نمناک فرهنگ و هنرچهره ها نقش تکراری بهروز شعیبی در تنهایی لیلا + عکس
بهروز شعیبی ، سریال تنهایی لیلا
بهروز شعیبی بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون و بازیگر کاراکتر محمد سریال تنهایی لیلا با گریم و نقشی نزدیک به نقشهای کار های قبلی اش ظاهر شده است.
بازدید : 9,120 نفر

 این شبها شاهد بازی بهروز شعیبی در نقش محمد سریال تنهایی لیلا شباهت زیادی به سیدرضا در طلا و مس دارد به همین بهانه همه نقش های تکراری این بازیگر را مورد بررسی قرار داده ایم.

سریال تنهایی لیلا چند مشخصه قابل توجه دارد؛ یکی از آن ها شمایل آشنای کاراکتر «آقامحمد» با بازی بهروز شعیبی است. می توان از لطیفی این سوال را پرسید که چرا یک کاراکتر آشنا را نعل به نعل در سریالش تکرار کرده؟ بعد از آن باید از خود شعیبی سوال کرد چرا نقش هایی که بازی می کند همه شبیه هم هستند؟ نقش متفاوت به او پیشنهاد نمی شود یا علاقه و استعدادش همین اندازه است؟ 
 

همه نقشهای بهروز شعیبی

 سریال تنهایی لیلا

گریم
بهروز شعیبی در تنهایی لیلا مجددا همان گریم همیشگی خودش را حفظ کرده. موها و ریش نسبتا بلند و آشفته با همان عینک دور مشکی معروف؛ گریمی که بیشتر شکل و شمایل یک بچه مثبت، آدم خوب یا فردی بسیار ساده و بی آلایش را نمایش می دهد. اگر به عکس های او در فیلم ها یا پشت صحنه کارهایش نگاهی بیندازید دقیقا او را با همین شکل و شمایل می بیند. یعنی شعیبی برای تبدیل شدن به محمد، هیچ تغییری نکرده.

•    اولین بار در طلا و مس بود که با گریم یک طلبه ساده به میدان آمد و با همین شکل و قیافه سیدرضا به مردم معرفی شد؛ ریش بلند، عینک و موهایی که به نسبت بلندتر از حد یک روحانی معمولی است و تا حدی پیشانی اش را می پوشاند. قبل از این فیلم کسی آنطور که باید چهره او را نمی شناخت و درواقع با این گریم و این نقش، توی ذهن ها جا افتاد.
 تنهایی لیلا
  بهروز شعیبی در فیلم طلا و مس برای مخاطبان عام شناخته شده و با نقش سیدرضا نام خود را سر زبان ها انداخت. شعیبی به خوبی از پس ریزه کاری های نقش برآمد و استیصال یک روحانی که در شرایط خاص بیماری همسر و کلاس های استاد اخلاق گیر کرده بود، تصویر کرد. اگر بخواهیم  برای این بازیگر نموداری ترسیم کنیم، نقش سیدرضا در راس بالای کارنامه است و بقیه تکرار آن. نقش محمد «تنهایی لیلا» تقلیدی واضح و به بار نشسته از سیدرضا است.

•    همین چهره ای که الان در تنهایی لیلا و نقش محمد از بهروز شعیبی می بینید یا همین گریم، دقیقا در فیلم«گزارش یک جشن» هم دیده می شد. درواقع اگر تصویری از این فیلم را کنار تصویر تنهایی لیلا قرار دهید بعید است متوجه شوید هرکدام متعلق به کدام فیلم یا سریال است. موها و ریش های بلند و مشکی و عینک کاملا شبیه آن باعث شده تا کمترین تفاوتی احساس نشود.
 بهروز شعيبي كارگردان
•    گریم شعیبی برای نقش رضا در «مهمان داریم» بیشتر شبیه «طلا و مس» بود. موهای کوتاه که حالا به خاطر شیمیایی شدن تاحدی ریخته و همان ریش و البته بدون عینک. خب می شود گفت اینجا یک مقدار تفاوت وجود دارد اما در تصویری که از جوانی او در خاطره پدرش می بینیم همان گریمی را دارد که شعیبی در کارهای قبلی داشت، یعنی می شود گفت اصل و اساس گریم ها یکی است؛ همان گریم بچه مثبت و ساده.
 عکس بهروز شعیبی
«مهمان داریم» از نظر چهره ظاهری برای شعیبی متفاوت از دیگر نقش ها است اما از نظر ویژگی رفتاری در طول «طلا و مس» تعریف می شود. او عهده دار نقش رضا جانباز شیمیایی است که در آسایشگاه بستری شده. طبعا به خاطر ویژگی نقش، آدمی به شدت مثبت است و به دلیل شرایطی که داشته موی سر و صورتش کم پشت تر از رضای «طلا و مس» شده. هرچند در نماهای مربوط به دوران پیش از شیمیایی شدن، شمایل همیشگی و مشابه «طلا و مس» را دارد.

شعیبی سال گذشته در فیلم نامه های خیس مرجان اشرفی زاده هم دقیقا با همین گریم تنهایی لیلا ظاهر شده بود. بازهم موها و ریش های بلند و آشفته مشکی با عینک؛ آن هم بدون کمترین تفاوت. جالب اینجاست که در این فیلم، شعیبی نقش یک راننده را دارد که مثل پیک، وسیله جا به جا می کند و اصلا نیازی نبوده که چنین گریمی داشته باشد.
 بهروز شعیبی طلا و مس
•    بهروز شعیبی بعد از «طلا و مس» در دو فیلم تلویزیونی «کلاس سوم ب» و «نامه های خیس» بازی کرد. در اولی نقش معلمی را داشت که در روستایی دورافتاده تدریس می کرد. در دومی هم ایفاگر نقش یک راننده تاکسی بود. شخصیت شعیبی در هر دو فیلم تحت تاثیر خصوصیات کاراکتر سیدرضای «طلا و مس» قرار داشت؛ آدمی نجیب و مثبت. حتی شمایل ظاهری اش هم تفاوت چندانی با آن نقش ندارد.

کارگردانی
بهروز شعیبی برخلاف بازی های یکنواخت، در کارگردانی سعی کرده کارنامه ای متنوع داشته باشد. البته منظور از تنوع، تکنیک کارگردانی است نه فیلمنامه هایی که برای تصویرکردن انتخاب می کند. به خوب و بدش کاری نداریم؛ آن چه مشخص است این که شعیبی به مضمونی خاص علاقه دارد که ملهم از درونیات خودش است. اوج آن را در سریال موفق «پرده نشین» می توان جست و جو کرد؛ سریالی که به خوبی روایتی جدید از زندگی روحانیت را به تصویر کشید؛ بدون شعار و توضیحات اضافه. 
 فیلم میهمان داریم
 
او در «دهلیز» دست به انتخاب جسورانه ای زد و رضا عطاران را در نقش جدی به کار گرفت. داستانش هم درباره گذشت بود. فیلم اول او در سینما یعنی «باغ آلوچه» یکی از تولیدات خوب حوزه سینمای کودک است که بخش عمده ای از موفقیتش به خاطر تسلط شعیبی در بازی گرفتن از بازیگران خردسال است. بهروز شعیبی در ساخت تله فیلم هم موفق عمل کرده؛ بال های خوشبختی، جامانده، پیش خواهدآمد، جایی برای بودن، روزهای آخر اسفند و... از جمله تله های موفق او هستند.
 
 عکسهای بهروز شعیبی
آقا محمد سریال تنهایی لیلا را می توان شمایلی کامل از نقش های مثبت بهروز شعیبی دانست. او پیش از این رگه های پررنگی از نقش محمد را به نمایش گذاشته بود؛ ولی حالا وجوه مذهبی و مثبتش به اوج رسیده. یعنی اگر در «طلا و مس» به راحتی با کاراکترهای زنِ رو به رو مراوده داشت، این بار در قالبی فرو رفته که حتی بیم لرزش ایمان دارد. تولیت یک امامزاده هم هست و کارش تربیت مذهبی کودکان. برای این است که می گوییم «تنهایی لیلا» اوج تکرار نقش های پیش است.

بهروز شعیبی ، نقش تکراری بهروز شعیبی در تنهایی لیلا + عکس

نقش تکراری بهروز شعیبی در تنهایی لیلا + عکس
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 36
برگرفته از روزنامه هفت صبح - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 28 8
نظر کاربران
علی

علی

آقای شعیبی جزو معدود هنرمندان معتقد،متعهد و با ایمان هست که از روی اعتقاد رسالتی رو روی دوش خودش حس کرده و همه قدم هاش رو در راستای همین رسالت برمیداره،من که خودم مشتاقانه منتظر سریال تنهایی لیلا بخاطر بازی آقای شعیبی بودم که وقتی دیدم نقششون خیلی تو این سریال کمرنگ هست خیلی کمتر این سریال رو دنبال کردم،وجود امثال آقای شعیبی میتونه هنوز هم امیدها رو به این سینما و تلویزیون بی اخلاق زنده نگه داره

پاسخ دادن 3 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف