نمناک ورزشگوناگون علت مرگ بیت الله عباسپور
بیت الله عباسپور ، مرگ بیت الله عباسپور
بیت الله عباسپور آقای عضله ایران و جهان مدتها از بیماری واسکولیت یا همان التهاب رگهای خونی رنج میبرد.

بیماری و علت مرگ بیت الله عباسپور

بیت الله عباسپور  چند ماهی با بیماری واسکولیت یا همان التهاب رگهای خونی دست و پنجه نرم کرد و سرانجام شامگاه گذشته دار فانی را وداع گفت.

بیت الله عباسپور


التهاب رگ یا واسکولیت (به انگلیسی:Vasculitis) به گروه وسیعی از بیماریهای التهابی رگهای خونی (سرخ رگ ها، سیاه رگ ها و مویرگ ها) اطلاق می شود. گاه واسکولیت اولیه است که بیماری بر اساس درگیری رگهای خونی به وجود می آید و گاه التهاب رگ به عنوان یکی از تظاهرات بیماری دیگری است مثلاً در لوپوس ما ممکن است واسکولیت داشته باشیم که واسکولیت ثانویه است.

نامگذاری و طبقه بندی واسکولیت ها بیشتر برحسب نوع و محل رگ درگیر انجام می شود. این بیماریها نه واگیردار هستند و نه می توان مانع از ایجاد آنها شد.

بیت الله عباسپور


کمپلکس های ایمنی
پادتن های ضد سیتوپلاسم نوتروفیلها (ANCA):تغییرات قابل مشاهده در نمونه های بیوبسی بافت نشانگر وجود التهاب در دیواره رگ و درجات متفاوتی از تخریب آن هستند. التهاب دیواره عروق ممکن است موجب تشکیل لخته های خونی در دیواره رگ که باعث باریک شدن یا انسداد آن می گردد، افزایش نفوذپذیری رگها که موجب افزایش آب میان بافتی و تورم عضو مجاور رگ می شود، و با شیوع کمتری پارگی عروق و خونریزی می تواند باعث تخریب نسج گردد.

بیت الله عباسپور

 

طبقه بندی
1. درگیری در رگ های بزرگ:آرتریت تمپورال (Giant cell arteritis)، آرتریت تاکایاسو
2. درگیری در رگ های متوسط:پلی آرتریت ندوزا (PAN)، نشانگان کاوازاکی، پلی آنژئیت میکروسکوپی، گرانولوماتوز وگنر
3. درگیری در رگ های کوچک و کاپیلار:پورپورای هنوخ شوئن لاین، سندرم چرگ اشتراوس (Churg–Strauss syndrome)، بیماری بورگر.

تظاهرات بالینی
علایم بالینی متنوع بوده به نوع و محل رگهای درگیر بستگی دارد. تظاهرات سیستمیک اغلب مانند تب، کاهش وزن و خستگی می باشد. تغییرات آزمونهای آزمایشگاهی (ESR;CRP) نشان دهنده التهاب می باشند. علائم موضعی مثلاً در پلی آرتریت ندوزا زخمهای پوستی و نفریت، در گرانولوماتوز وگنر سینوزیت و در آرتریت تمپورال سردرد داریم.

درمان
درمان واسکولیتها طولانی و پیچیده است. درمان بستگی به نوع التهاب رگ دارد ولی اصولاً بر کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزولون و داروهای سرکوبگر ایمنی مانند سیکلوفسفاماید استوار است. 

بیت الله عباسپور ، بیماری و علت مرگ بیت الله عباسپور

علت مرگ بیت الله عباسپور
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 45
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 35 10
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف