نمناک فرهنگ و هنرچهره ها بلاهایی که در سال 94 از بیخ گوش بهنوش بختیاری گذشت
بهنوش بختیاری ، عکس بهنوش بختیاری
بهنوش بختیاری یکی از آن بازیگرانی است که در کلامش صداقت دارد، گفتگوی ما را با این بازیگر از دست ندهید.
بازدید : 6,443 نفر

گفتگوی جذاب با بهنوش بختیاری

بهنوش بختیاری بازیگر 40 ساله سینما و تلویزیون اعتقاد دارد که خدا به او برای روز به روزش لطف کرده و بلاهای زیادی را از سرش گذارنده است.

فکر می کنم سال گذشته یکی از شلوغ ترین سالهای زندگی ات بود. خیلی بیشتر از همیشه پر کار بودی در حوزه های مختلف و می خواهم بدانم چقدر از خودت راضی بودی؟

خیلی راضی هستم. این شکل زندگی را خودم برای خودم درست کردم و طبیعتا آن رادوست دارم. من علایقی دارم که باید آن ها را پیدا کنم و ببینم در چه کاری می توانم بهترین باشم. وقتی معروف باشی پیشنهادی متفاوتی به تو می شود. به من هم پیشنهادت زیادی شد از بیزینس تا مد و لباس و کارهای خیریه. برای همین بود که در سال گذشته من را در حوزه های مختلف دیدید.

خیلی ها به من می گویند بالاخره تو چه کار می کنی؟ باید بگویم تجربه های من تمامی ندارد و دوست دارم همه چیز را تجربه کنم. دوست دارم زندگی پر محتوایی داشته باشم و برای همین سعی ام را می کنم در تمام کارهایی که دوست دارم ورود پیدا کنم و ببینم می توانم موفق باشم یا نه. اما کاری که در موردش خیلی جدی تر شدم بازیگری است. شاید خنده دار باشد ولی بعد از 18 سال کار مداوم تازه بازیگری دارد برای من جدی می شود.

بهنوش بختیاری

عکسهای بهنوش بختیاری

در میان بازیگران مرد هم ما رضا کیانیان را داریم که به قول خودش هیچ وقت پیر نمی شود و دوست دارد همه حوزه ها را امتحان کند.

من احساس می کنم چیزی به نام پیری وجود ندارد. این دنیا به ما هدیه داده شده و باید از آن استفاده کنیم. از این همه کار حالم خوب می شود، واقعا برایم اعتیاد است و من این اعتیاد را دوست دارم. فکر میکنم روح بزرگی دارم که در کالبدم نمی گنجد و حس می کنم روحم با چیزهای کوچک ارضا نمی شود.من جاه طلبی های زیادی دارم به جهت روحی تا خودم را قوی تر کنم و اصلا در زندگی مشکلی ندارم برای همین فکر می کنم مشکل روحی دارم!(خنده)

یعضی از آدم ها وقتی سر خودشان را خیلی شلوغ می کنند برای این است که خلائی را پر کنند یا از فکر کردن، به چیزی فرار کنند. برای تو که به این صورت نبوده؟

نه، من در زندگی شخصی ام هیچ مشکلی ندارم اما خلاء من روحم است. فکر میکنم روح بزرگی دارم که در کالبدم نمی گنجد و حس می کنم روحم با چیزهای کوچک ارضا نمی شود.

من جاه طلبی های زیادی دارم به جهت روحی تا خودم را قوی تر کنم و اصلا در زندگی مشکلی ندارم برای همین فکر می کنم مشکل روحی دارم!(خنده)وقتی دیدم از هیچ چیزی راضی نمی شود دکتر رفتم، فکر کردم ایرادی دارم حتما! مدتی روانکاو داشتم و یک سری حرف های کلیشه ای می شنیدم که اصلا برایم قانع کننده نبود. آن دکتر باعث شد خودم به خودم بیشتر فکر کنم.

آدمی هستی خیلی در چشم هستی و معمولا درباره زیاد حرف می زنند. این موضع آزارت نمی دهد،سعی نکردی تا الان کاری کنی که توجه مردم را نسبت به خودت کمتر کنی؟

والا خودم هم نمی دانم. خیلی ها می روند مصاحبه می کنند، ویدئو می گیرند و این همه کار انجام می دهند هیچ مسئله ای برایشان بوجود نمی آید اما کافیست که من یک مصاحبه دو دقیقه رادیویی کنم . همه جا پخش می شود و سر صدا درست می شود. درست می گویی آدم تو چشمی هستم و باید یه کم مراقب تر باشم اما این باعث نمی شود که کارهایی که دوست دارم انجام ندهم. آن روز که آدم نگران قضاوت دیگران باشد و کار درستی که دوست دارد انجام ندهد روز مرگ اوست.

اما خب متاسفانه یک سری حواشی در ذات ما ایرانی هاست که برای کسی که می خواهد پیشرفت بکند و بالا برود اینقدر سنگ اندازی می کنیم و تحقیرش می کنیم تا هم قد خودمان بشود و بالا نرود.من از دورو بودن و غیبت کردن متنفرم و یکی از دلایل اینکه دوست صمیمی ندارم این است که گویا دوستی ها فقط برای غیبت شکل می گیرد. انگار دو نفر متحد می شوند تا علیه دیگری عمل کنند.


گفتگو با بهنوش بختیاری

عکس بهنوش بختیاری

من فکر می کنم بیشتر از مردم انگار این همکاران تو هستند که گاهی باعث اذیتت می شوند وموانعی برای جلو رفتنت می شوند؟!

دقیقا من امسال خیلی بیشتر از همیشه دلم شکست. مواجهه با آدم هایی که جلوی من قربان صدقه می رفتند اما پشت سر چیز دیگری می گویند،خیلی برایم دردناک است. من از دورو بودن و غیبت کردن متنفرم و یکی از دلایل اینکه دوست صمیمی ندارم این است که گویا دوستی ها فقط برای غیبت شکل می گیرد.

انگار دو نفر متحد می شوند تا علیه دیگری عمل کنند. امسال وقتی من برای جشنواره فیلم فجر کاندید شدم یکی دوستی که من فکر می کردم خیلی نازنین است پشت سرم گفته بود نه استعداد دارد نه بازی بلد است، فقط دیدند که فالوئرهای اینستاگرامش زیاد است کاندیدیش کردند!

این حرف در میان جمعی از همکاران گفته می شود و همه هم تائیدش می کنند و کسی نمی گوید که بابا بگذار فیلم را ببینیم شاید ته استعدادی در وجود این فرد باشد. بعد از این غیبت همان آدم به من زنگ می زند و می گوید عزیزم! خیلی خوشحال شدم که خبر کاندید شدنت را شنیدم.

تماس او که من را خیلی اذیت می کند و ناراحتم می کند. دوست داشتم به خودم بگوید بهنوش جان من فکر می کنم به خاطر فالوئرهایت کاندیدت کردند تا اینکه پشت سرم آن را بگوید و در رویم چیز دیگری! یا کس دیگری که برای برای من بت بود و من نمایشگاه نقاشی اش می رفتم اما دیدم در اینستاگرامش پستی گذاشته و مسخره ام کرده، خب من فکر می کردم شما خیلی فرهیخته هستی و همیشه افتخار می کردم که با شما آشنا هستم اما الان برای من ریختی!

فکر می کنم کسی که اینقدر سعه صدر ندارد و موفقیتدیگران را نمی تواند ببیند احتمالا هنرش هم دزدی و عاریه ای است و چند سال دیگر مشخص می شود. امکان ندارد باسواد واقعی این طور صبحت کند. چون باسواد واقعی با ایمان است. این جور روشنفکرها از سواد یاد گرفتند گوشه خیابان بایستن ببیند چه کسی ردی می شود تا یک گیری به او بدهند. من که کسی نیستم اما این موضوعات را هیچ وقت درک نکردم و نمی کنم.

امسال وقتی من برای جشنواره فیلم فجر کاندید شدم یکی دوستی که من فکر می کردم خیلی نازنین است پشت سرم گفته بود نه استعداد دارد نه بازی بلد است، فقط دیدند که فالوئرهای اینستاگرامش زیاد است کاندیدیش کردند! این حرف در میان جمعی از همکاران گفته می شود و همه هم تائیدش می کنند و کسی نمی گوید که بابا بگذار فیلم را ببینیم شاید ته استعدادی در وجود این فرد باشد. بعد از این غیبت همان آدم به من زنگ می زند و می گوید عزیزم! خیلی خوشحال شدم که خبر کاندید شدنت را شنیدم. تماس او که من را خیلی اذیت می کند و ناراحتم می کند.

اینستاگرام برایت بیشتر محل حاشیه سازی بوده و فکر می کنم این اتفاقا مجازی خیلی ناراحتت می کند. یک صمیمت عجیب و غریبی در پست هایت دیده می شود فکر نمی کنی این میزان صداقت شاید برای مخاطبان لازم نباشد. اینکه همه چیزها گفته شودو همه اتفاقات به اشتراک گذاشته شود.

دقیقا همینطور است که می گویی. البته حجم کسانی که ارتباط می گیرند مییلون برابر است، از کسانی که این صداقت را درک نمی کنند. بعضی ها هستند که کلا هیچی چیزی را نمی توانند ببیند نه بهنوش بختیاری نه دختر عمه شان و نه دوست و نه هیچ کس دیگر را. کار من درست است چون یک بازیگر باید احترام مردم را رعایت کند و من این را در ایران کمتر می بینم.

من وقتی از مردم عصبانی و ناراحت هستم و آنرا می نویسم چون با دروغ زندگی نمی کنم و یک بار نوشتم که من دروغ گفتم عاشق همه شما هستم. چطور می توانم عاشق یک عده بخیل و تنگ نظر باشم؟! تکلیفم با همه چیز روشن می کنم از مسائل سیاسی تا اجتماعی و هنری. هیچ وقت برای جذب طرفدار پاچه خواری و چاپلوسی نمی کنم.انسان به شدت اصیل است و برای همین من به مکتب اگزیستانسیال بسیار معتقدم و انسانگرایی را تحسنی می کنم. وقتی انسان به وجود خودش احترام بگذارد طبیعتا به دیگران هم توهین نخواهد کرد.

عکسهای بهنوش بختیاری

گریم متفاوت  بهنوش بختیاری

برای صداقتی که در صفحه ات داری تا به حال پیش نیامده از جانب مدیران تلویزیون یا مدیران سینمایی تذکر یا هشداری نداشتی ؟

نه، می دانم رصد می شود اما آن ها می دانند که شیله پیله ای ندارم. من چند وقت پیش برای شکایتی به پلیس امنیت رفته بودم و باورتان نمی شود که آنجا به من گفتند همه ما می دانیم که شما خود خودتی! من آنجا انتقاداتم را عنوان کردم. سعی نکردم ادای کسی را دربیاورم که نیستم.

شاید خیلی از مسئولین و مدیران با من موافق نباشند اما برخوردی ندارند چون طرفشان را می شناسند و از این بابت واقعا از آنها ممنونم. آن اوایل من چند بار به جاهای مختلف احضار می شدم و به من می گفتند هر جا که هستی سعی کن درست زندگی کنی و این حرف را آویزه گوشم کردم و تمام تلاشم را می کنم که درست کنم.

پارسال یک بار خانمی برای من پیامی فرستاد که شما الگوی دختر من هستی می خواهم خواهش کنم که حجابت را کمی رعایت کنی. من اینقدر از صداقت ایشان خوشم آمد و از پیامش لذت بردم که حد و حصر ندارد و درباره آن پست هم نوشتم زمانی که به جشن دنیای تصویر رفتم با حجاب کامل رفتم و سعی کردم به خاطر آن خانم رعایت کنم تا به او اثبات کنم نظرش برایم مهم بود.

عکسهای بهنوش بختیاری

بهنوش بختیاری بازیگر سینما و تلویزیون

از زندگی در سال 94 چه چیزی دریافت کردی و چه چیزی را از دست دادی؟

یک کمی معاشرت های خانوادگی را از دست دادم به اندازه کافی وقتی برای خانواده ام نگذاشتم . برای همسرم البته سعی کردم کم کاری نکنم. من هر شب که به خانه می آیم کاملا گوشی را کنار میگذارم ونه به اینستاگرام سر می زنم و نه جواب تماس و گیام می دهم و خودم را وقف همسرم می کنم.

مهمترین بلایی که سال 1394 از بیخ گوشت گذشت چی بود؟

یکی دو تا خطر جانی بود در سفرهایی که داشتم از سر من گذشت . یک موضوع حیثیتی هم بود که آن هم از سرم گذشت. فیلمی بود که از کار کردم در آن واقعا پشیمان بودم و خداراشکر وقتی پخش شد مردم زیاد سرزنشم نکردندو به خیر گذشت. یک حرفی هم زدم که سوء تفاهم برانگیز بود و برداشت سیاسی اشتباهی از حرف من شده بود که خداراشکر آن هم زود حل شد.

برای امسال برنامه خاصی داری؟

قصدم این است بیشتر به تئاتر فکر کنم. یک کتاب نوشتم و سعی می کنم در سال جدید این نوشتن ها را ادامه بدهم و متن هایم را جمع و جور کنم. مستندسازی را هم می خواهم جدی تر بگیرم. حتما سعی می کنم تحقیقاتم را شروع کنم تا درباره شهدا مستند بسازم چون من احترام زیادی به شهدای سرزمینم دارم.

بلاهایی که در سال 94 از بیخ گوش بهنوش بختیاری گذشت

بلاهایی که در سال 94 از بیخ گوش بهنوش بختیاری گذشت
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 10
برگرفته از روزنامه هفت - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 8 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف