارد یکی از آنها به طور معمول نگه داشتن اتاق و خانه خود در جهت کامل است.

.هرچیزی را درجای خود قراردهید وقتی ازخواب بیدارشدید رختخواب ها راجمع ،لباس های کثیف را برای شست .وشو داخل سبدبریزید.سعی کنید ازدکوراسیون ووسایلی استفاده کنید که بیشتر آرامش و شادی برایتان ایجادمی کند.اگرامکانش وجوددارد عکس وقاب عکس های خودرا به دکور اضافه کنیدبدون شک به شماکمک می کند تاخاطرات ولحظات به یادماندنی را به یاد آورید.

نکات مهم برای رعایت بهداشت اتاق خواب و داشتن خواب راحت

6 باید مهم در مورد بهداشت اتاق خواب
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 4
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ز.ن
این مطلب مفید بود ؟ 3 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف